Šéfka Sněmovny Miroslava Němcová svolala mimořádnou schůzi poslanců na 12. července. Řešit se na ní budou vládní reformy penzí a zdravotnictví, vydání exministra Víta Bárty a poslance Jaroslava Škárky nikoli.

Šéfka Sněmovny Miroslava Němcová svolala mimořádnou schůzi poslanců na 12. července. Řešit se na ní budou vládní reformy penzí a zdravotnictví, vydání exministra Víta Bárty a poslance Jaroslava Škárky nikoli. | foto: Dan Materna, MAFRA

Poslance čeká reformní smršť. Rozhodnutí o vydání Bárty se odkládá

  • 140
Jak budou vypadat vaše penze, kolik peněz dostanete při odchodu ze zaměstnání či jak se změní české zdravotnictví. Na poslance čeká příští týden porce zatím nejdůležitějších zákonů, se kterými přichází vláda Petra Nečase. Na 12. července svolala předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová mimořádnou schůzi.

Žádné léto pro poslance, právě naopak. Návrh programu jednání, které Němcová svolala na žádost poslanců vládní koalice, zveřejnila Poslanecká sněmovna.

Vít Bárta a Jaroslav Škárka

Vyplývá z něj také, že poslanci zatím nebudou řešit vydání exministra dopravy Víta Bárty a poslance Jaroslava Škárky k trestnímu stíhání. Bárta je podezřelý, že uplácel poslance zvolené za Věci veřejné, aby k němu byli loajální.

Bývalá šéfka klubu Kristýna Kočí dostala půl milionu korun, Škárka, jehož chce policie také stíhat, 170 tisíc korun. Případ řeší mandátový a imunitní výbor, který požádal policii o celý vyšetřovací spis.

Do programu schůze se už "kauza Bárta a Škárka" nedostane, nelze ho totiž měnit. Musí být schválen jako celek, beze změny.

Poslanci budou hlasovat o soukromých penzijních fondech

Pár dní poté, co se koalice domluvila na pokračování vlády se dvěma změnami ve svém složení, bude mít Sněmovna na programu několik zákonů, které souvisejí s penzijní reformou.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek

Podle záměru vlády by měli lidé část peněz, které nyní odvádějí na sociální pojištění, přesměrovat do soukromých penzijních fondů. Odvody státu budou moci snížit o 3 procenta, pokud k nim přidají další 2 procenta ze svého. Proti tomu protestují odbory i levicová opozice. Premiér Petr Nečas naopak považuje penzijní reformu za klíčovou pro existenci své vlády.

Poslanci budou řešit také změnu zákoníku práce, kterou připravil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Práce na dobu určitou by podle novely neměla přesáhnout tři roky a u stejného podniku by se neměla opakovat více než třikrát po sobě.

Výše odstupného se nově má řídit počtem odpracovaných let. Člověk, který odpracuje v podniku méně než rok, při propuštění dostane jeden průměrný měsíční plat. Pokud bude ve firmě od jednoho do dvou let, náležet mu budou dva platy. Když odpracuje více než dva roky, dostane při odchodu tři platy.

Leoš Heger

Na programu letní schůze budou i tři reformní návrhy ministra zdravotnictví Leoše Hegera - zákon o zdravotních službách, o specifických zdravotních službách a o zdravotnické záchranné službě.

O pět minut se například prodlouží maximální doba, kdy za pacientem musí přijet záchranka. Maximální doba se prodlouží na dvacet minut. O umělé oplodnění budou moci požádat ženy do 55 let.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video