Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poslance Urbana vypnuli, bojí se proto o demokracii

  17:37aktualizováno  17:37
Poslanecké řečnění před hlasováním o vyslovení nedůvěry vládě neslibovalo zprvu velkou podívanou. Opozice kritizovala, vláda se chválila. S přibývajícími hodinami ale schůze nabírala dramatičtějších podob. O rozruch se postaral především poslanec ČSSD Milan Urban.
Poslance rozčílilo, když ho předsedající schůze přerušila vypnutím mikrofonu

Poslance rozčílilo, když ho předsedající schůze přerušila vypnutím mikrofonu | foto: David NeffMF DNES

"Považuji to za bezprecedentní útok na parlamentní demokracii v České republice," hřímal bývalý ministr průmyslu a obchodu. Co ho tolik rozčílilo?

Místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová z ODS, která včera odpoledne schůzi řídila, přerušila Urbanův projev, když mu tlačítkem vypnula mikrofon.

"Ve chvíli, kdy jsem hovořil o tom, že drasticky rostou ceny elektrické energie a že vláda nedělá nic, tak mi někdo vypnul mikrofony, abych nemohl pokračovat v této debatě," stěžoval si o dvě hodiny později Urban poslancům.

"Příště možná zhasnete světla a příště nás sem možná ani nepustíte, abychom tady řekli své názory. Začínám mít strach, že česká demokracie se posouvá směrem na východ," dodal.

"Blázen," posteskl si pro sebe z vládní lavice místopředseda vlády a ministr sociálních věcí za ODS Petr Nečas.

"Pane místopředsedo, pojďte sem. Pojďte sem říct, co jste mi říkal. Pojďte to říct na mikrofon," ohradil se Urban, který povzdech zaslechl.

O tlačítku jsem nevěděl, divil se Urban
Pak už následovala slovní přestřelka. Němcová se bránila, že jen konala v souladu s jednacím řádem. Poslanec přetáhl dvouminutový prostor určený pro faktickou poznámku, proto ho "vypnula".

Urban trval na omluvě. Že nějaké takové tlačítko existuje, se prý dozvěděl až nyní. "Nevím, zda někdo z nás, řadových poslanců, ví o nějakém tlačítku," podivoval se.

"Mluvil jste déle než dvě minuty, tak v souladu s jednacím řádem vám předsedající schůze odebrala slovo, což bylo naprosto v pořádku," hájil Němcovou její stranický kolega Marek Benda.

Podle něj je dobře, že bylo podobné tlačítko nainstalováno. Někteří poslanci totiž nevědí, kdy od mikrofonu odejít, a snaží se překřikovat předsedajícího.

Do diskuse v tu chvíli vskočil sociální demokrat David Rath a zaútočil na oba. Odebírání slova se podle něj má dít jen po dvojím upozornění, přerušování projevu tlačítkem prý jednací řád nezná. Němcová se má Urbanovi omluvit a naučit se konečně pravidla.

Když pak začal Rath Bendovi vyčítat nedokončené právnické vzdělání, to už bylo moc i na premiéra Topolánka, který Ratha okřikl nesouhlasným "Fuj!". Lidovec Šustr následně sociálního demokrata nazval "omezencem". To vše za souhlasného tleskání tu opozice, tu koalice, přesně podle toho, kdo zrovna mluvil a komu se podařil lepší slovní výpad.

Po smířlivém návrhu komunisty Pavla Kováčika byla schůze nakonec přerušena.

Urban pokračoval i dnes
Tajemné tlačítko ale nedalo Milanu Urbanovi spát ani dnes. Při ranním jednání, která se týkalo zcela jiných témat, se na koaliční poslance obrátil s žádostí o omluvu.

"Vypnuli jste mě mnohem dříve, než povoluje sněmovní řád. Mám velké pochybnosti o demokracii v této Sněmovně," zopakoval.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let, místo léků si dopřává dorty

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let. (17.1.2018)

Své 103. narozeniny oslavila nejstarší obyvatelka pražských Vršovic Vlasta Svobodová. Žena narozená ještě za...

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Babiš slyšel podmínky ČSSD. ANO zatím nehodlá nabízet jiného premiéra

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka, úřadující šéf strany Milan Chovanec a...

Andrej Babiš zahájil jednání o nové vládě a jako možného partnera oslovil ČSSD. „My se do vlády netlačíme. Není to...

Najdete na iDNES.cz