Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Strany míří k novým volbám, Sobotka připustil vládu opřenou o KSČM

  14:12aktualizováno  14:31
Poslanci začali rozpouštět Sněmovnu. ČSSD, KSČM i TOP 09 odmítly snahu ODS oddálit hlasování o tom, že Sněmovna skončí. Předčasné volby by se mohly uskutečnit 25. a 26. října, navrhuje prezident Miloš Zeman. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka připustil, že by po nich mohla vzniknout jednobarevná vláda opřená o KSČM.

Sociální demokracie zabránila spolu s komunisty a TOP 09 snaze ODS oddálit rozpuštění Sněmovny. Po předčasných volbách si ČSSD umí představit jednobarevnou vládu opírající se o komunisty. | foto:  Michal Šula, MAFRA

ODS se pokusila oddálit hlasování o rozpuštění Sněmovny na 3. září, ale návrh Marka Bendy neprošel. Na návrh předsedy poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petra Gazdíka naopak prošel návrh na přerušen schůze do 20. srpna. Pro bylo 108 ze 144 přítomných poslanců, proti 28.

Pro to, aby mohla být Sněmovna rozpuštěna, bude ale třeba minimálně 120 hlasů. Ty slibují dodat sociální demokraté, komunisté, TOP 09 i část poslanců Věcí veřejných.

"Jednoznačně odmítáme pokusy ODS, aby se volby odsunuly dál do podzimu," řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka těsně před začátkem mimořádné schůze Sněmovny, na níž se poslanci začali rozpuštěním Sněmovny zabývat.

Sobotka zároveň za vhodný označil termín předčasných voleb 25. a 26. října, jak ho naznačil prezident Miloš Zeman v případě, že se Sněmovna skutečně rozpustí. "Jsme připraveni podpořit rozpuštění Sněmovny v tomto říjnovém termínu," oznámil Sobotka. Podle informací iDNES.cz už strana počítá s tím, že by v takovém případě odstartovala svou volební kampaň 7. října v Ostravě, den po schválení volebního programu.

Zeman doporučil komunistům, ať tolerují vládu ČSSD

Prezident Zeman ale také v rozhovoru pro komunistické Haló noviny vybídl KSČM, aby se po předčasných volbách netlačila do vlády, ale podpořila menšinový kabinet sociální demokracie. "Domnívám se, že KSČM by měla projít jakousi čtyřletou mezifází, v níž by tolerovala menšinovou vládu sociální demokracie," uvedl v rozhovoru Zeman.

Sobotka potvrdil, že je taková varianta pro ČSSD přijatelná. A to v případě, že dostane dostatečně silný mandát od voličů, alespoň třetinu hlasů. "Pak nevylučuji variantu, že by se jednobarevná vláda opírala o jednu či více stran," řekl Sobotka. Bylo by to poprvé od roku 1989, kdy by měli komunisté vliv na vládu.

"KSČM je suverénní politická strana. Rozhoduje svými volenými orgány," odvětil předseda komunistů Vojtěch Filip na to, co říká doporučení prezidenta Zemana. Zdůraznil, že záležet bude na skutečném výsledku voleb.

Schwarzenberg: Zeman nemohl sociální demokraty víc ponížit

Zemanovo doporučení komunistům i ČSSD okomentoval předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, tedy představitel strany, která předčasné volby podporuje. "Jsem panu prezidentovi velice vděčný, že objasnil situaci. Pokud byly do této chvíle jakékoli pochyby o tom, že se náš spor vede o zásadní věci, tak nám nyní prezident Zeman vyjasnil, o co se skutečně jedná," uvedl Schwarzenberg.

"Jak jsme opakovaně upozorňovali, jemu jde vždy především o vlastní moc. Z hlediska zachování své moci je pochopitelné, že si přeje, aby TOP 09 nebyla po volbách žádným partnerem ve vládě - i kdyby sebevíce uspěla, avšak KSČM aby se přímo či nepřímo na příští vládě podílela. Pozoruhodné také je, že vzkazy sociální demokracii prezident posílá přes komunisty. Těžko lze tuto velkou demokratickou stranu více ponížit," míní Schwarzenberg.

Průzkumy veřejného mínění zatím naznačovaly, že ČSSD a komunisté by mohly dosáhnout takového volebního výsledku, aby vláda sociálních demokracie opírající se o KSČM byla po volbách možná.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz