Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poslanci do voleb zatratí desítky zákonů, ministři v demisi hrají o čas

  4:41aktualizováno  4:41
Osud zhruba 150 návrhů zákonů, které visí ve Sněmovně, zpečetí příští schůze poslanců. Nejsou-li ve druhém čtení, mají mizivou šanci, že do voleb projdou - a jejich autoři je mohou hodit do koše. Vláda v demisi proto některé návrhy předloží jako poslanecké, boj svedou i "ležáky" protikuřácký a antidiskriminační zákon.

Poslanci ve zbývajících měsících do voleb zatratí desítky zákonů. | foto: David Port, MF DNES

Je to jednoduchá matematika: návrhy běžných zákonů se do příštího volebního období nepřenášejí. Pokud je tedy poslanci neschválí do října, kdy se mají podle dohody ODS a ČSSD konat předčasné volby, změní se prakticky v bezcenné elaboráty.

Schůzovat v řádném termínu budou poslanci ještě třikrát, koncem dubna, v červnu a kvůli schválení rozpočtu zřejmě i těsně před volbami. "Návrhy v prvním čtení jsou bez šance, protože projednání ve výborech trvá 60 dní. Do druhého čtení se tak mohou dostat až koncem prázdnin," řekl iDNES.cz předseda Sněmovny Miloslav Vlček.

To, že množství návrhů padne pod stůl, nikomu příliš nevadí. Podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha je to naopak jedině dobře. "Občanům i podnikatelům se uleví, zákonů se přijímá zbytečně mnoho," myslí si.

kolečko ve sněmovně

Právo zákonodárné iniciativy má poslanec, skupina poslanců, Senát, vláda a zastupitelstvo kraje.

Předseda Sněmovny rozešle návrh poslancům a klubům. Vláda má 30 dní (pokud zákon sama nenavrhla) na vyjádření stanoviska.

Organizační výbor poté do 15 dní doporučí předsedovi Sněmovny zařadit návrh na pořad schůze Sněmovny.

V prvním čtení se koná obecná rozprava, poslanci návrh zamítnou, vrátí k dopracování, nebo předají k projednání výborům, které mají lhůtu 60 dnů.

Po obecné rozpravě ve druhém čtení Sněmovna návrh zamítne, vrátí výboru nebo projedná v podrobné rozpravě, během níž se předkládají pozměňovací návrhy. I poté může Sněmovna vrátit návrh výboru, nebo jej zamítnout.

Třetí čtení lze zahájit nejdříve za 24 hodin po doručení pozměňovacích návrhů poslancům. V následné rozpravě lze navrhnout opravu jen technických, gramatických chyb, event. poslat znovu do druhého čtení. Následuje hlasování o pozměňovacích návrzích a návrhu jako celku.

Schválený návrh putuje k Senátu a prezidentu. Oba mohou návrh Sněmovně vrátit.

Nutno dodat, že některé návrhy zákonů v prvním čtení se jako zcela zbytečné nejeví - příkladem budiž návrh poslance ČSSD Karla Šplíchala zrušit poslancům a senátorům nárok na bezplatnou veřejnou hromadnou dopravu. 

Podle Škromacha se nicméně poslanci změní během předvolební kampaně v nebezpečné populisty a začnou slibovat věci, které pouze vysávají státní kasu.

Prioritu protikrizovým opatřením však neupírají ani socialisté. Image těch, kdo uprostřed krize a předsednictví EU nechali padnout vládu, se teď snaží zlepšit minimálně vstřícností vůči zkrácenému projednání záchranných balíčků ministrů v demisi. - čtěte Vláda a ČSSD se dohodly na protikrizovém balíčku

Kromě slevy na odvodech na sociální pojištění nebo zrychlení odpisů firemního majetku chce Topolánkova vláda prosadit i nový občanský a obchodní zákoník. Právě tyto návrhy, spolu s několika dalšími, se chystá předložit jako poslanecké, a ušetřit tak čas, který by si v případě vládního návrhu vyžádalo připomínkové řízení a posouzení návrhu Legislativní radou vlády. O další strategii bude vláda jednat na své pondělní schůzi.

Podle ministra životního prostředí Martina Bursíka se příští měsíce stanou předvolebním testem pro veřejnost. "Do programu si strany mohou napsat cokoliv, podstatné je však to, jak hlasují," řekl iDNES.cz Bursík, kterému ve Sněmovně leží hned osm návrhů v různém stavu projednání.

"Opozice je zatím kompletně blokovala. Tím, že padla vláda a jde navíc o věcné zákony, věřím, že opozice přehodnotí postoj a část se nám podaří prosadit," doufá šéf zelených.

Kromě vládní novely o odpadech, která umožní zpětný odběr baterií a akumulátorů, jde třeba o novelu horního zákona, která ochrání obce v ústeckém kraji ohrožených těžbou uhlí nebo návrh přidat ke čtyřem českým národním parkům pátý - Křivoklátsko.

Skeptický zůstává Bursík v případě nového zákona o odpadech, který je v připomínkovém řízení. "Obávám se, že to nedokážeme předložit ke schválení."

Do voleb chce své návrhy prosadit i lidovecký ministr pro místní rozvoj Cyril Svoboda. "Rád bych dotáhl třeba otázku regulace nájemného. Ale je jasné, že toho bude mnoho a těžko se bude hledat ta priorita priorit," řekl iDNES.cz.

Dokouříme? Se Šťastným všude

Na příští schůzi se svede bitva také o dva "ležáky", na nichž se poslanci dohadují už několik let - antidiskriminační a protikuřácký zákon - pokud ovšem nebudou vyřazeny z programu hned na začátku jednání.

Druhý z nich je v podstatě ve finále, hrát se bude pouze o to, zda si Češi nezakouří v hospodách vůbec, nebo jen někde - mírnější varianta by podnikatelům umožnila určit si typ svého zařízení.

Předkladatel novely Boris Šťastný hodnotí své šance opatrně. "Až na tvrdou variantu zákazu kouření mám podporu napříč politickým spektrem. Zákon nechrání jen pasivní kuřáky, zpřísňuje třeba i tresty za prodej alkoholu dětem," tvrdí.

Návrh byl ovšem už několikrát vyřazen z programu. "Řekl bych, že je zájem ho do konce volebního období neprojednat vůbec," řekl občanský demokrat iDNES.cz.

Ve hvězdách je i osud antidiskriminačního zákona, který loni vetoval prezident Klaus a za jehož nepřijetí hrozí Česku tvrdé finanční sankce od Evropské komise.

Zatím si Češi vysloužili za dvě žaloby u Evropského soudního dvora pouze náhradu za řízení, v důsledku však podle ministerstva spravedlnosti hrozí sankce ve výši minimálně 1 585 000 eur.

"A také pořádná ostuda, jsme jediná země EU, která tyhle evropské směrnice dosud neimplementovala. Na zatím neexistující antidiskriminační zákon navíc přímo odkazuje nový občanský zákoník," říká ministr pro lidská práva Michael Kocáb.

K poslancům se návrh zákona dostane jako první bod jednání 28. dubna. Konzervativní lidovci se k antidiskriminačním paragrafům, které rozbíjejí tradiční podobu rodiny, staví - i když s okatou nechutí - spíše pozitivně. Jasnou podporu má u zelených a části ODS.

Pro návrh by zvedl ruku i Zdeněk Jičínský z ČSSD, usnesení jeho klubu je ovšem jasné - nepodpořit. "Zákon je nedokonalý, bezobsažný, neposkytne ochranu tam, kde je to nutné, je to jen vějička pro unii," vypočítala chyby poslankyně Anna Čurdová, která s kolegy plánuje předložit po vítězství socialistů ve volbách zákon vlastní.

Nejvíc však Čurdovou pálí údajný nezájem koalice projednat případné změny, a umožnit tak shodu.

"To jsou vylhané argumenty paní Čurdové, která na zákon útočí od počátku. Nikdy během tříleté historie prosazování zákona nepředložila věcné argumenty," rozčílil se ministr Bursík.

Jeho verzi potvrdil i ministr Kocáb. "Od prvního dne, kdy jsem nastoupil do funkce, jsem se domáhal setkání s ČSSD. Podařilo se mi to až před třemi týdny, s paní Čurdovou jsem jednal přímo v klubu ČSSD," oponuje.

ambice dosluhujícího kabinetu

CO UŽ VLÁDA NEDOTÁHNE

ZDRAVOTNICKÉ ZÁKONY Reformy, které zavádějí standardy péče či mění spoluúčast pacientů, zřejmě nebudou pokračovat.

"BURSÍKOVY" IGELITKY Ambiciózní zákon o odpadech, který měl zpoplatnit tašky v obchodech a zavést sedm barevných kontejnerů na odpad, už ministr Martin Bursík prosadit nestihne.

REFORMA UNIVERZIT A UČITELSKÉ STANDARDY Ministr školství Ondřej Liška už stáhl z programu vlády reformu univerzit, která měla zavést půjčky pro studenty a změnit řízení vysokých škol. Liška už nestihne navrhnout ani učitelské atestace a profesní standardy.

SMLOUVY O RADARU V BRDECH Ministryně spravedlnosti Vlasta Parkanová se smířila s tím, že tato Poslanecká sněmovna už nebude rozhodovat o americkém radaru. 

CO CHCE VLÁDA STIHNOUT

OBČANSKÝ ZÁKONÍK Zbrzdila se příprava nového občanského a obchodního zákoníku. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil ho chce předložit Sněmovně jako poslanecký.

PRORODINNÝ BALÍČEK Nová situace plány ministra práce Petra Nečase neovlivnila. Chce prosadit prorodinný balíček, který počítá s firemními miniškolkami či s výhodnějšími zkrácenými úvazky.

PROTIKRIZOVÝ BALÍČEK Vláda se nevzdala svých plánů proti ekonomické krizi. Spolu s ČSSD se dohodla na protikrizovém balíčku. Vládní návrhy zahrnují slevu na odvodech na sociálním pojištění pro zaměstnavatele, zrychlení odpisů firemního majetku a novelu insolvenčního zákona. Opoziční návrhy počítají se šrotovným ve výši 30 tisíc korun, zvýšením a prodloužením podpory v nezaměstnanosti, zvýšením slev na dani na dítě a zvýšením přídavků na děti.

NÁRODNÍ PARK KŘIVOKLÁTSKO Ministr životního prostředí Martin Bursík chce prosadit sedm zákonů. Mimo jiné přidat ke čtyřem českým národním parkům pátý - Křivoklátsko.

VOJENSKÉ MISE Ministryně Vlasta Parkanová se nevzdává snahy o prodloužení vojenských misí.

ZRUŠENÍ KNIHY JÍZD Ministr průmyslu Martin Říman chce prosadit návrh, aby podnikatelé nemuseli vést knihu jízd "služebních" automobilů. Prosadit chce i velkou novelu energetického zákona. Nestihne naopak zrealizovat svůj plán na sestěhování vládních úředníků do jednoho komplexu za Prahou.

Zdroj: MF DNES

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Najdete na iDNES.cz