Ministryně školství Kateřina Valachová obhajovala ve Sněmovně novelu školského zákona

Ministryně školství Kateřina Valachová obhajovala ve Sněmovně novelu školského zákona | foto: Michal Šula, MAFRA

Poslanci dali zelenou zákonu o povinném vzdělávání už od pěti let

  • 152
Bude to malá revoluce v českém školství, když novela, které dali v prvním čtení poslanci zelenou, projde. Pro děti má být povinné vzdělávání už od pěti let a pro většinu z nich tak začne už v mateřské škole. Uchazeče o studium na středních školách s maturitou čekají zase jednotné přijímací zkoušky.

Poslanci začali v úterý projednávat zákon, který to zakotví. Rodičům nařídí zajistit povinné roční předškolní vzdělávání dětí ještě před tím, než půjdou v šesti letech na základní školu. ODS neuspěla s návrhem na zamítnutí návrhu, který ve Sněmovně hájila ministryně Kateřina Valachová.

Od školního roku 2017 by podle Valachové měly mít všechny děti nárok na místo v mateřské škole a od podzimu 2018 dokonce od čtyř let (o plánech vlády ve školství si můžete přečíst více i zde).

„V souvislosti a zcela v souladu s trendy v rámci vzdělávání, v rámci Evropské unie zavádíme také takzvaný povinný předškolní rok vzdělávání v období od pěti do šesti let dítěte,“ řekla poslancům Valachová.

Neznamená to podle ní, že všechny děti budou muset nastoupit do mateřské školy, ale v zásadě půjde o to, že někdy na přelomu prosince a ledna by měly být rodiče schopni prokázat, že dítě je vzděláváno dostatečně, i když jinak, a to ve spádové mateřské škole.

Jednotné přijímací zkoušky na střední školy budou z matematiky, českého jazyka a literatury a nebudou se podle Valachové týkat konzervatoří či sportovních gymnázií. Za přípravu jednotných přijímaček bude podle ní zodpovědný CERMAT (Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání) a finanční náklady toho Valachová odhadla na 21 milionů korun.

„Co se týká společné části maturitní zkoušky, posunuli jsme proti původním úvahám start povinné části společné zkoušky maturitní v případě matematiky na školní rok 2020/2021. Učinili jsme tak v návaznosti na zavedení jednotných přijímacích zkoušek, které poprvé porovnají předpoklady pro studium žáků ze základních škol a přijde nám předvídatelné a fér, že tyto změny maturitní zkoušky by následovaly o čtyři roky později od jednotných přijímacích zkoušek,“ řekla poslancům Valachová.

Je to socialistická obsese, zlobil se exministr a šéf ODS Fiala

Chystané změny kritizoval ve Sněmovně předseda opoziční ODS, exministr školství Petr Fiala. „Není dobré, aby stát neustále zasahoval do legislativy a neustále měnil pravidla hry,“ upozornil Fiala na to, že školský zákon měnil poměrně nedávno.

K dobrému Valachové přičetl jen to, že nejde o nápady z její hlavy a že to, co předložila, chystal už její předchůdce Marcel Chládek z ČSSD. „Je to jakási socialistická obsese, neslyšel jsem žádný argument. Jsou to zbytečná, nesmyslná a byrokratická opatření, která kvalitu školství nezmění ani v tom nejmenším,“ prohlásil exministr školství Fiala.

Kritizoval nápad na povinné předškolní vzdělávání. „Proč by měly všechny děti chodit do mateřské školy? Proč to nařídíme? Proč to bude v zákoně? Proč budeme všechny nutit?“ podivoval se šéf ODS, proč by se to mělo týkat povinně všech, když už nyní do mateřských škol devadesát procent dětí chodí. „Výchova patří rodině, ne nějaké školce,“ přidal se k Fialově kritice šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Fiala kritizoval také povinné jednotné přijímačky na střední školy. „Opravdu si myslíme, že ředitelé škol nedokáží dobře sestavit svoje přijímací testy, že nedokáží vybrat děti, které chtějí přijmout na svou školu? Opravdu si myslíme, že bude tak hrozně dobré, když třeba mladí chlapci a dívky, které se chtějí stát zdravotníky, že budou dokazovat, že v celostátním srovnání dobře uspěli v češtině a matematice, že se jako zlepší výběr?“ ptal se ve Sněmovně Fiala.

Mihola: Lesní školka musí být brána stejně jako mateřská

„Za zdravý vývoj dítěte nesou odpovědnost rodiče,“ kritizovala vládní záměr s povinným předškolním vzděláváním poslankyně za TOP 09 Nina Nováková.

Možnost, že by stát nutil děti chodit do mateřských škol se nelíbí předsedovi poslanců KDU-ČSL Jiřímu Miholovi. „Trvám na tom, že lesní mateřské školy jsme nezachránili proto, aby dítě chodilo první dva roky do lesní mateřské školy a pak muselo přejít do nějaké státní kamenné. To určitě ne. Bylo tady řečeno už z úst pana zpravodaje, že je zde možnost, že i lesní mateřské školy využijí volbu individuálního vzdělávání. Já bych za optimálnější ale pokládal, aby lesní mateřské školy byly skutečně plnohodnotnou alternativou a do tohoto stavu jsme dokázali v průběhu projednávání této novely dospět, a o to se také plně osobně zasadím,“ řekl Mihola.

Novelou školského zákona se poslanci zabývali téměř pět hodin v takzvaném prvním čtení. Je tak velmi pravděpodobné, že při projednávání ve Sněmovně se zákon ještě změní a že jeho navržená podoba není zatím konečná.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video