Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na vozíku končí každoročně kolem 200 Čechů, chybí jim osobní asistenti

  20:30aktualizováno  20:30
Pět lidí s poškozenou míchou každý týden, taková je bilance za rok 2016. Většina se zranila při úrazu. Ze statistik rovněž vyplývá, že ubývá zranění mladých po skoku do vody a také případů poranění míchy při dopravní nehodě. „Lidé se nejspíš začali pásat i na zadních sedadlech,“ myslí si primář spinální jednotky v pražské motolské nemocnici Jiří Kříž.

(ilustrační snímek) | foto: Michaela Juračáková, iDNES.cz

Po nešťastné nehodě skončil na invalidním vozíku i osmadvacetiletý Jiří Čeloud. V šestnácti letech skočil do vody, poškodil si páteř, míchu a ochrnul. „Po svém úrazu jsem pobýval v rehabilitačních centrech, kde mi fyzioterapeuti pomohli na cestě k samostatnosti,“ vzpomíná. To, co od nich získal, se dnes snaží sám předávat dál.

V roce 2016 přibylo lidí s poškozenou míchou celkem 281. Z toho bylo 202 mužů a 79 žen. Průměrný věk je okolo 54 let, malé děti jsou spíše výjimkou. Na vozíku nakonec trvale zůstalo 180 lidí.

Fotogalerie

Z uvedeného počtu bylo 161 případů způsobeno úrazem. V 86 z nich se jednalo o pád, 45 způsobila dopravní nehoda na motorce nebo v autě, deset se stalo při sportu a dalších deset mělo jiné trauma. „Od roku 2013 ubývá úrazů, kdy si hlavně mladí lidé poškodí míchu skokem do vody,“ popsal primář Kříž. „Pokles jsme zaznamenali také u autonehod. Lidé se nejspíš začali pásat i na zadních sedadlech,“ dodal. 

Naopak přibývá lidí, kteří jsou řazeni do kategorie neúrazů. „Z 281 případů byly u 75 osob příčinou porušení míchy zdravotní komplikace, jako jsou cévní problémy, záněty nebo tumory,“ sdělil Kříž. „Týká se to ale především starších pacientů, kteří mají i jiné zdravotní problémy,“ doplnil.

Po úrazu nebo jiném poškození míchy jsou pacienti hospitalizováni na Spinálních jednotkách.To jsou oddělení, která pacientům zajišťují komplexní léčebnou, rehabilitační a ošetřovatelskou péči po případné operaci a stabilizaci stavu v nemocnicích. V Česku fungují čtyři spinální jednotky: Fakultní nemocnice v Praze Motole, Fakultní nemocnice v Brně, Fakultní nemocnici v Ostravě a v Krajské nemocnici Liberec. 

Poté následuje rehabilitace na spinálních rehabilitačních jednotkách v ústavech v Kladrubech, Hrabyni nebo Košumberku. Po propuštění část lidí vyhledá další sociální či poradenské služby, jaké poskytuje i pražské Centrum Paraple.

Lidem na vozíku chybí osobní asistenti

Dnes mají lidé na vozíků téměř stejné možnosti zapojit se do běžného života jako ostatní. „Přesto je mnoho překážek, které jim brání žít plnohodnotný život. Je to především nesamostatnost v mnoha běžných denních činnostech, stud a rozpaky. Často kvůli těmto obavám nenastoupí do zaměstnání,“ vysvětlil situaci vozíčkářů ředitel centra David Lukeš. 

„Při současných možnostech lze tyto překážky ve většině případů překonat. U nemalého procenta lidí ovšem pouze s nutností osobní asistence, které je zoufalý nedostatek,“ zdůraznil Lukeš. „V Praze nemá asistenta podle odhadů každý třetí vozíčkář. Co teprve malá města a vesnice?“ dodal Kříž. 

Asistent se klientovi věnuje podle míry jeho potřeb. „Od skutečně absolutní asistence včetně základních potřeb, jako je asistence u vyprazdňování, oblékání, hygieny, stravování a pitného režimu, přes dopomoc pouze u některých úkonů až po asistenci mimo bydlení. Například při překonávání bariér souvisejících s cestováním,“ popsal náplň asistenta Kříž.  

Problémem je také vysoká cena invalidního vozíku. „Vhodné vozíky, na které je možné se skutečně spolehnout, stojí vždy nad sto tisíc korun. Pojišťovna vám však neproplatí ani polovinu. Většinou si člověk vozík doplácí z vlastních zdrojů nebo osloví některou z nadací,“ vysvětlil Lukeš. „Lidé jsou dnes ke svému okolí čím dál méně lhostejní a na vozík se často složí,“ dodal. 

S centrem Paraple je větší šance získat asistenta

Centrum Paraple otevřel v roce 1994 Svaz paraplegiků spolu s hercem Zdeňkem Svěrákem. Zaměřuje se na řešení praktických problémů života na vozíku, jako je úprava bytu nebo získání osobního asistenta.

V centru Paraple dnes pracuje jako instruktor soběstačnosti i Jiří Čeloud. On sám se snaží žít běžným životem zdravého člověka a svůj handicap si nepřipouští. Je členem dobrodružného uskupení 3handbikes, které podniká výpravy na ručních kolech do zahraničí - bez pomoci asistentů procestoval Čeloud s kamarády Island, Izrael, Palestinu, Maroko nebo také Írán.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Další z rubriky

Brutální útok na ochranku, další královské miminko a Rodenův úspěch u soudu

Skupina mladíků zmlátila dva pracovníky ochranky

Sledujte Zprávy iDNES.tv, mimo jiné vám ukážeme útok výrostků na ochranku obchodního centra, řekneme, že britská...

Exstarosta Lipnice vyhlíží návrat na svobodu. Sedí prý za „kulišárny“

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký už skoro dva roky sedí ve vězení za podvody a zpronevěru, podle...

V Bzenci odstartoval světový šampionát snajprů. Zvítězí ten nejpřesnější

Odstřelovač během mistrovství v Bzenci

Na uzavřené vojenské zkušební střelnici v Bzenci odstartoval jubilejní desátý světový šampionát odstřelovačů. Na jih...

Najdete na iDNES.cz