Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Petr Topič, MAFRA

Poslanci a ministři jsou na tom stejně. Věří jim nejméně lidí za 19 let

  • 56
Českým poslancům věřilo v prosinci jen 16 procent lidí, to je nejméně od vzniku samostatného českého státu. Naprosto stejně je na tom i vláda. Zatímco Sněmovně a vládě lidé skoro nevěří, šéfové těchto úřadů jim nevadí. Miroslava Němcová a Petr Nečas patři mezi nejdůvěryhodnější politiky v zemi.

V porovnání s průzkumem agentury STEM z loňského června si Sněmovna pohoršila o tři procenta. Poslanci jsou na tom nyní stejně jako ministři. Důvěra v Nečasův kabinet jako celek jen stagnovala, protože na své dno, 16 procent, se totiž dostala už loni v červnu.

"Aktuální průzkum, který byl proveden v první dekádě loňského prosince, zaznamenal velmi nízkou důvěru v členy Nečasovy vlády a v dolní komoru parlamentu," hodnotí závěry průzkumu sociologové.

Zajímavé ale je opačné postavení šéfů obou institucí. Miroslava Němcová stále patří mezi nejdůvěryhodnější politiky v zemi a věří jí 40 procent dotázaných. Nečase může hřát důvěra jen o deset procent méně občanů, která se za posledního půl roku prakticky nezměnila.

Rychetský poráží Klause

Naopak důvěra v předsedu Senátu Milana Štěcha se od "jeho" komory příliš neliší. V Senát jako celek věří 25 procent lidí, přímo Štěchovi pak 29.

Důvěra v prezidenta Václava Klause se od loňského jara pohybuje stabilně kolem 50 procent a nevychýlila se ani při posledním průzkumu. Na první místo ho zařadilo 51 procent dotázaných.

Nejvíce lidí ale věří Ústavnímu soudu a jeho předsedovi Pavlu Rychetskému. Důvěra v tuto instituci se od 90. let dlouhodobě pohybovala kolem dvou třetin populace. Zlom představoval rok 2008 a spory kolem předčasných parlamentních voleb. Od té doby se důvěra pohybuje kolem 60 procent. Poslední průzkum tak ukázal jen o tři procenta méně a naprosto stejná byla důvěra v jeho předsedu Pavla Rychetského.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video