Poslanci se sešli ve Sněmovně na další mimořádné schůzi, kde projednají korupci kolem gripenů

Poslanci se sešli ve Sněmovně na další mimořádné schůzi, kde projednají korupci kolem gripenů | foto: Dan Materna, MAFRA

Poslanci jednali o korupci kolem gripenů, po slovní přestřelce schůzi přerušili

  • 56
Poslanci odstartovali další mimořádnou schůzi na které projednávají údajnou korupci při pořizování stíhaček JAS-39 Gripen pro českou armádu. Návrh projednat kauzu podal poslanec za ODS Petr Nečas. Po několika slovních přestřelkách ale politici setkání vzdali. Ve čtvrtek ráno se sejdou na 71. schůzi. Tu dnešní prozatím přerušili.

Jednání o gripenech začalo až pozdě odpoledne a uvedl je ministr vnitra Martin Pecina.

"Prosím, velmi přísně rozlišujte kauzy, které se vyskytují v rovině mediální, a ty skutečné. Ty skutečné kauzy kontrolujme, ty druhé nechme investigativním novinářům," nabádal v úvodu poslance Pecina. Naznačil, že z kauzy se stala mediální bublina, která rychle splaskla, a distancoval se od ní.

Rozohnil tím poslance za ODS Petra Nečase. "Podle britského protikorupčního úřadu se jednalo o propracovanou a pečlivě naplánovanou operaci. Ta korupce se stala, pane Pecino. To není bublina, to jsou fakta," hřímal na ministra Nečas.

Jejich slovní přestřelka probudila Sněmovnu. Poslanci z ODS i ČSSD střídavě řečníkům tleskali, nebo se jim smáli. Vystoupil i Ivan Langer z ODS, který se od gripenů distancoval a ostatní upozornil, ať jej s touto kauzou tentokrát nespojují.

Sobotka: gripeny by mohla prošetřit příští vláda

Bohuslav Sobotka chtěl zase vědět, proč o tom Sněmovna vůbec jedná. "ODS slíbila, že celou kauzu vyšetří. Měla na to tři roky, což není krátká doba. Nevím, proč by se tím měla Sněmovna nyní zabývat. Pokud se pravda neobjasnila za sedm let, mohla by to prošetřit příští vláda," vzkázal kolegům. Dodal, že se ODS možná snaží zakrýt minulé skandály a odvést pozornost.

Podobným způsobem pokračovali poslanci až do sedmé hodiny. Poté se dohodli, že schůzi přeruší. Ve čtvrtek v 9:00 pokračují 71. mimořádnou schůzí. Na programu je schvalování státní energetické koncepce a návrh na zrušení stropů pro platby zdravotního pojištění.

Podle zástupce Renaty Vesecké Karla Černovského prověří Nejvyšší státní zastupitelství postup policie v kauze plánovaného nákupu stíhaček gripen do poloviny března.

Vyšetřování se zastavilo, země zaplatily pokuty

Poslanci o gripenech jednají na návrh klubu ODS. Ten chce vědět, proč česká protikorupční policie odložila vyšetřování údajného podplácení při pořizování stíhaček, přestože v Británii začala padat obvinění. - čtěte také: ODS zabránila hlasování o mateřské diskusí o stíhačkách Gripen

Údajnou korupcí kolem gripenů v několika zemích střední Evropy se v poslední době zabýval britský protikorupční úřad. Stíhání rakouského obchodníka Alfonse Mensdorffa-Pouillyho podezřelého z předávání úplatků bylo ale nakonec zastaveno.

Zbrojní koncern BAE Systems se totiž dohodl s britskými a americkými úřady na zaplacení vysokých pokut - v USA ve výši 400 milionů dolarů, ve Velké Británii 30 milionů liber (přes 8,5 miliardy korun).

Řada přijde i na horní zákon

Sněmovna má na 70. schůzi projednat i novelu horního zákona, která rozhádala poslance a exministra životního prostředí Martina Bursíka a premiéra Jana Fischera, na kterou se ale dnes nedostalo. Fischer podle Bursíka podlehl těžařské lobby a odmítl chránit současné limity těžby, které brání zbourání některých severočeských obcí. - čtěte také: Bursík obvinil vládu z korupce, Fischer žádá veřejnou omluvu

ODS a gripeny

Petr Nečas žádal zprávu ministra vnitra, ministryně spravedlnosti, policejního prezidenta a nejvyšší státní zástupkyně o vyšetřování podezření z korupce při nákupu stíhaček JAS-39 Gripen.
ČR nejdřív uvažovala o nákupu, nakonec si stíhačky v roce 2004 na deset let pronajala za 19,65 miliardy korun. Kauzou údajných úplatků se dvakrát zabývala protikorupční policie. Ani v jednom případě nepadlo obvinění a obě šetření skončila odložením případu. Naposledy se tak stalo loni koncem roku.
Nečas argumentuje, že v kauze gripenů nejde o drb či pomluvu. Připomněl, že britský protikorupční úřad obžaloval bývalého agenta britského zbrojařského koncernu BAE Alfonse Mensdorffa-Pouillyho, zatímco česká policie za ministra vnitra Martina Peciny, jehož nominovala ČSSD, případ odložila. Nyní kauzu kontrolují státní zástupci z Nejvyššího státního zastupitelství.
"Kauza gripeny nás poškozuje a musíme se zasadit, aby byla vyšetřena," míní i předseda ODS Mirek Topolánek.
ČSSD ústy poslance Jaromíra Tejce opáčila, že ODS mohla podnítit vyšetřování v letech 2006-2009, kdy kontrolovala ministerstva vnitra a spravedlnosti. "Premiér neurčuje, které případy a jak se mají vyšetřovat," reagoval na to šéf ODS Topolánek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video