Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poslanci dál zlobí kvůli atomu, ale vládu asi nepotopí

  15:59aktualizováno  15:59
Po dnešním dni se zdá, že koaliční neshody kolem výstavby další jaderné elektrárny vládu neohrozí. Je ale možné, že spor o atom - a tím i Topolánkovo vládnutí - se pouze přesune na příští rok.
Jaderná energie se dostala na stůl poslanců. Zdánlivě nezajímavé téma by mohlo rozdělit nynější vládní koalici.

Jaderná energie se dostala na stůl poslanců. Zdánlivě nezajímavé téma by mohlo rozdělit nynější vládní koalici. | foto: Slavomír Kubeš

Ve Sněmovně se odehrálo další dějství příběhu, na jehož konci by mohl být pád vlády. Opozice se snaží zasáhnout citlivé místo koalice a využít toho, že ODS a zelení mají odlišný názor na rozvoj energetiky. - více zde

ČSSD a komunisté chtějí prosadit návrh, aby o energetické politice nerozhodovala vláda, ale Sněmovna. Pokud by se jí to podařilo za pomoci některých poslanců ODS, mohla by vypuknout vzpoura u Strany zelených.

Vytvoří se smrtelné nůžky, varuje Klas
V hlavní roli vystupují čtyři poslanci ODS, včetně rebela Vlastimila Tlustého, kteří by mohli udělat Topolánkovi velké potíže. Razí opačný názor než zelení: že není jiné cesty, než cesty atomové. - více zde

Dnešním vystoupením ve Sněmovně to potvrdil Jan Klas, jeden z rebelujících poslanců. Označení se ale brání, opakuje, že mu jde o energetickou bezpečnost.

"Jestliže něco neuděláme do roku 2010, tak se vytvoří smrtelné nůžky, kdy v roce 2040 bude mezi nárokem na spotřebu a mezi vyrobenou elektrickou energií rozdíl 80 terawatt hodin. Nevím, jestli si to vůbec někdo dokáže představit, co je to za šílené množství energie," zdůvodňoval Klas, proč by vláda měla konat rychle.

Vládu nepotopí. Ale má podmínku
Jeho projev byl k vládě kritický, často se obracel na přítomného ministra životního prostředí a šéfa zelených Martina Bursíka. 

"Jako vládní poslanec nechci nic jiného, než abych slyšel od ministra životního prostředí, jak si představuje další vývoj v této oblasti. Nemám rád fanatické ideologie, jsem přístupný jasným a konstruktivním debatám, ale odmítám debaty typu 'to rozhodne vláda a vy se o to nestarejte'," prohlásil Klas.

Z jeho vystoupení ale rovněž vyplynulo, že se za určitých okolností nepřipojí k útoku opozice, a to za situace, kdy mu koaliční poslanci schválí následující návrh:

"Poslanecká sněmovna žádá vládu České republiky, aby zpracovala návrh nové státní energetické koncepce České republiky a do 30. června roku 2008 ho předložila Poslanecké sněmovně. " O návrhu se bude hlasovat příští týden.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Solení D8 v Českém středohoří řeší soud, žalobu podal ústecký spolek

Ilustrační snímek.

Tuny posypové soli mohou ohrozit život v potocích a kontaminovat podzemní vody v okolí dálnice D8, která prochází...

VIDEO: U Horoměřic řidiči rádi jezdí s nohou na plynu, ukázal radar

Na silnici vedoucí k Horoměřicemům je povoleno jet maximálně 90 km/h. Spousta...

Místní obyvatelé tvrdí, že na silnici u Horoměřic, kde minulý týden při havárii autobusu zemřeli tři lidé a desítky...

Do Afghánistánu zamíří další čeští vojenští instruktoři a pyrotechnici

Čeští vojáci na patrole v okolí základny v afghánském Bagrámu

Do alianční mise v Afghánistánu by měli zamířit další čeští vojáci. Armáda plánuje rozšíření stávajícího kontingentu o...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz