Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Palestinci porušili příměří, Izrael odpověděl leteckým úderem

  15:17aktualizováno  22:13
Na území Izraele dopadlo podle tamní armády sedm raket vypálených z Pásma Gazy. Premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že nechá palbu opětovat. Při izraelských náletech zemřelo pětileté dítě, dalších dvacet lidí utrpělo zranění. Mírová jednání v Egyptě jsou odložena na neurčito.

Palestinci porušili příměřií a vypálili rakety, Netanjahu velí k odvetě. Ilustrační snímek | foto: Reuters

Tři z raket podle izraelské armády dopadly na otevřené prostranství nedaleko města Beeršeba. Jedna z raket vypálených ve večerních hodinách zasáhla i obchodní centrum nedaleko města Aškelon. Jsou hlášeny hmotné škody, ale žádné oběti.

Krátce před desátou hodinou večerní armáda oznámila, že další raketa dopadla na předměstí Tel Avivu. Armáda židovského státu v úterý mluvila celkem o sedmi raketách, které na jeho území dopadly. Další dvě údajně zachytil obranný systém Iron Dome.

Hamas vs. Izrael

K úterním raketovým útokům se dlouho nikdo nehlásil. Mluvčí palestinského hnutí Hamas Samí abú Zuhrí uvedl, že „nemá povědomí o vypálení nějakých raket z Pásma Gazy“. Z vyhrocení situace mluvčí obvinil naopak Izrael.

„Útoky mají za cíl zhatit vyjednávání v Káhiře, Izrael je za to zodpovědný,“ dodal Samí abú Zuhrí. Večer se však radikální Palestinci z Hamasu nakonec k ostřelování přihlásili.

Stáhněte se, nařídil Izrael vyjednávačům

Odvetné opatření na sebe nenechalo dlouho čekat. Armáda pár desítek minut po odpálení prvních raket oznámila, že obnovuje letecké údery v oblasti Pásma Gazy. „Tento raketový útok je vážným a přímým porušením příměří,“ uvedl mluvčí izraelského premiéra Mark Regev.

V Káhiře mělo od rána pokračovat vyjednávání o dalším klidu zbraní mezi Izraelem a radikálním hnutím Hamas. Jeho výsledky měly být známy v úterý večer. Poté, co se objevily zprávy o porušení příměří, ale Izrael své delegaci nařídil, aby se stáhla. Jaký bude další osud vyjednávání, není zatím jasné. Egyptské ministerstvo zahraničí podle izraelského tisku informovalo, že rozhovory o příměří se odkládají na neurčito.

Opětovné vyhrocení násilí odsoudili Američané. „Jsme znepokojeni dnešním vývojem a odsuzujeme opětovnou raketovou palbu,“ uvedla v úterý večer mluvčí amerického ministerstva zahraničí Marie Harfová. „Vyzýváme k okamžitému ukončení nepřátelských kroků a raketové palby a k návratu obou stran k jednáním o příměří,“ dodala.

K jednání využijeme každou minutu, slíbili Palestinci

Šéf palestinské delegace Azzám Ahmad novinářům dopoledne řekl, že vyjednavači využijí každou minutu čtyřiadvacetihodinového příměří k tomu, aby zabránili obnově bojů. Palestinci viní izraelskou stranu, že odmítáním podmínek příměří jednání komplikuje.

Egypt podle palestinské agentury Maan nabídl oběma stranám kompromisní řešení, které předpokládá otevření hraničních přechodů do Pásma Gazy, umožnění volného pohybu osob i zboží a také řešení finanční krize v Pásmu.

Debata o dalších palestinských požadavcích, jimiž je otevření letiště a přístavu a také propuštění palestinských vězňů, se má odložit. Stejně se má až později jednat o navrácení ostatků dvou izraelských vojáků padlých za bojů v Pásmu Gazy. Pro trvalé příměří Hamas požaduje zrušení izraelské blokády Gazy, která trvá sedm let.

V palestinské delegaci jsou zástupci Hamasu a dalších radikálních skupin. Chálid Bataš z Islámského džihádu sdělil, že rozhovory mohou každou chvíli skončit, protože Izrael je podrývá odmítáním palestinských požadavků. Palestinci se domnívají, že vláda premiéra Benjamina Netanjahua nemá zájem o trvalé příměří, ale jenom o dílčí dohody o jednotlivých tématech. Izrael se brání přistoupit na cokoli, co by se dalo vykládat jako diplomatický úspěch Hamasu.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Amerika se mění a bílí muži se bojí, říká amerikanistka k hnutí MeToo

Demonstrace proti sexuálnímu násilí v New Yorku (9. ledna 2018)

Oprah Winfreyová sklidila za svůj projev o sexuálním násilí bouřlivé ovace a Hollywood ji vyzývá ke kandidatuře do...

Unijní právo už nebude nadřazeno britským zákonům, odsouhlasili poslanci

Ilustrační snímek

Poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu ve středu v souvislosti s chystaným odchodem z Evropské unie odsouhlasili...

Jsme p*del světa, přijeďte se podívat, láká Zambie na Trumpova slova

Přehradní nádrž Kariba, která se nachází v Zambii na řece Zambezi.

Prostořeký prezident USA Donald Trump si nedávno opět nedal pozor a označil africké a další chudé státy za „p*dele...

Najdete na iDNES.cz