Jeden z obyvatel přerovské ubytovny (ilustrační foto)

Jeden z obyvatel přerovské ubytovny (ilustrační foto) | foto: Tomáš Frait, MAFRA

Stát omezí kšefty s doplatkem na bydlení v ubytovnách

  • 111
Vyplácení doplatku na bydlení v ubytovnách se nejspíš omezí. Stát by ho už podle vládní novely zákona o hmotné nouzi, kterou schválili poslanci, neměl poskytovat provozovatelům ubytoven podle počtu lidí v bytě. Výše nájemného má být podle částky v místě obvyklé. ODS neprosadila, aby byl maximální příspěvek za jedno lůžko za měsíc tisíc korun.

To navrhl poslanec ODS Adolf Beznoska. Naopak prošel návrh předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury, který na popud moravskoslezských obcí doporučil vyplácet doplatek provozovateli ubytovny jen se souhlasem příslušné obce.

Ze 158 přítomných poslanců jich pro zákon hlasovalo 129, kromě vládních stran také komunisté a většina poslanců ODS i někteří z Úsvitu (detail hlasování najdete zde).

Obchodníci s chudobou vysáli ze státního rozpočtu obrovské peníze. V roce 2011 činily doplatky na bydlení 850 milionů korun, v roce 2012 skoro dvakrát tolik a loni 2, 814 miliardy korun (více čtěte zde).

Vláda chce podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové z ČSSD zamezit vyplácení nepřiměřených doplatků na bydlení v nevyhovujících prostorách. Ubytovny budou muset dodržovat určité standardy. Zpřísnit se má posuzování hmotné nouze pro přiznání doplatku a zruší se časové omezení pro poskytování dávky.

Počet lidí s doplatkem na bydlení a objem vyplacených peněz se v posledních letech zvyšoval. V roce 2011 bylo ještě příjemců dávky jen 24 400 a stát na to vydal 850 milionů korun. Loni už bylo příjemců doplatku na bydlení 65 100 a objem vyplacených peněz vzrostl na 2,8 miliardy korun.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video