Syrský prezident Bašár Asad slibuje občanům posílení občanských práv.

Syrský prezident Bašár Asad slibuje občanům posílení občanských práv. | foto: Profimedia.cz

Posílíme občanská práva a svobody, slibuje lidem syrská vláda

  • 7
Syrský prezident Bašár Asad ve čtvrtek oznámil bezprecedentní kroky ke zrušení řady drastických omezení politických a občanských svobod v zemi, včetně možnosti odvolání výjimečného stavu. Ten v zemi platí od roku 1963.

Asadův příslib ohlásila na tiskové konferenci v Damašku jeho poradkyně Busajna Šaabanová. Čelní představitelé syrské opozice, domácí i exilové, ale podle agentury Reuters Asadovy ústupky vzápětí odmítli jako opožděné a poukázali na to, že prezident nejprve dal volnou ruku bezpečnostnímu aparátu. Použití násilí vůči protestujícím ve čtvrtek ostře odsoudila Evropská unie.

Zřejmým cílem přislíbených opatření je podle agentur snaha zklidnit sílící protesty, jejichž centrem je už týden město Dará. Při zásahu policie tam ve středu přišlo o život 100 osob, při pohřbech obětí se dnes sešlo 20 tisíc lidí.

Šaabanová připsala nepokoje "cizím agitátorům" a zdůraznila, že prezident Asad nenařídil ostrou střelbu do demonstrantů v Dará, naopak ji prý rezolutně zakázal.

Vláda plánuje svobodu tisku a zrušení výjimečného stavu

"Jsem hluboce znepokojena narůstajícím počtem mrtvých a zatčených demonstrantů," uvedla v prohlášení šéfka diplomacie EU Catherine Ashtonová.

"Používání ostré munice a přehnané síly proti pokojným protestujícím musí být okamžitě ukončeno," dodala. Vyzvala také k okamžitému propuštění všech osob zatčených během demonstrací.

Poradkyně Šaabanová přečetla seznam prezidentských dekretů, z nichž ten hlavní oznamuje ustavení komise, jejímž úkolem bude posoudit možnost zrušení výjimečného stavu. Ten platí v Sýrii už 48 let a umožňuje zatýkání lidí bez řádného zatykače a jejich věznění bez soudu.

Vláda podle Šaabanové připravuje také zákony, které povolí politické strany vedle strany Baas, vládnoucí v Sýrii už půl století, a umožní svobodu tisku. Zvyšuje rovněž platy veřejných zaměstnanců a hledá cesty ke zlepšení boje proti korupci, upřesnila Šaabanová hlavní body ústupků, jež by byly podle agentury AP ještě před čtvrt rokem v Sýrii zcela nepředstavitelné.

Z Dará je město duchů

Syrská organizace obhájců lidských práv ve čtvrtek oznámila zatčení předního opozičního aktivisty Mázina Darviše. Tento známý kritik omezování svobody vyjadřování v Sýrii se minulý týden zúčastnil protestní akce, jejíž účastníci požadovali propuštění politických vězňů. Ve středu byl předvolán k výslechu na policii a tam zatčen, uvedla agentura Reuters.

Dará leží u hranice s Jordánskem a v minulosti toto město patřilo k oporám vládní strany Baas. V posledních dnech se ale právě do něj stáhli demonstranti a pořádají už několik dní protesty.

Po středečním zásahu proti demonstrantům dorazilo do Dará podle svědků jako posily 2000 vojáků. Byli rozmístěni v ulicích, stejně jako tajní agenti a příslušníci speciálních policejních složek. Mnoho rodin pohřešuje syny a mezi lidmi prý panuje hysterická obava o jejich životy.

Médiím byl přístup na dnešní smuteční pohřby obětí policejní brutality zakázán, zpravodaj agentury AP však informoval o sporadické střelbě po celé odpoledne. Téměř všechny obchody ve městě byly podle něj zabedněny, ulice zdánlivě vylidněné a vojáci a příslušníci protiteroristických jednotek zastavovali lidi na kontrolních stanovištích a obsadili mnoho křižovatek.

"Byl to velmi těžký, krvavý den," řekl agentuře Reuters telefonicky jeden obyvatel Dará, který nechtěl uvést své jméno. "Nyní panuje v Dará nevyhlášený zákaz vycházení, kdekoliv vojáci uvidí čtyři pět lidí pohromadě, začnou střílet. Dará je dnes jako město duchů, jsme velice vystrašení."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video