Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Posázavím se přehnalo tornádo

  18:13aktualizováno  18:13
Havlíčkův Brod - Vše nasvědčuje tomu, že se ve čtvrtek odpoledne přehnalo Posázavím tornádo. Živel postupoval poměrně úzkým koridorem, působil velice krátce, ale současně neobyčejně intenzivně a nechal za sebou nevídanou spoušť. "Je mi pětasedmdesát let a v životě jsem nic podobného nezažil. Náhle se silně ochladilo, vítr se točil a vše to trvalo sotva deset minut," potvrzuje domněnku Josef Velický z Veliké nedaleko Ledče nad Sázavou.

Výrazný větrný vír nad horizontem spatřili i další svědci události. František Maršoun z osady Kostelík u Vilémovic má od svého stavení navíc pěkný výhled směrem, odkud tornádo postupovalo. "Takhle to šlo," ukazuje rukou směrem doleva a pak zase doprava. "A když to přišlo sem, tak se chalupa jen třásla. Úplně jsem v tu chvíli ztratil přehled o čase, ale odhaduji, že to celé netrvalo déle než pět minut," dodává.

Střecha stavení je na několika místech zakryta fólií, kolem se válejí rozbité střešní tašky. "Ještě zatím ani nevím, kde ty zbývající části včelínů jsou," ukazuje směrem k úlům. Popsané přírodní úkazy, které většina Středoevropanů zná pouze z literatury a z filmů, jsou skutečně charakteristické pro tornádo.

"Tornádo je atmosférický vír menších horizontálních rozměrů, řádově desítek až stovek metrů. Doba jeho života dosahuje desítek sekund až desítek minut, ale je většinou výrazně silnější intenzity. Vzniká pod vertikálně mohutnou bouřkovou oblačností konvektivních bouří. Tornáda zpravidla působí značné lokální škody, vyvíjejí se téměř neočekávaně a výstraha před nimi bývá možná jen několik minut dopředu," popisuje jev na internetových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu Martin Setvák, přední český specialista na výzkum tornád v Česku a na Slovensku.

Postupující větrný vír neušetřil ani Mrzkovice nedaleko Světlé nad Sázavou. Miloši Žatečkovi zničil rodinný dům zářící novotou i dřevěný sklad zemědělské techniky, zatímco vedle postavených skleníků se vůbec netknul a z hromady naštípaného palivového dříví neshodil ani polínko. "Bylo to něco strašného. Myslel jsem, že se barák zřítí. Stejně to budu muset ale předělávat, o patnáct centimetrů to hnulo se štítem," popisuje krušnou pětiminutovku muž, který se už pustil do oprav na majetku. "Deset let se tady člověk dře a pak stačí pár minut a všechno aby dělal znova," dodává otevřeně.

Ještě večer se vypravila na rekreační chalupu do Mrzkovic Lenka Hovorková, s rodinou přijela i její sestra. "Naštěstí jsme dopadli docela dobře. Od rána ale uklízíme okolí chalupy." Kolem se povalují úlomky eternitu, větve z borovic i čerstvé třísky. Vyvrácené vzrostlé stromy jen o vlásek minuly bezbranné stavení. Jako po válce vypadá mezi Mrzkovicemi a nedalekou Dolní  Březínkou i údolí kolem Sázavy. Málokterý s mohutných topolů zůstal ušetřen, stromy nemají vršky nebo jsou zcela vytržené ze země, v jednom místě zničené dřevo zaplnilo i koryto kalné řeky.

Pokroucené zbytky plechové střechy potvrzují, že tornádo nenechalo bez povšimnutí ani tovární halu vedle Sázavy. Plechy i s dřevěnými trámky, z nichž trčí snad dvaceticentimetrové hřebíky odnesl vír o několik desítek metrů až k prvním obytným domkům. Dva muži musí napnout všechny síly, aby jeden z menších fragmentů bývalé střechy dostaly přes plot ze zahrady. Také žena postávající opodál je plna zážitků. "Bydlíme tady pětačtyřicet let, ale něco takového jako ve čtvrtek jsme nezažili. Samozřejmě, že jsme měli strach. Kdyby to přišlo sem, tak by nikdo neutekl," přibližuje své rozpoložení Božena Dušátková z Dolní Březínky. Kusy zničené střechy přistály sotva dvě desítky metrů od jejího domu.

V minulém roce odborníci zaznamenali v Česku celkem osm tornád. Loni začátkem července ho zažili na vlastní kůži obyvatelé Krasíkovic u Pelhřimova. Stopy, které živel zanechal ve vesnici, v blízkých lesních porostech i v údolí říčky Bělé, jsou patrné dosud.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Další z rubriky

MALOSTRANSKÝ ZÁPISNÍK: Fabie porazila Pandury a demise na druhou

Malostranský zápisník Miroslava Koreckého

Česká politická scéna je nevyčerpatelným zdrojem řady situací, ze kterých občas zůstane rozum stát. Komentátor MF DNES...

Brabec chce základ koaliční smlouvy do týdne, o odchodu SPD se bude jednat

Jednání předsednictva a výboru hnutí ANO, na snímku Richard Brabec (12. dubna...

Místopředseda hnutí ANO a ministr životního prostředí Richard Brabec chce mít do konce týdne připraven základ koaliční...

U Slaného je silně cítit česnek. Někdo ho vyhodil tuny na pole

U Slaného někdo vyhodil na pole tuny česneku.

U města Slaný na Kladensku někdo vyhodil tuny česneku na pole. Policie neví, odkud se vzal, bude to proto zjišťovat.

Najdete na iDNES.cz