Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poslanci dali šanci utajeným porodům

  14:34aktualizováno  14:34
Ženám, které chtějí utajit své těhotenství, se otevírá nová cesta: utajený porod. Návrh lidovců, který to umožňuje, ve čtvrtek schválil parlament. Pokud projde i Senátem a podepíše ho prezident, pravé jméno rodičky se při utajeném porodu dozví jen dotyčná porodnice.

Matrika už nikoliv. Zapečetěnou zdravotní dokumentaci o matce by uchovávalo ministerstvo zdravotnictví. To pro případ, že by do ní lékaři, případně samo dítě, jednou chtěli nahlédnout.

Rovněž lidem, kteří si chtějí vzít nechtěné děti za vlastní, se otevře nová šance: adopce by mohly být o poznání rychlejší. I tento návrh prošel parlamentem. Až dosud může dát matka souhlas k adopci teprve po šestinedělí. Jenže mezitím mnohdy zmizí neznámo kam a dítě zbytečně čeká.

Podle nové právní úpravy by směla dát souhlas ještě před porodem - a po šestinedělí by bylo dítě právně volné. "Každé dítě teď bude mít šanci nalézt svou rodinu," říkal spokojeně jeden z předkladatelů předloh, Josef Janeček. Je přesvědčen, že utajené porody zabrání vraždám novorozeňat a zčásti i potratům - a snazší adopce že urychlí příchod dětí do nových rodin.

Prosazení obou návrhů však nebylo snadné: prošly v podstatě jen těsnou většinou. Mezi kritiky se objevily i takové názory, že utajené porody povedou ke "kšeftování" s dětmi. Nebo že ústavy budou plné dětí, jež nikdo do osvojení chtít nebude.

Chcete skrýt dítě? Poroďte je tajně
Svým způsobem to jde někde už teď. Žena, jež chce utajit těhotenství, odjede do kojeneckého ústavu (třeba v Kyjově či Aši), kde jí poskytnou přístřeší a pak možnost porodit daleko od domova.

Dítě jde do ústavu - ale se všemi záznamy o matce v matrice. Podle nového zákona by se matrika nic nedozvěděla. "Nemám s tím problém," řekl šéf porodnice v Praze-Podolí Jaroslav Feyereisl. Myslí si však, že moc velký zájem mezi ženami nebude. A že se tedy nenaplní přesvědčení lidovců, podle nichž utajený porod "ročně zachrání desítky, možná stovky dětí".

Původně byl na stole ještě radikálnější návrh: na anonymní porody, kdy by rodička nemusela říci jméno nikomu. Ale nebyl průchodný. Kdyby totiž bylo dítě vážně nemocné, bylo by v jeho zájmu vědět toho o matce co nejvíc.

Obchod s dětmi?
Některým poslancům se však ani utajené porody příliš nelíbí. "Obávám se, že toho využijí ženy ze sociálních skupin, o jejichž děti mezi adoptivními rodiči stejně zájem nebude," řekla Milada Emmerová z ČSSD.

Dokonce i v Katolickém týdeníku, časopisu biskupské konference, se objevila hláška: "Pokud budou nuceny rodit prostitutky, tak katolické rodiny budou nuceny též k povinným adopcím těchto dětí."

Emmerová se bojí i jiného problému: obchodů s dětmi. Žena se prý bude moci snadno dohodnout se zájemci o adopci a nechat si za dítě bokem zaplatit. Jenže podle lidovce Josefa Janečka je takový argument "blbost", protože takovým obchodům nic nebrání už dnes. Názor v Katolickém týdeníku nechtěl Janeček vůbec komentovat.

Krok za krokem životem utajeného dítěte
Vžijte se do role dítěte, které se narodilo takzvaně utajeně. Ve vašem rodném listě bude přesné jen datum narození a sdělení, zda jste muž, či žena. Naopak kolonky matka a otec zůstanou prázdné.

A vaše jméno, prosím? Může vám ho dát matka, kterou nejspíš nikdy nepoznáte. Může vám dát i své příjmení. To se později možná změní, pokud vás adoptují jiní rodiče. Ale taky vám vaše biologická matka žádné jméno dát nemusí.

Pak vás prostě nějak pojmenují v porodnici a o jménu definitivně rozhodne soud. Tak se už dnes postupuje u nalezených novorozeňat, jež anonymní matky nechaly opuštěná.

Jediné, co vás bude s matkou spojovat, bude zapečetěná zdravotnická dokumentace, uschovaná na ministerstvu zdravotnictví. V ní budou veškerá data o matce i o jejích chorobách, stejně jako o průběhu porodu. To pro případ, aby lékaři měli z čeho vycházet a snáze určit jak diagnózu, tak léčbu, kdyby se ukázalo, že trpíte nějakou dědičnou chorobou.

O tom, že taková dokumentace existuje, se však nikdy nemusíte dozvědět - pokud vám o všem neřeknou adoptivní rodiče či ústav. Ale pokud o tom vědět budete, pak dovršením 18 let věku máte právo ji vidět a dozvědět se jméno své skutečné matky. Mezinárodní úmluvy vámto ostatně zaručují.

Klíč k utajované dokumentaci však bude mít vždycky pouze soud, bez jeho svolení se k ní nikdo nedostane, ani vy ne.Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Najdete na iDNES.cz