U vodopádů prý byla delegace Miloslava Vlčka jen několik hodin.

U vodopádů prý byla delegace Miloslava Vlčka jen několik hodin. | foto: Michal Kamaryt, ČTK

Poslanci jezdí do Argentiny či Bahrajnu. Stojí to miliony

  • 720
Minulý týden se šestice českých poslanců procházela u vodopádů Iguazú na hranici mezi Argentinou a Brazílií. Další cesty do exotických lokací se chystají. Jejich přínos není často jasný. Jisté však je, že daňové poplatníky stojí každá minimálně statisíce korun.

Milion korun stála sedmidenní cesta do Argentiny, z níž se šestice poslanců v čele s předsedou Sněmovny Miloslavem Vlčkem vrátila minulý týden. 

Zanedlouho se čtyři jejich kolegové z hospodářského výboru Sněmovny vydají do Keni a Tanzánie. A letos ještě čeští poslanci stihnou další exotické destinace: mezi nimi třeba emirát Bahrajn, Kapverdské ostrovy či například Namibii. Každá z těchto cest bude stát několik set tisíc korun.

Některé z nich přitom nutně vzbuzují podezření, že jejich přínos nemusí zrovna odpovídat tomu, kolik budou stát. Argumentace, kterou politici při obhajobě zahraničních cest do exotických destinací volí, je poměrně pozoruhodná.

„Některé cesty musíme kvůli našemu předsednictví v Evropské unii absolvovat, ať chceme, nebo nechceme,“ řekl v pondělí místopředseda sněmovního výboru pro bezpečnost, občanský demokrat Zdeněk Boháč.

Výbor pro bezpečnost si na letošní rok naplánoval šestidenní cestu na Kapverdské ostrovy poblíž Afriky, která přijde na 800 tisíc korun.

„Uznávám argument, že právě teď je okamžik, kdy bychom měli kvůli krizi zvažovat, kde se dá při cestách ušetřit. Ale třeba tato cesta smysl má. Jde o řešení otázky migrace z Afriky směrem na Kapverdské ostrovy a potom do Evropy,“ hájí chystanou cestu Boháč.

Vlček: Nejeli jsme se koupat

Smysl cesty do Argentiny, ze které se vrátili minulý týden, vysvětlují poslanci různě.

Výběr cest

Kapverdské ostrovy
- 800 tisíc korun
- 5 až 6 dnů
- čtyři poslanci výboru pro bezpečnost

Ghana
- 800 tisíc korun
- 3 až 4 dny
- čtyři poslanci zahraničního výboru

Brazílie
- 1 milion korun
- 5 až 6 dnů
- čtyři poslanci výboru pro životní prostředí

Argentina
- 1 milion korun
- 5. až 12. března
- šéf Sněmovny Miloslav Vlček a pět poslanců zemědělského výboru

Namibie, Nigérie
- 1,1 milionu korun
- 5 až 6 dnů
- šest poslanců výboru pro obranu

Jihoafrická republika
- 1,2 milionu korun
- 7 dnů
- čtyři poslanci rozpočtového výboru

Keňa, Tanzanie
- 800 tisíc koruin
- 20. až 26. dubna
- Oldřich Vojíř a tři jeho kolegové z hospodářského výboru

Bahrajn
- 900 tisíc korun
- 5 až 6 dnů
- čtyři poslanci výboru pro sociální politiku

Kazachstán, Tádžikistán
- 600 tisíc korun
- 3 až 4 dny
- čtyři poslanci zemědělského výboru

Mongolsko
- 500 000 korun
- 5 až 6 dnů
- čtyři poslanci výboru pro životní prostředí

„Byli jsme tam na farmách, ve zpracovatelských závodech i ve vinařství. Vyměnili jsme si tam vzájemné zkušenosti z kontroly potravin a také tam byl zemědělský veletrh,“ popisuje šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik.

Na ryzí „turistiku“ podle něj čas nezbýval. „Jen na půl dne jsme byli u vodopádů Iguazú,“ přiznal.

„Rozhodně jsme se tam nejeli koupat. U těch vodopádů jsme byli jeden den asi dvě hodiny a druhý den hodinu,“ řekl šéf Sněmovny Miloslav Vlček z ČSSD.

Sám prý jel na cestu proto, že když se letí přes oceán, bývá u toho buď předseda, nebo někdo z místopředsedů Sněmovny. V Argentině se podle Vlčka jednalo o výsadbě lesů nebo třeba o dovozu drobné zemědělské techniky.

Pro šéfa poslanců to přitom nebyla jeho letošní poslední cesta do této země. Chystá se totiž na velké turné po Latinské Americe – navštíví Mexiko, Brazílii, Argentinu, Chile a Uruguay.

„Tohle není na telefon,“ odvětil nejprve další z účastníků zatím poslední zahraniční cesty poslanců Jiří Hanuš z KDU-ČSL na otázku, jaký výsledek měla cesta do Argentiny.

„Každá cesta má nějaký smysl. Jak se na to vůbec můžete ptát? Z Argentiny se k nám vozí maso, sója, víno. A pro ně jsme teď představitelé Evropské unie, proto jsme pro ně zajímaví,“ argumentuje Hanuš.

„Co budeme dělat v Keni? Ještě nevím.“

V dubnu se čtveřice poslanců hospodářského výboru vypraví do Keni. Proč právě do země, která se zaměřuje více na turistiku než třeba na průmysl, není jasné. Na parlamentních internetových stránkách je cesta zdůvodněna velmi stroze – slovy, že půjde o „jednání partnerských výborů“.

„Určitě tam nejedeme na safari, ale jaký je program cesty, to fakt nevím. Budou tam nějaká společenská setkání, tak je to vždy,“ říká Cyril Zapletal z ČSSD, který také do Keni pojede.

Jedna z dalších exotických zahraničních cest zavede poslance výboru pro sociální politiku do Bahrajnu.

„Je přece správná věc sbírat mezinárodní zkušenosti,“ obhajuje cestu David Kafka z ODS.

Celkem letos poslanci navštíví více než tři desítky zemí a včetně cest stálých delegací, třeba na jednání Rady Evropy ve Štrasburku, utratí asi 40 milionů korun. Kam se letos vypraví čeští senátoři, zatím není jasné.

„Organizační výbor o tom teprve bude jednat. Jisté je jen to, že na zahraniční cesty je letos vyčleněna částka 19 milionů korun, tedy o milion méně než loni a předloni,“ řekl v pondělí mluvčí Senátu Petr Kostka.

„Nejde emírovi říct: Tak nám vlezte na záda“

Plánovaný „výlet“ českých poslanců do exotického emirátu Bahrajn hájí místopředseda výboru pro sociální politiku David Kafka z ODS. „Jen z literatury bychom informace těžko získávali,“ říká.

V plánu zahraničních cest na letošní rok má výbor pro sociální politiku šestidenní jednání v Bahrajnu a české daňové poplatníky to bude stát 900 tisíc korun. Jak jste na tuhle „destinaci“ přišli?
Nejspíš o to projevila zájem druhá strana, abychom tam přijeli. Není to totiž tak, že bychom si takové věci vymýšleli my sami, ale zpravidla jsme osloveni druhou stranou. Pak zvažujeme, zda to přijmeme.

Je to však cesta, kterou neplatí emír, ale z velké části český státní rozpočet. Jaký má vůbec smysl?
Já bych vám to řekl trochu jinak. Když jsme byli v Maďarsku čerpat zkušenosti o tamní důchodové reformě, tak ta osobní zkušenost pro nás byla hodně důležitá. Jen z literatury bychom informace těžko získávali.

Promiňte, ale je přece rozdíl, když jedete do jiné středoevropské země kvůli informacím o důchodové reformě, a když se vypravíte do exotického Bahrajnu, s nímž nemáme prakticky nic společného. Vy ten rozdíl necítíte?
No, tak nevím... Ještě by šlo říci něco v tom smyslu „tak nám vlezte na záda, my s vámi nechceme kamarádit“, ale to by podle mě nebylo správné. Je přece správná věc pěstovat mezinárodní vztahy a sbírat mezinárodní zkušenosti.

V současnosti se stále skloňuje slovo krize a že je třeba šetřit. A určitě si spousta lidí myslí, že i poslanci by mohli jít příkladem. Vy si opravdu myslíte, že cesta vašeho výboru do Bahrajnu bude pro české daňové poplatníky něčím užitečná?
Připouštím, že jejich sociální systém je jiný, ale že by to nepřineslo vůbec žádný užitek, to bych byl dalek něco takového říci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video