Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na vozíku končí každoročně kolem 200 Čechů, chybí jim osobní asistenti

  20:30aktualizováno  20:30
Pět lidí s poškozenou míchou každý týden, taková je bilance za rok 2016. Většina se zranila při úrazu. Ze statistik rovněž vyplývá, že ubývá zranění mladých po skoku do vody a také případů poranění míchy při dopravní nehodě. „Lidé se nejspíš začali pásat i na zadních sedadlech,“ myslí si primář spinální jednotky v pražské motolské nemocnici Jiří Kříž.

(ilustrační snímek) | foto: Michaela Juračáková, iDNES.cz

Po nešťastné nehodě skončil na invalidním vozíku i osmadvacetiletý Jiří Čeloud. V šestnácti letech skočil do vody, poškodil si páteř, míchu a ochrnul. „Po svém úrazu jsem pobýval v rehabilitačních centrech, kde mi fyzioterapeuti pomohli na cestě k samostatnosti,“ vzpomíná. To, co od nich získal, se dnes snaží sám předávat dál.

V roce 2016 přibylo lidí s poškozenou míchou celkem 281. Z toho bylo 202 mužů a 79 žen. Průměrný věk je okolo 54 let, malé děti jsou spíše výjimkou. Na vozíku nakonec trvale zůstalo 180 lidí.

Fotogalerie

Z uvedeného počtu bylo 161 případů způsobeno úrazem. V 86 z nich se jednalo o pád, 45 způsobila dopravní nehoda na motorce nebo v autě, deset se stalo při sportu a dalších deset mělo jiné trauma. „Od roku 2013 ubývá úrazů, kdy si hlavně mladí lidé poškodí míchu skokem do vody,“ popsal primář Kříž. „Pokles jsme zaznamenali také u autonehod. Lidé se nejspíš začali pásat i na zadních sedadlech,“ dodal. 

Naopak přibývá lidí, kteří jsou řazeni do kategorie neúrazů. „Z 281 případů byly u 75 osob příčinou porušení míchy zdravotní komplikace, jako jsou cévní problémy, záněty nebo tumory,“ sdělil Kříž. „Týká se to ale především starších pacientů, kteří mají i jiné zdravotní problémy,“ doplnil.

Po úrazu nebo jiném poškození míchy jsou pacienti hospitalizováni na Spinálních jednotkách.To jsou oddělení, která pacientům zajišťují komplexní léčebnou, rehabilitační a ošetřovatelskou péči po případné operaci a stabilizaci stavu v nemocnicích. V Česku fungují čtyři spinální jednotky: Fakultní nemocnice v Praze Motole, Fakultní nemocnice v Brně, Fakultní nemocnici v Ostravě a v Krajské nemocnici Liberec. 

Poté následuje rehabilitace na spinálních rehabilitačních jednotkách v ústavech v Kladrubech, Hrabyni nebo Košumberku. Po propuštění část lidí vyhledá další sociální či poradenské služby, jaké poskytuje i pražské Centrum Paraple.

Lidem na vozíku chybí osobní asistenti

Dnes mají lidé na vozíků téměř stejné možnosti zapojit se do běžného života jako ostatní. „Přesto je mnoho překážek, které jim brání žít plnohodnotný život. Je to především nesamostatnost v mnoha běžných denních činnostech, stud a rozpaky. Často kvůli těmto obavám nenastoupí do zaměstnání,“ vysvětlil situaci vozíčkářů ředitel centra David Lukeš. 

„Při současných možnostech lze tyto překážky ve většině případů překonat. U nemalého procenta lidí ovšem pouze s nutností osobní asistence, které je zoufalý nedostatek,“ zdůraznil Lukeš. „V Praze nemá asistenta podle odhadů každý třetí vozíčkář. Co teprve malá města a vesnice?“ dodal Kříž. 

Asistent se klientovi věnuje podle míry jeho potřeb. „Od skutečně absolutní asistence včetně základních potřeb, jako je asistence u vyprazdňování, oblékání, hygieny, stravování a pitného režimu, přes dopomoc pouze u některých úkonů až po asistenci mimo bydlení. Například při překonávání bariér souvisejících s cestováním,“ popsal náplň asistenta Kříž.  

Problémem je také vysoká cena invalidního vozíku. „Vhodné vozíky, na které je možné se skutečně spolehnout, stojí vždy nad sto tisíc korun. Pojišťovna vám však neproplatí ani polovinu. Většinou si člověk vozík doplácí z vlastních zdrojů nebo osloví některou z nadací,“ vysvětlil Lukeš. „Lidé jsou dnes ke svému okolí čím dál méně lhostejní a na vozík se často složí,“ dodal. 

S centrem Paraple je větší šance získat asistenta

Centrum Paraple otevřel v roce 1994 Svaz paraplegiků spolu s hercem Zdeňkem Svěrákem. Zaměřuje se na řešení praktických problémů života na vozíku, jako je úprava bytu nebo získání osobního asistenta.

V centru Paraple dnes pracuje jako instruktor soběstačnosti i Jiří Čeloud. On sám se snaží žít běžným životem zdravého člověka a svůj handicap si nepřipouští. Je členem dobrodružného uskupení 3handbikes, které podniká výpravy na ručních kolech do zahraničí - bez pomoci asistentů procestoval Čeloud s kamarády Island, Izrael, Palestinu, Maroko nebo také Írán.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči ukončili prohledávání sutin v nestabilní budově v centru Prahy

Při záchraně hasiči používají sací bagr na sutiny. Budova je podle statiků...

V Praze 1 poblíž Národní třídy se v úterý před polednem propadla klenba stropu opravovaného domu a trosky zavalily...

Chlapec z vláčku předčasně vystoupil, popisuje tragédii majitel Šiklandu

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Chlapec, který v sobotu zemřel v zábavním areálu Šiklův mlýn pod koly turistického vláčku, z něj podle majitele parku...J&J musí zaplatit 4,7 miliardy dolarů ženám s rakovinou vaječníků

Výrobek Johnson & Johnson (ilustrační snímek)

Pokutu a odškodné v celkové výši 4,69 miliardy dolarů (přes 104 miliard korun) musí zaplatit americká společnost...

Chtěl jsem, aby vyhrál, přiznal Putin na summitu s Trumpem a dal mu míč

Americký prezident Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin na...

Za špatné vztahy USA a Ruska mohou obě země, prohlásil Donald Trump na závěr setkání s Vladimirem Putinem. Ten mu na...

Místopředseda ČSSD Foldyna kritizuje Bosáka za komentář o Rusku

Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna přichhází na jednání vedení strany o tom,...

Do sportovního komentátora České televize Jaromíra Bosáka se pustil kvůli jeho větě ve finále fotbalového šampionátu v...Další z rubriky

Pospíšil zvažuje vyhazov svého asistenta kvůli kupování bytů v ghettech

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil na představení společné pražské kandidátky s...

Lídr TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil zvažuje ukončení spolupráce se svým asistentem Janem Zedníkem. Vadí mu, že...

Maláčová bude ministryní, Zeman ji jmenuje na konci července

Kandidátka na ministryni práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD

Kandidátka ČSSD na post ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová na Hradě prošla a prezident Miloš Zeman ji...

VIDEA TÝDNE: Tělo jako malířské plátno, meteotsunami a kojení na přehlídce

Dívka jako obrázek. Modelky, které se propůjčí místo malířského plátna, musí...

Baleáry, které zasáhlo meteotsunami a nahá lidská těla, která promění malíři bodypaintingu na umělecká díla. To jsou...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?Najdete na iDNES.cz