Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Porodů doma lze zneužít, nový zákon má mezery

  23:01aktualizováno  23:01
Mezera v zákoně o matrikách, kvůli níž matka při žádosti o rodný list dítěte nemusí prokazovat, že skutečně porodila, zvyšuje riziko zneužití sociálních dávek a nahrává například obchodu s novorozenci. Upozorňují na to olomoučtí dětští lékaři a sociální pracovníci v souvislosti s přibývajícími žádostmi o porody doma. Zatímco matrikáři potvrzují, že domácí porody jsou zneužitelné a že nemají šanci podvod odhalit, úředníci z ministerstva vnitra oponují.

Tvrdí, že matrikáři mohou podezřelé rodiče prověřit. "Zákon matrikářům neukládá povinnost vyžadovat po rodičích jakékoliv potvrzení, že matka doma opravdu porodila a zda narozené dítě je skutečně jejich," řekla Dana Balutová, vedoucí sociální pracovnice Fakultní nemocnice Olomouc.

Podle ní tak zákon otevírá neomezené možnosti, jak by například manželé marně toužící po potomkovi mohli legalizovat nezákonně nabyté dítě. "Stačilo by, aby se domluvili s těhotnou ženou, která dítě nechce," doplnila Balutová.

Nedostatek v zákoně odhalili pracovníci nemocnice při nedávné zkušenosti s matkou, která porodila doma bez lékaře. Protože v nemocnici vyplňuje hlášení o narození dítěte vždy zdravotník, který byl u porodu, domnívaly se sociální pracovnice, že matky, které porodí doma samy, budou mít s žádostmi o rodný list potíže. "Na matrice jsem se ale dozvěděla, že žádné problémy mít nebudou.

Matka potřebuje jen jednoho svědka, jenž potvrdí, že porodila.

Pokud matka rodila bez svědků, stačí, když to matrice ústně oznámí a sama vyplní statistické hlášení o narození dítěte. Matrikáři jí pak vydají rodný list," podivila se Balutová.

"Nemáme šanci přijít na podvod. Ani nám nepřísluší něco takového odhalovat," tlumočil vyjádření vedení matriky mluvčí olomouckého magistrátu Martin Hála.

Primář novorozeneckého oddělení olomoucké nemocnice Lumír Kantor navíc soudí, že kromě obchodu s dětmi hrozí i zatajování jejich smrti. "Teoreticky se může stát, že z narozených dvojčat si rodiče nechají jen jedno dítě. Že druhé zemřelo, se nikdo nemusí vůbec dozvědět," uvedl primář. Podle něho může nyní každá žena, která nikdy neporodila a neprávem získala rodný list dítěte, využívat řadu výhod mateřství - porodné, mateřskou dovolenou či přídavek na dítě.

Úředníci ministerstva vnitra, které matriky spravuje, však tvrdí, že ačkoli to matrikářům zákon přímo nenařizuje, mají řadu prostředků, jak podezřelé rodiče prověřit. "Matrikář, který má pochybnosti, může požadovat například potvrzení zdravotnického zařízení o tom, že žena, která má být zapsána do knihy narození jako matka dítěte, skutečně rodila. Lze provést i místní šetření, výslech svědků či vyžádat znalecký posudek," řekl Jiří Hájek z tiskového odboru ministerstva vnitra.

"Jasná pravidla usnadňují život oběma stranám. V zákoně má být pevně stanoveno, jaké zdravotnické potvrzení má oznamovatel porodu doma předložit matrice," reagoval za pracovníky matriky mluvčí olomouckého magistrátu Martin Hála. Dodal, že matrikáři mají povinnost zjistit jen údaje pro zápis do knihy narození a poté musí vydat matce rodný list.

"Matrikáři za sebou nemají žádný zákon, který by je opravňoval rodný list nevydat proto, že je jim matka podezřelá. Navíc v naprosto vytíženém provozu matriky by ani nebyli schopni ve věci pátrat. To přísluší například policii," míní Hála.

Pracovníci nemocnice, kteří na nedostatek v zákoně upozornili ministerstvo vnitra písemně, chtějí, aby se úředníci zasadili o dodatek k zákonu. "Množí se případy, kdy matky chtějí porodit doma.

Tato situace není vyřešena ani z lékařské stránky, ani co se týče hlášení narození dítěte. Nejvhodnějším způsobem ověření totožnosti dítěte by byl rozbor DNA, který by rodiče měli k hlášení o narození dítěte mimo porodnici předložit matrice," vysvětlila Dana Balutová z nemocnice.

Nový zákon o matrikách schválil parlament letos v létě a vstoupí v platnost v červenci 2001.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Pokuta za předvolební kampaň míří na hnutí ANO i autory Žlutého barona

Andrej Babiš při prezentaci své knihy O čem sním, když náhodou spím (22. června...

Hnutí ANO dostalo od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí pokutu třicet jedna tisíc...

Nová vláda s důvěrou vznikne během tří měsíců, předvídá Zeman

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Jednání o nové vládě budou podle prezidenta Miloše Zemana trvat dva až tři měsíce. Předpokládá, že Andrej Babiš sestaví...

Exředitel Pražské strojírny bral léta plat na základě neplatné smlouvy

Odvolaný ředitel Pražské strojírny Vladimír Říha u Obvodního soudu pro Prahu 9...

Odvolaný šéf městské společnosti Pražská strojírna Vladimír Říha, který podle auditu firmu výrazně zadlužil a utrácel...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz