Lidé se už brzy dočkají více televizí. Ilustrační foto

Lidé se už brzy dočkají více televizí. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Poslanci dali zelenou digitalizaci Česka

  • 45
Sněmovna schválila takzvanou diginovelu. Zákon usnadní přechod na digitální vysílání a od ledna otevře trh několika novým televizím. Nyní ho posoudí Senát. Na plnou digitalizaci Česko musí přejít nejpozději v roce 2012. Poté se vysílací prostor otevře všem zájemcům.

Zákon předložil ministr vnitra Ivan Langer. Zvedlo pro něj ruku 142 poslanců ze 146 přítomných. Pokud ho schválí i Senát a podepíše prezident Václav Klaus, bude platit od 1. ledna 2008.

"Cílem je podpora rozvoje mediálního trhu a rozmanitosti programové nabídky, čímž jsou naplňovány i zásady programového prohlášení vlády," řekl ministr.

INFOGRAFIKA - DIGITALIZACE V ČESKU

Novela podle něj řeší řadu problémů. "Především ve dvou klíčových oblastech, jimiž jsou získání volných kmitočtů pro sestavení a vybudování digitálních sítí určených pro televizní vysílání a zajištění obsahu vysílání pro digitální sítě," vypočítává Langer.

Zákon mění povinnosti, některým se nelíbí
Lidé změnu pocítí od příštího roku především v případě, že mají doma kabelovou televizi. Její poskytovatelé budou mít ze zákona povinnost - tzv. "must carry" - nabídnout v základní nabídce o šest nových televizních stanic více. - více zde

Proti tomu vystupují jejich lobbisté, kteří úpravu považují za diskriminační. Bojí se, že lidé už nebudou mít zájem připlatit si za další kanály, když jich budou mít k dispozici minimálně dvanáct.

"Nově definovaná povinnost must carry zasahuje do práv soukromých investorů prospěch omezené skupiny jiných podnikatelů tak zásadním způsobem, že budeme nuceni se bránit všemi právními prostředky, a to jak v tuzemsku, tak na úrovni Evropské komise," sdělil iDNES.cz mluvčí UPC František Malina.

Soukromé televize v rozpacích
Nespokojenost s novelou panuje také na Primě a Nově. Ty mají strach, že ztratí diváky a tím i příjmy z reklamy. A to i přesto, že poslanci schválili také pozměňovací návrh, podle nějž by licence obou televizí měly být prodlouženy o dalších osm let. 

"Vítáme, že parlament pochopil, že je potřeba nám dát větší kompenzaci než šesti neúspěšným žadatelům o digitální licence, a proto nám licenci prodloužil o dalších osm let," uvedl pro ČTK generální ředitel Novy Petr Dvořák.

Na druhou stranu nerozumíme tomu, proč došlo k vychýlení rovnováhy na reklamním trhu navýšením reklamního limitu České televize z 0,5 na 0,75 procenta, dodal.

"Diginovela po druhém čtení nereflektuje všechny připomínky Prima TV," sdělil ČTK výkonný ředitel Prima TV Petr Chajda.

Česká televize ocenila zejména schopnost politiků dohodnout se na tomto zásadním bodě, uvedla mluvčí ČT Anna Freimanová. "Vzhledem k množství pozměňovacích návrhů bude televize reagovat na výsledek dnešního hlasování po důkladném prostudování finálního znění novely v průběhu příštího týdne," řekla ČTK mluvčí veřejnoprávní televize Anna Freimanová.

Bez uvolnění analogových kmitočtů využívaných Novou a Primou by nevznikl prostor pro další digitální stanice.

Schválení novely naopak dělá radost Asociaci digitálních televizí. Pokud jsou stanice připraveny, mají velkou šanci, že se od ledna objeví v základním balíčků kabelových providerů.

"Jsme rádi, že se podařilo odblokovat cestu k digitalizaci a těší mě, že návrh novelizace byl vládní návrh, řekl iDNES.cz předseda Asociace Jiří Balvín.

Mít vlastní televizi bude tak snadné...
Lidé se mohou těšit na hudební stanici TV Óčko, Febio TV Fera Feniče, TV Barrandov, zpravodajskou Z1, stanici pro děti Pohoda či regionální TV RTA.

Licenci na vysílání by měl po vypnutí analogového vysílání získat každý, kdo o ni požádá a splní určité podmínky, jako je tomu již nyní u satelitních a kabelových stanic. Nova a Prima mají dostat kompenzační licenci navíc za to, že se vzdají svých analogových kmitočtů.

Nyní má osud diginovely v rukou Senát a prezident republiky. Protože byl ale návrh Sněmovnou přijat jednomyslně, očekává se, že se stejně zachovají senátoři i Václav Klaus.

TELEVIZNÍ OTAZNÍKY


Co znamená "digitální" televize?


Většina lidí dnes přijímá analogový televizní signál. Celý svět postupně přechází na moderní digitální signál, který poskytuje kvalitnější obraz a zvuk, více programů a další služby.

Jaké jsou výhody?

Digitální televize především nabízí mnohem víc programů. Do několika let bude v Česku možné bezplatně chytat až 30 stanic.

Časem bude možné přes televizi objednávat zboží, sázet, ovládat účet či nechat si posílat filmy.

Co k tomu potřebuji?

Na trhu jsou už televizory schopné přijímat digitální signál, ale stále jsou dost drahé. Svoji starou televizi nemusíte vyhazovat. Stačí si koupit set top box - krabičku, která se připojí k televizoru.

Nevýhoda je, že do domácnosti přibude další dálkový ovladač.

Jiným řešením je pořídit si satelitní komplet, ten nejlevnější stojí 6000 korun, nejdražší asi dvakrát více. Pokud máte kabelovou televizi, nemusíte nic řešit, přechod na digitální signál zajistí poskytovatel.

Jak vybrat set top box?

Záleží na tom, co od něj očekáváte. Ty nejjednodušší umožňují pouze příjem televizních programů a jejich ceny začínají zhruba na 1500 korunách. Složité set top boxy, za ceny do 8000 korun, umožňují i příjem kódovaných (placených) kanálů či nahrávání pořadů na pevný disk.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video