Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Portugalští prominenti zneužívali děti ze sirotčince, soud jim rozdal tresty

  20:57aktualizováno  20:57
Portugalská justice rozdala tresty za největší a nejdéle se vlekoucí sexuální skandál v historii země. Sedm Portugalců, mezi nimiž nechybí vlivní lidé včetně moderátora nebo bývalého velvyslance, v něm čelilo obžalobě za zneužívání 32 dětí ze státního sirotčince Casa Pia. Šest z nich od soudu odešlo s tresty od pěti do osmnácti let vězení.
Portugalští prominenti zneužívali děti v sirotčinci, soudy je poslaly do vězení.

Portugalští prominenti zneužívali děti v sirotčinci, soudy je poslaly do vězení. | foto: shutterstock.com

Skandál, který portugalská média přetřásala několik let a který mířil do nejvyšších pater portugalské společnosti, vypukl v roce 2002. Tehdy jeden z chovanců sirotčince prohlásil, že ho znásilnil zaměstnanec ústavu. Chlapcovo obvinění spustilo lavinu dalších svědectví zneužívaných dětí.

Vyšetřování nakonec ukázalo, že kolem ústavu, který do té doby platil za velmi respektovanou instituci, existovala rozsáhlá pedofilní síť, do níž se zapletla řada portugalských prominentů. Obvinění se týkalo například jednoho z portugalských exministrů, jenž kvůli němu strávil několik měsíců ve vazbě. Jeho jméno však nakonec bylo očištěno. Zvrhlíci děti zneužívali od sedmdesátých let.

Před soudem o svém zneužívání vypovídalo 32 dětí, podle BBC jich však zvrhlíci týrali zřejmě ještě mnohem více. Řada obětí ale stále mlčí. Obžalovaní muži děti systematicky znásilňovali či nutili k prostituci v temných kobkách, v autech a opuštěných domech. O krutosti násilníků svědčí i fakt, že se jedna z obětí, které je nyní dvacet let, kvůli těžkému psychickému traumatu stále pomočuje.

Za hlavního viníka zvrhlých orgií soudy v pátek označily muže, který v sirotčinci pracoval jako řidič a zahradník. Čtyřiapadesátiletý Carlos Silvino se zodpovídal z více než šesti stovek zločinů sexuálního zneužívání a navádění k prostituci. U soudu se hájil tím, že i jeho opatrovatelé jako chlapce v ústavu zneužívali. Za mřížemi Silvino stráví příštích osmnáct let .

Další obžalovaní, včetně známého hlasatele portugalské televize Carlose Cruze, bývalého vedoucího pracovníka sirotčince, někdejšího velvyslance, právníka či lékaře, byli odsouzeni k trestům vězení od pěti let a devíti měsíců do sedmi let. Obětem navíc budou muset vyplatit odškodné v řádu několika stovek tisíc korun. Trestu unikla jen majitelka domu, kde se podle obětí orgie nejčastěji odehrávaly.

Odsouzení se s rozsudky nemíní smířit. Jejich právníci výsledek několikaletého procesu, v němž soud vyslechl přes tisícovku svědků a expertů, označili za justiční omyl. "Je to hanebnost. Budeme bojovat proti obrovskému justičnímu omylu, který se dnes stal," prohlásil právník moderátora Carlose Cruze, který od soudu odešel se sedmi lety vězení.

Oběti zneužívání přivítaly rozsudek se zadostiučiněním. "Jsme všichni šťastní. Konečně můžeme říci, že pedofilové byli potrestáni," prohlásil jeden z poškozených Bernardo Teixeira při odchodu ze soudní síně.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Češka přihlížela kontrole kufru, ve kterém Pákistánci našli heroin

Zatčení Terezy v Pákistánu s 9 kg heroinu

Na internetu se objevilo video natočené mobilním telefonem z průběhu kontroly zavazadel Češky Terezy H., která byla...

V Kosovu zavraždili předáka místních Srbů, Bělehrad je v pohotovosti

Oliver Ivanovič na snímku z října 2004

Čelný politik srbské menšiny v Kosovu Oliver Ivanovič byl v úterý zavražděn v Kosovské Mitrovici. Oznámila to srbská...

Dívka tvrdila, že jí muž odstřihl hidžáb. Podle policie si věc vymyslela

Khawlah Noman mluví s reportéry ve škole v Torontu. (14. 1. 2018)

Torontská policie vyšetřovala případ jedenáctileté dívky, které podle jejích slov neznámý pachatel na cestě do školy...

Najdete na iDNES.cz