Změny v zákoně o veřejných zakázkách si koalice prosadila prostřednictvím pozměňovacícho návrhu poslankyně za VV Lenky Andrýsové

Změny v zákoně o veřejných zakázkách si koalice prosadila prostřednictvím pozměňovacícho návrhu poslankyně za VV Lenky Andrýsové | foto:  Petr Topič, MAFRA

Poslanci bez obstrukcí schválili nová pravidla pro veřejné zakázky

  • 68
Třetím čtením prošel v pátek po poledni ve Sněmovně zákon o veřejných zakázkách. Ten má zabránit tomu, aby tendry úřadů vyhrávaly firmy s neprůhlednou vlastnickou strukturou.

Pro novelu hlasovalo 101 poslanců ze 173 přítomných. "Považujeme tento zákon v podobě, v jaké byl schválen, za přísnou obranu, která zlepší podmínky v oblasti veřejného zadávání," zhodnotil výsledek hlasování ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV).

Novela snižuje limity pro vypsání tendru u zakázek malého rozsahu. Úřady je budou muset nově vypisovat od jednoho milionu korun. Ruší také výběr uchazeče losováním, jehož zneužitelnost naplno prokázala slavná "karlovarská losovačka", a omezuje možnost diskriminace uchazečů stanovováním kritérii, jakými jsou obrat, certifikáty ISO a podobně.

Nově budou muset úřady státu a samosprávy zveřejňovat zadávací dokumentaci, smlouvu a konečnou cenu veřejných zakázek. "To nám umožní kontrolovat například neoprávněné dodatky a porušování pravidel u víceprací," popsal náměstek ministra pro místní rozvoj Jan Sixta s tím, že ministerstvo je připraveno dodržování nových pravidel kontrolovat.

Všechny zakázky navíc budou muset úřady oznámit měsíc předem. V avízu navíc musí odůvodnit, proč zakázku vypisují.

Novela nyní poputuje do Senátu, v němž má většinu levice. ČSSD již avizovala, že se ji pokusí změnit. "Očekávám bouřlivou debatu," avizoval ministr Jankovský. Zákon se tak nejspíš vrátí poslancům. Koalice chce, aby začal platit v dubnu.

Páteční jednání poslanců

Orla ulovila myš, míní o novele opozice

Podle sociálních demokratů je zákon bezzubý a snaha o transparentnost selhává, protože neukládá povinnost identifikovat nepřímé akcionáře, podílníky subdodavatele nebo ukládá povinnost identifikovat pouze akcionáře s vyšším než desetiprocentním podílem na základním kapitálu firmy.

"Orla ulovila myš. Při velkém nahánění korupce jsme vymysleli něco, v čem jsme nepohli ani o píď," komentoval situaci místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

Sociální demokraté kritizovali, jak koalice novelu pozměnila. Podle ní zatím nebudou transparentnost dokládat ti, kteří se budou hlásit do tendru vypsaného státními a polostátními firmami. Výjimka se týká teplárenství, energetiky nebo vodárenství. Firmy, které se o zakázky v těchto oblastech ucházejí, nebudou rozkrývat dodavatele ani subdodavatele veřejných zakázek. Koalice chce toto pravidlo do zákona dostat později novelou (více o jednání K9 čtete tady).

Podle Zaorálka za změnami stojí lobbing firem. "Vůbec nepochybuji o tom, že ministr Jankovský, který pochází z určitého prostředí, je pod těžkým tlakem těch, kteří na zakázkách dneska participují. Nemá smysl si myslet něco jiného," dodal místopředseda ČSSD.

Poslankyně Lenka Andrýsová (VV), která změnu předložila, ale vše hájí s tím, že vnáší vyšší transparentnost do oblasti subdodavatelů. "Pro ně budou platit stejná pravidla jako pro dodavatele zakázek," ujistila Andrýsová.

Sněmovna dočasně bez obstrukcí

Oproti více než čtyřicetihodinové schůzi, která trvala od úterý do čtvrtka, páteční rozprava k novele o veřejných zakázkách zabrala zhruba tři hodiny, protože se obešla bez desítek řečníků a vyprázdněných či opakujících se projevů.

"K obstrukcím jsme nesáhli, protože máme zájem na přijetí tohoto zákona. Zákony, které obstruujeme, se týkají reforem, které jsou na dalších 20 let a vláda nemá mandát dělat takové změny sama," řekl iDNES.cz Zaorálek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video