Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ukrajinský parlament schválil výjimečný stav, který navrhl Porošenko

  6:09aktualizováno  21:13
Ukrajinský parlament v pondělí večer schválil výnos prezidenta Petra Porošenka o vyhlášení „válečného stavu“ v zemi po dobu třiceti dnů. Reagoval tak na nedělní námořní incident s Ruskem. Hlasování předcházely obstrukce ze strany ukrajinské opozice, která se obávala ohrožení prezidentských voleb v březnu příštího roku.

Porošenko oznámil, že změnil své původní rozhodnutí vyhlásit válečný stav na celé Ukrajině. Opatření bude místo toho platit jen v deseti ukrajinských oblastech, konkrétně v pobřežních a pohraničních regionech. Parlament rovněž schválil usnesení o datu prezidentských voleb, které se uskuteční 31. března 2019.

V jednokomorové sněmovně, která má 450 křesel, pro vyhlášení válečného stavu zvedlo ruku 276 poslanců. Válečný stav bude podle prezidenta platit v Oděské, Mykolajivské, Chersonské, Zaporižské, Luhanské, Doněcké, Sumské, Charkovské, Černihivské a Vinnycké oblasti, tedy v regionech, v nichž lze podle prezidenta očekávat „úder protivníka“ z pevniny či z moře.

Původní návrh, který vypracovala ukrajinská bezpečnostní rada, počítal s válečným stavem po dobu 60 dnů, což je maximální hranice povolená zákonem. Prezident se ale rozhodl délku mimořádného opatření zkrátit na polovinu, aby válečný stav nekolidoval se zahájením kampaně k prezidentským volbám, které se uskuteční 31. března 2019. Kampaň začíná 31. prosince, tedy čtyři dny po předpokládaném ukončení válečného stavu.

Porošenko v podezření

Ukrajinská opozice Porošenka podezírala, že vyhlášením válečného stavu chce volby odložit, protože podle průzkumu nemá příliš nadějí na vítězství. Právě v reakci na tyto výtky prezident omezil platnost svého výnosu. Parlament v pondělí navíc odhlasoval usnesení, které datum voleb závazně stanoví.

V průzkumech veřejného mínění před prezidentskými volbami zatím vede šéfka opozice, bývalá premiérka Julija Tymošenková. Ta se podle těchto poznatků těší přibližně dvojnásobné podpoře voličů (v rozmezí 14 až 21 procent dotázaných) než nynější šéf státu. Značná část voličů je ale dosud nerozhodnutá. Porošenkovi podpora podle průzkumů veřejného mínění setrvale klesá a nyní se pohybuje kolem devíti procent.

Výnos o válečném stavu má 12 článků, z nichž jeden podléhá utajení. Výnos ukládá vyhlásit pohotovost systému civilní obrany a umožňuje dočasně omezit ústavní práva a svobody občanů. Porošenko ale ještě před schválením výnosu veřejnost ujistil, že práva a svobody omezeny nebudou.

Podle výnosu budou po dobu 30 dnů řídit stát spolu s orgány výkonné moci a místní samosprávou i orgány armády. Takzvaná vojenská správa bude zřízena jen v oblastech, kde byl válečný stav vyhlášen. Její velitele jmenuje prezident na doporučení generálního štábu.

Ukrajinské zákony s vyhlášením válečného stavu nespojují okamžitou a závaznou mobilizaci. Porošenko dal najevo, že budou nejspíš povoláni na „cvičení“ armádní zálohy. Během válečného stavu se nesmí měnit ústava, nesmějí se pořádat volby ani referenda. Zakázána jsou veřejná shromáždění a stávky, armáda má právo vyhlásit zákaz vycházení, konfiskovat majetek či vyhlásit povinné pracovní nasazení.

Ukrajinský parlament přijal opatření po vzrušené několikahodinové debatě. Poslanci nacionalistické Radikální strany a hlavní opoziční síly Baťkivščyna expremiérky Julije Tymošenkové původně ani nepustili Porošenka k řečnickému pultu. Dožadovali se konzultace s hlavou státu. Po hodině marného čekání Porošenko budovu opustil. Projev poté prezident místo parlamentu pronesl v televizi a na Facebooku. 

Ukrajina a Rusko se vzájemně obviňují z odpovědnosti za incident u břehů anektovaného Krymu v Kerčském průlivu, kde ruští pohraničníci v neděli zajali tři lodě ukrajinského vojenského námořnictva a 23 námořníků. 

Nechceme válku ani omezení práv, řekl Porošenko

Vyhlášení mimořádného opatření ukrajinská strana nazývá „válečným stavem“, protože se především dotýká armády a jejího přednostního práva na aktivitu na úkor civilistů a civilních úřadů.

Náčelník ukrajinského generálního štábu Viktor Muženko podle sdělení ministerstva obrany nařídil, aby byly veškeré ukrajinské ozbrojené síly uvedeny do stavu pohotovosti.

Agentura Unian připomněla, že „válečný stav“ na Ukrajině může být zaveden v případě ozbrojeného útoku nebo hrozby agrese a ohrožení nezávislosti nebo územní celistvosti státu. Úřadům, armádě nebo místním správám dává zvláštní pravomoci a může vést k omezení ústavních práv a svobod občanů.

Výjimečný stav, nebo stanné právo?

V textu jsme původně uváděli pojem „stanné právo“, které používají anglosaské weby a agentura ČTK. 

Podle českého ministerstva zahraničí ale českému vnímání situace a českému právu odpovídá spíše termín „výjimečný stav“, protože nejde o ohrožení zevnitř státu, ale ze zahraničí. 

Bývalý velvyslanec v Rusku Jaroslav Bašta pak iDNES.cz řekl, že ukrajinská média používají spojení „válečný stav“.

Rusko v Kerčském průlivu postavilo most vedoucí na anektovaný poloostrov Krym, otevřen byl letos v květnu. Podle stížností ukrajinské strany omezuje svobodnou plavbu z Černého do Azovského moře.

Ukrajinské námořnictvo v neděli oznámilo, že ruské speciální jednotky zabavily v Černém moři tři jeho lodě, přičemž při incidentu utrpěli zranění dva členové ukrajinské posádky. Ukrajinci obvinili Rusy, že na jejich lodě stříleli. 

Ruská tajná služba FSB, pod níž spadá i pohraniční stráž, později potvrdila, že ruské jednotky ukrajinská plavidla u poloostrova Krym zadržely. Informovala, že k jejich zastavení použila zbraně, přičemž byli zraněni tři příslušníci ukrajinského námořnictva. Ruská ombudsmanka informovala dle médií ukrajinskou kolegyni, že tři zranění ukrajinští námořníci jsou v nemocnici a jejich životy nejsou v ohrožení. 

Nacionalisté chtějí vypovědět smlouvu s Ruskem

U sídla ukrajinského parlamentu v Kyjevě demonstrovali nacionalisté z krajně pravicového uskupení Národní sbor. Domáhali se vypovězení smlouvy s Ruskem o spolupráci při využívání Azovského moře a Kerčského průlivu. Demonstrace podle televize původně začala před kanceláří prezidenta Petra Porošenka, než se přesunula k parlamentu, jehož sídlo mizelo v oblacích dýmu z dýmovnic, zapálených demonstranty.

Moskva obviňuje Kyjev, že incident schválně vyprovokoval, aby nynější ukrajinské vedení mělo záminku k zavedení výjimečného stavu, zmanipulování voleb a udržení se u moci, jakož i ke zpřísnění západních sankcí proti Rusku.

Kerčský průliv

Kerčský průliv

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,

Nejčtenější

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci

Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich vlastní zpravodajské informace jsou v rozporu s jeho tvrzeními. Magazínu Time to řekl ukrajinský...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně výdělečně činné podat daňové přiznání a přiznat své příjmy. Vyplnit růžový formulář musí i někteří...

Fešná ruská reportérka slavně osvobodila Sudžu, teď ji roztrhala mina

Premium

Perfektně nalíčená a načesaná se vrhala na nejžhavější místa bojů. Anna Prokofjevová nedávno ulovila sólokapra, když jako první ruský novinář přinesla záběry ze znovuzískané Sudže v Kurské oblasti....

„Hned se mě ptali, co jsem kde ukradl“. Nové tváře se do politiky nehrnou

Stranám dlouhodobě ubývají členové a dostat do politiky nové tváře je stále těžší. Na tento problém narazil i Miroslav Kalousek, který na podzim koketoval s myšlenkou, že po odchodu z TOP 09 založí...

29. března 2025  17:28

Barma po zemětřesení žádá o pomoc, Česko pomáhá přes Mezinárodní červený kříž

Barmská vláda oficiálně požádala o zahraniční pomoc po ničivém zemětřesení. Obdrželo ji i Česko, které to v tuto chvíli řeší finančním příspěvkem pro Mezinárodní červený kříž, který v zemi působí....

29. března 2025  13:35,  aktualizováno 

Popsala příběhy velkých Češek. Překvapilo mě, že často nebyly matkami, říká

Třicítka českých žen. Každá z nich si zvolila poslání, které nebylo snadné a mnohdy ani bezpečné. Aby se na ně nezapomnělo, napsala o nich Jana Renner knihu nazvanou První - statečné - jedinečné....

29. března 2025  16:35

Tragédie při jarním motokrosovém závodě na Svitavsku, zemřel 65letý motorkář

Motokrosový závod v Benátkách u Litomyšle na Svitavsku v sobotu zastavila tragická událost. Došlo k pádu jednoho ze soutěžících, který kvůli svým zraněním na místě zemřel. Jednalo se o...

29. března 2025  16:14,  aktualizováno  16:22

Rusko znovu udeřilo na Dnipro, útoky zabily čtyři lidi a zničily několik domů

Sledujeme online

Ruské vzdušné útoky na ukrajinské průmyslové město Dnipro si vyžádaly nejméně čtyři mrtvé a 21 raněných. Informoval o tom v noci na sobotu na platformě Telegram šéf oblastní správy Serhij Lysak,...

29. března 2025  10:23,  aktualizováno  15:59

Policie v Pardubicích vyšetřuje násilnou smrt, tragédii předcházel konflikt tří lidí

Pardubičtí kriminalisté se od sobotních ranních hodin zabývají případem násilné smrti muže, ke kterému došlo bezprostředně po konfliktu několika osob v centru města. Policisté zadrželi dva podezřelé...

29. března 2025  7:52,  aktualizováno  15:43

Počet mrtvých po zemětřesení v Barmě překročil 1600, další se pohřešují

Počet obětí pátečního zemětřesení v Barmě stoupl už na 1 644, oznámilo podle agentur barmské vojenské vedení. Předchozí sobotní bilance čítala 1 002 mrtvých. Přes 2 300 lidí bylo zraněno, 30 se...

29. března 2025  5:53,  aktualizováno  15:22

Záchranář i statečný mladík. Připomeňte si Čechy, kteří padli při obraně Ukrajiny

Po invazi ruských vojsk na Ukrajinu se do obraných řad napadeného státu rozhodlo připojit i několik českých dobrovolníků. Někteří z těch, kteří byli přesvědčení, že konflikt na východě neovlivní jen...

29. března 2025  14:53

Ledový kámen do Arktidy a stromoví humři. Pražská zoo zahájila sezonu

Pražská zoologická zahrada v sobotu slavnostně zahájila už 94. sezonu. Celodenní oslavy provází nejen kulturní program, ale také pro zahradu význačné události, včetně představení jedné novinky....

29. března 2025  14:12

V Rusku velí k rasové čistotě. Bereme jen lidi slovanského vzhledu, hlásí firmy

Tamní zákony to sice zakazují, ale to nevadí. Ruské firmy, ale i úřady si do svých inzerátů a výběrových řízení bez servítek píšou, jací zájemci se mají hlásit – Slované. Požadavky na slovanské...

29. března 2025  14:12

Marihuana je na ústupu i kvůli hraní na počítači, říká o závislosti terapeut

Premium

Kratom, nikotinové sáčky, nadměrné hraní počítačových her. To je jen pár závislostí, které dnes s dětmi řeší terapeuti Adiktologické ambulance Kolping na Vysočině. V Česku jsou všechny návykové látky...

29. března 2025

Obří hotel v Adršpachu? Místní děsí projekt v chráněné oblasti za 1,5 miliardy

Je březen, turisticky mrtvý měsíc, ale parkoviště v Adršpachu už se plní. „Czy to nie jest za darmo?“ diví se Polák ve stříbrné oktávce, že musí zaplatit 220 korun. Kdyby přijel v létě, bez předchozí...

29. března 2025  12:17