Slánské výstavě předcházely podobné v Brně a v Praze (na snímku), které ale zahrnovaly příslušníky StB z celých Čech či Moravy.

Slánské výstavě předcházely podobné v Brně a v Praze (na snímku), které ale zahrnovaly příslušníky StB z celých Čech či Moravy. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Portréty slánských estébáků na náměstí vzbudily ve městě vášně

  • 257
Na náměstí ve Slaném vystavili panely s fotografiemi a životopisy bývalých příslušníků komunistické Státní bezpečnosti, kteří ve městě působili, narodili se tu či bydleli. Z jedenácti mužů, které výstava Tváře moci představuje, jsou čtyři stále naživu. I proto akce některé místní pobouřila.

Jeden z nich, dnes již osmdesátiletý muž, si podle místních chodí poměrně často posedět na lavičky na náměstí.

"Já ho znám, je to můj vrstevník. Chodí sem často. Ale kdo byl a co dělal, to už jsme stejně dávno věděli, takže nějaké panely mu nemohou ublížit. On se sám přiznal, a k horším věcem, než jsou tady napsány, jsou to zbytečně vyhozené peníze," říká slánský pamětník.

Celá výstava samozřejmě u místních vyvolává otázky, zda je takovéto veřejné vyvěšování členů StB správné, jestli na to není trochu pozdě, když je většina mrtvá, nebo jestli to nepoškodí spíš jejich potomky než je samotné.

Podle Ústavu pro vyšetřování totalitních režimů, který výstavu připravil, je to záměr. "Chtěli jsme rozpoutat diskusi. Lidé by si měli minulost připomínat, mluvit o ní, a hlavně se s ní vyrovnat," říká tiskový mluvčí ústavu Jiří Reichl.

Slánské výstavě předcházely podobné akce v Brně a v Praze, které zahrnovaly příslušníky StB z celých Čech či Moravy. Tady na panelech byli především vedoucí členové komunistické tajné policie nebo nejhorší vyšetřovatelé.

Slaný se stalo prvním městem, kde se ukazují představitelé StB, kteří jsou přímo spojeni s určitým místem a lidmi. "Většinu z nich obyvatelé Slaného znají, některé i osobně. Teď už pro ně a jejich děti nejsou estébáci jen muži bez tváře, ale konkrétní lidé odpovědní za své činy," říká Reichl.

Právě to, že jsou vyšetřovatelé veřejně ukazováni, v některých lidech vzbuzuje odpor. "Nedovedu si představit, že by tady visel můj tatínek, určitě bych byla zničená. Měli by to sundat, nikomu to přece už nepomůže," říká mladá matka ze Slaného.

A není sama, kdo má podobný názor. "Vždyť ti chlapi jen plnili rozkazy, co asi měli dělat," rozčiluje se starší muž.

Podle místostarosty města Pavla Bartoníčka není účelem výstavy někoho hanit, ponižovat nebo společensky ničit. "Tady jde přece o to, ukázat, kdo byl vlastně tím vykonavatelem totalitního režimu, který za těch čtyřicet let mnohem horším způsobem zacházel s desetitisíci lidí. To se musí ukazovat hlavně mladým," říká Bartoníček.

Ostatně studentům se výstava většinou líbí. "Je to zajímavý a líbí se mi to. Už jsem je četl všechny," říká jeden ze studentů místního gymnázia.

Panely, které z větší části zaplatilo město, budou na náměstí vystaveny až do konce listopadu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video