Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Posádka se na ISS zabydluje

  10:38aktualizováno  10:38
Svěží posádka Mezinárodní kosmické stanice se pomalu zabydluje ve svém novém domově. Začala tím, že si namontovala individuálně tvarovaná křesla. Raketoplán Discovery se úspěšně připojil k Mezinárodní kosmické stanici ISS v neděli 12. srpna ve 20:41 SELČ.
Discovery přivezl čerstvé astronauty na ISS

Discovery přivezl čerstvé astronauty na ISS - Astronaut Jurij V. Usačev (vlevo), který pobývá na ISS už od března, se zdraví s astronautem Frankem L. Culbertsonem (vpravo), kterého spolu s dalšími dvěma kolegy přivezl raketoplán Discovery. (12. srpna 2001) | foto: ČTK

Čtyřčlenná posádka raketoplánu přivezla novou trojici astronautů. Ti vystřídají dosavadní obyvatele stanice, kteří zde pobývali od 10. března letošního roku.

růběh letu, který začal až po jednodenním odkladu (o tom více ZDE), byl zatím Phladký.

V pondělí 13. srpna kolem poledne našeho času dokončili astronauti Culbertson, Děžurov a Tjurina montáž individuálně tvarovaných křesel, která si přivezli v raketoplánu. Křesla nahradila původní 'nábytek' v ruské transportní lodi Sojuz-TM 32, která je ke stanici připojena v roli záchranného člunu od letošního 30. dubna.

Tímto okamžikem se zmínění tři astronauté stali oficiálně novými obyvateli stanice, i když po formální stránce převezme Frank Culbertson práva a povinnosti nynějšího šéfa Jurije Usačeva teprve v den odletu raketoplánu (podrobnosti o složení posádky čtěte ZDE).

VŠE O LETU STS-105

- Přípravu startu provázelo drama
- Vzlet odložily bouřky
- Složení posádky, kdo koho vystřídá
+ČTĚTE ZDE+

POZORUJTE ISS

Kdy bude vidět jedna z nejjasnějších hvězd oblohy?
Sledujte nejnovější informace o letu ISS

Nad hlavami nám krouží Leonardo
Hlavní událostí pondělí 13. srpna bylo připojení nákladového modulu MPLM Leonardo k družicovému komplexu. Přibližně desetitunový objekt vyzdvihl astronaut Pat Forrester z nákladového prostoru raketoplánu pomocí dálkového manipulátoru RMS a v 17:54 SELČ jej připojil k spodnímu montážnímu uzlu modulu Unity.

Na palubě Leonarda jsou dva stojany na přístroje celkem se 16 experimenty, pět transportních skříní a čtyři transportní palety.
 
Tři identické nákladové moduly MPLM nechala postavit jako svůj příspěvek do projektu Mezinárodní kosmické stanice italská kosmická agentura ASI a pojmenovala je podle významných italských renesančních umělců Leonardo, Rafaello a Donatello.

Mají tvar válce o průměru 4,5 metru a délce 6,5 metru a prázdné váží na Zemi 4100 kilogramů. Do vnitřního prostoru se vejde až 9 tun nákladu. Tentokrát je na palubě Leonarda 2900 kg užitečného nákladu, nepočítaje v to transportní skříně a palety, které se vrátí zpět na Zemi s nepotřebným vybavením a odpadem.

Připojení kolosů: jako dotek motýlů
V sobotu posádka Discovery zkontrolovala všechny prostředky potřebné pro setkání a spojení se stanicí. Uskutečnilo se také několik plánovaných korekcí dráhy, aby se raketoplán dostal do blízkosti stanice.

V sobotu se raketoplán ještě nacházel ve vzdálenosti kolem 15 tisíc kilometrů od ISS, ke které se přibližoval rychlostí 975 kilometrů za hodinu.

V neděli v 18:16 SELČ uskutečnili piloti raketoplánu ve vzdálenosti 15 kilometů poslední velký manévr, kterým Discovery přešel na závěrečné přibližování a krátce po osmé hodině večerní našeho času vyrovnali rychlost obou těles ve vzdálenosti kolem 180 metrů.

Ve 20:07 SELČ potom velitel raketoplánu Horowitz ruční pilotáží zahájil sbližování. Dvě více než stotunová tělesa se jemně dotkla rychlostí asi dvou centimerů za vteřinu o pouhé tři minuty později, než žádal letový plán.

Co je cílem této mise?
Hlavním úkolem jedenácté mise raketoplánů k ISS je výměna druhé dlouhodobé posádky za čerstvou trojici astronautů.

Při zpáteční cestě odveze raketoplán na Zemi dosavadní posádku družicového komplexu, která je na stanici od 10. března (o složení posádky více ZDE).

Kromě výměny posádek má raketoplán dopravit na stanici další vybavení, především dva přístrojové stojany s experimenty pro americký laboratorní modul Destiny. Tyto skříně spolu jsou s dalším nákladem uloženy v italském nákladním modulu MPLM Leonardo, převáženém v nákladovém modulu raketoplánu.

Zde je také umístěna nákladní paleta ICC, na níž je přepravován blok EAS pro doplňování kapalného amoniaku do chladicího okruhu systému tepelné regulace amerického segmentu stanice ISS a čtyři kontejnery s experimenty pro studium  dlouhodobého vlivu kosmického prostředí na různé konstrukční materiály.

Upřesněný letový plán - co astronauty ještě čeká

Úterý 14. srpna: piloti raketoplánem provedou hodinový manévr, který zvýší dráhu stanice ISS. Tyto manévry se dělají při každé návštěvě družicového komplexu raketoplánem a jsou nezbytné, aby se kompenzovala ztráta výšky ISS, působená odporem velmi řídké atmosféry. Bez těchto korekcí dráhy by v průběhu několika měsíců stanice shořela v atmosféře Země. Podobný korekční manévr uskuteční raketoplán ještě v pátek 17. srpna.
Čtvrtek 16. srpna v 16:05 SELČ: astronauti Forrester a Barry vystoupí na 6 hodin a 40 minut ve skafandrech do volného prostoru. Jejich úkolem budou montážní práce. Další, stejně dlouhý výstup, mají absolvovat i v sobotu 18. srpna.
Neděle 19. srpna:  posádka vyloží nákladní modul Leonardo, odpad a nepotřebné zařízení znovu uloží do nákladového prostoru raketoplánu, který se o den později, v pondělí 20. srpna v 17:24 SELČ odpojí od stanice a se sedmi astronauty na palubě se vydá na zpáteční cestu.

Let má být zakončen přistáním na floridském kosmodromu ve středu 22. srpna v 18:48 SELČ.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Výroční gripen českých tygrů uspěl v soutěži o nejlepší kamufláž

Čeští letci na cvičení NATO Tiger Meet v Polsku

Na 80 bojových letounů a vrtulníků se zapojilo do cvičení tygřích letek NATO v polské Poznani. Tygří letky platí v...

Stále jsme otevřeni jednání s Trumpem, reaguje KLDR na zrušený summit

Severokorejský vůdce Kim Čong-un (9.5.2018)

Severní Korea je nadále otevřená dialogu se Spojenými státy. Řekl to náměstek severokorejského ministra zahraničí Kim...

Bílý dům nabízí slevu na pamětní mince oslavující zrušený summit s Kimem

Pamětní mince vydaná při příležitosti schůzky Donalda Trumpa a Kim Čong-una....

Historická schůzka Donalda Trumpa s Kim Čong-unem se sice nekoná, přesto si na stránkách Bílého domu stále můžete...

Grafton Recruitment Praha
ELEKTRIKÁŘ/ ELEKTROÚDRŽBÁŘ OLOMOUC

Grafton Recruitment Praha
Olomoucký kraj
nabízený plat: 22 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz