Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poškozená loď za miliardy míří do doku

  11:29aktualizováno  11:29
Britské námořnictvo zachraňuje válečnou loď takřka za půl miliardy dolarů. Torbédoborec Jejího veličenstva Nottingham, který se v Tasmánském moři skoro potopil po nárazu do zmapované skály, se vydal na cestu do australského přístavu Newcastle. Podrobí se prohlídce a opravám před návratem do Velké Británie. Bitevník, který po nehodě opustila většina z 249 členů posádky, táhnou tři vlečné remorkéry.

Poškozený Nottingham vyplul od populárního australského ostrova Lord Howe. Častý cíl turistů je 780 kilometrů severovýchdně od Sydney. Torbédorborec zde narazil do zmapované skály v bouři 7. července a nebyl daleko od potopení.

Prohlédněte si fotografie z odtažení lodi

Námořní specialisté již loď částečně opravili a zabezpečili. "Odvedli zatím dobrou práci," řekla agentuře Reuters mluvčí britského námořnictva, podplukovnice Lindy Mackenzie-Philpsová.

Z místa nehody táhnou moderní bitevník tři vlečné lodě, které připluly z Austrálie, Nového Zélandu a Singapuru. Nottingham během necelého týdne dopraví do australského Newcastlu 130 kilometrů od Sydney.

Jeden z remorkérů torbédoborec táhne, další udává směr a třetí má pohotovostní funkci. Nottingham již urazil 144 námořních mil, což je zhruba třetina cesty do Newcastlu, kde je očekávána v pátek. Plavbu komplikuje nestálé počasí, které vládne v Tasmánském moři. Na jižní polokouli totiž panuje zima.

Po havárii zbytek posádky pendloval mez ostrovem a lodí, aby Nottingham stabilizoval a zabezpečil pro odtažení přes otevřené moře. Námořníci se dočkali i pomoci od obyvatelů ostrova. Za odměnu jim královské námořnictvo věnovalo dvě rybářské bárky.

Nehodu vyšetřuje trojčlenná komise královského námořnictva. Velitele lodi Richarda Farringtona zřejmě čeká soudní proces.

Kvůli přesunu do Velké Británie odborníci na bitevníku provádějí dodatečné úpravy, které posílí konstrukci lodě. Námořníci musí také zabezpečit munici, protože pět ze skladů, včetně raketového oddílu, zaplavila po nehodě voda.

"Doposud stále přesně nevíme, jak moc je loď poškozena a zda se vůbec vrátí na moře. Zjistíme to až v suchém doku," podotkl pro Reuters královský korvetní kapitán Mike Souter.

Nottingham, torbédoborec Jejího veličenstva, narazil do skály poblíž východního pobřeží australského ostrova Lord Howe v Tasmánském moři. Britské námořnictvo chystá odtažení lodi do australského přístavu Newcastle. (2. srpna 2002)

Remorkéry táhnou do australského přístavu Newcastle torbédoborec Jejího veličenstva Nottingham, který narazil do skály poblíž východního pobřeží australského ostrova Lord Howe v Tasmánském moři. (7. srpna 2002)

Remorkéry táhnou do australského přístavu Newcastle torbédoborec Jejího veličenstva Nottingham, který narazil do skály poblíž východního pobřeží australského ostrova Lord Howe v Tasmánském moři. (7. srpna 2002)

Remorkéry táhnou do australského přístavu Newcastle torbédoborec Jejího veličenstva Nottingham, který narazil do skály poblíž východního pobřeží australského ostrova Lord Howe v Tasmánském moři. (7. srpna 2002)

Remorkéry táhnou do australského přístavu Newcastle torbédoborec Jejího veličenstva Nottingham, který narazil do skály poblíž východního pobřeží australského ostrova Lord Howe v Tasmánském moři. (7. srpna 2002)Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Austrálie odrazuje migranty. V uprchlickém táboře panuje násilí, vedro a hlad

Kurdský uprchlík a novinář Behrúz Búčání.

Násilí ze strany policie, vedro, hmyz, nedostatek vody, přeplněné budovy a nepoživatelné jídlo. Takové podmínky panují...

V rakouské továrně na škrob unikla kyselina, čtyřicet lidí bylo zraněno

Hasiči budou ve čtvrtek dopoledne na nádraží ve Volarech nacvičovat, jak si

Při úniku kyseliny v továrně na výrobu škrobu v severorakouské obci Aschach an der Donau bylo ve středu zraněno na...

Belgie přišla o hvězdné nebe. Světelný smog přiživuje energetická lobby

Snímek z Mezinárodní vesmírné stanice pořídil astronaut Thomas Pesquet. Vlevo...

Světelné znečištění trápí většinu států po celém světě. Nejhůře je na tom Belgie, kde na většině míst jede pouliční...Najdete na iDNES.cz