Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poškozené zdi pivovaru jeho majitel stále nezboural

aktualizováno 
Vinohrady - Rozsáhlým požárem narušené zdi bývalého pivovaru v Korunní ulici v Praze 10, poblíž nichž denně prochází lidé, stále stojí. A to i přesto, že státní stavební dohled minulý týden majiteli areálu, společnosti PRAHA-SEN, poslal oficiální výzvu, aby do sedmi dnů odstranil podstatnou část budovy. "Zbytek budovy po požáru a částečném odstřelu není úplně v pořádku, zdi však nespadnou z hodiny na hodinu. Nicméně to nesmí zůstat ve současném stavu. Řada zdí musí jít prostě dolů," uvedl Pavel Linhart, zástupce městského statika, s tím, že bezprostřední nebezpečí lidem z okolí nehrozí.

Nevratně poškozené jsou podle statika především některé železné stropní konstrukce uvnitř budovy.

Linhart zároveň konstatoval, že v pondělí 11. září podepsal výzvu pro majitele, jemuž byla doručena asi dva dny poté. Zdůraznil rovněž, že konkrétní způsob dostatečného zajištění rozpadající se budovy zcela závisí na vlastníkovi.

"Do sedmi dnů má odstranit podstatnou část zdi v Sobotecké ulici. Zatím výzvu nesplnil," řekl Linhart. Firmě PRAHA-SEN přitom hrozí pokuta a nese i veškerá rizika při neočekávaných událostech.

Jan Hájek, který mediálně firmu PRAHA-SEN zastupuje, opakovaně prohlásil, že s městským statikem a stavebním odborem vršovické radnice spolupracují. "Nejsme schopni říci s jistotou, jestli budeme muset odstřelit celou budovu, rozhodnutí je zcela na statikovi," sdělil v pondělí.

Na opakovaný dotaz odpověděl téměř totožně. "Čekáme na vyjádření statika a úřadu, s odstřelem či rekonstrukcí se může začít téměř okamžitě," tvrdil opět. "Okolí budovy je řádně zajištěno, takže není možné, aby například kolemjdoucí byli zraněni," dodal.

Výzvu však zástupci vlastníka převzali. Potvrdil to i vedoucí stavebního odboru vršovické radnice Petr Stárek, který upozornil, že připravují šetření přímo v pivovaru, kde rozhodnou o dalším postupu proti majiteli.

Na jeho jednání si státní úředníci stěžovali již při přípravě odstřelu jižní části pivovaru, která se uskutečnila 8. září. "Vlastník neustále chtěl, aby o všem rozhodovaly úřady, místo toho, aby sám aktivně spolupracoval," řekl vedoucí městského odboru výstavby Václav Vondrášek. Připustil tehdy, že kvůli firmě PRAHA-SEN se odstřel štítu, který ohrožoval blízké domy v Hradešínské ulici, zbytečně oddálil.

Pivovar zničil na konci srpna rozsáhlý požár. Jeho příčiny se stále všetřují.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vzácná dlažba na budějovickém náměstí je po odstranění kluziště zvlněná

Zvlněná dlažba na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Hrboly...

Propadlá dlažba a poškozené žulové kameny zůstaly na českobudějovickém hlavním náměstí po odstranění venkovního...

Babiš: Pokud bych byl zásadní překážka, nemusím být za každou cenu premiér

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Šéf ANO Andrej Babiš řekl, že o tom, kdo by měl sestavovat vládu, rozhodne vedení hnutí. „Podvolím se hnutí. Pokud bych...

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz