Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Porodník: Jsem šokován

  0:01aktualizováno  0:01
Rozruch mezi porodníky vyvolalo sdělení poslankyně Jany Volfové, že se v Česku obchoduje s dětmi. V některých porodnicích může podle Volfové žena, která dítě nechce, porodit anonymně. Porodnice pak vše diskrétně zařídí tak, že si miminko odnese jiná žena. Ta je pak vydávána za skutečnou matku.

"Jsem trošku šokován, protože jsem takto jednoznačnou a ostrou výtku do řad porodníků nikdy neslyšel. Ale to neznamená, že ji zpochybňuji," prohlásil předseda porodnické sekce České gynekologicko-porodnické společnosti Vít Unzeitig.

Neboli - připouštíte ji?
Teoreticky mohou existovat situace, třeba v malých porodnicích, kde by se to, co popisuje paní poslankyně, mohlo stát. Nebýt jejího prohlášení, nikdy by mě to nenapadlo. Ale když jsem dnes v novinách viděl inzerát, kde rodina hledá někoho, kdo by jim dal dítě, musel jsem otevřeně přiznat - byť jen v teoretické rovině -, že tyto cesty existují, protože jinak by lidé tyto inzeráty nedávali.

Proč mluvíte o malých porodnicích?
Malé porodnice mají třeba jeden porod denně. To nevyžaduje mnoho personálu: na jednu rodičku stačí jedna porodní asistentka, jež ve většině případů ošetří i dítě. Lékař se o občanský průkaz až tak nezajímá. Ve velkých porodnicích jsou ve službě tři čtyři asistentky, dětská sestra, dva lékaři. S rodičkou přichází do kontaktu více lidí a pravděpodobnost vyzrazení je daleko vyšší.

Ale i tak - nakolik je podle vašeho názoru možné v papírech zaměnit rodičku?
Protože dítě musí být evidováno v dokumentaci dětského oddělení a v matrice, znamenalo by to primárně zaměnit doklady už u rodičky. A to už je otázka trestně-právní zodpovědnosti personálu. Mrzí mě, že se tu obecně něco odsoudí, a už se konkrétně neřekne, kdo, kde a kdy, aby se mohla udělat náprava.

Poslankyně Volfová mlčí o důkazech s odůvodněním, že jinak by se o těchto praktikách nikdy nedozvěděla. Budete po důkazech pátrat sám?
Rád bych oslovil i paní poslankyni.

Setkal jste se někdy s podezřením na obchod s dětmi v jiných souvislostech?
Listuji ve své brožované paměti, ale ne.

Před čtyřmi lety se v tisku psalo o tom, že přímo v některých porodnicích se dohadují kontakty mezi rodičkou a ženou, jež má o dítě zájem.
Je pravda, že občas přímo do porodnice telefonují lidé a ptají se na možnost adopce. Adopce úřední cestou je zdlouhavá a často neúspěšná, proto lidé hledají jiné kanály, jak sehnat mimino jinak. Dokonce často vědí, že u nás bude rodit paní, která chce dát dítě k adopci. A říkají: My máme zájem, na koho se máme obrátit? Musím je ale odkázat na sociální pracovníky.

Poslankyně Volfová tvrdí, že kdyby se uzákonily anonymní porody, obchod s dětmi by zmizel, protože porodnice by mohla dítě legálně vykázat a nemusela by shánět náhradní matku. Jiní tvrdí, že anonymní porody by obchodu jen otevřely cestu. Co si myslíte vy?
Anonymní porod v porodnici je lepší varianta než tajný porod doma a odložení dítěte na autobusové zastávce. Jsem přesvědčen, že po zavedení takové možnosti budou adopce rychlejší a případy obchodování s dětmi budou vzácnější. Myslím, že v tomto směru má paní poslankyně Volfová pravdu. 

Lidé shánějí dítě na inzerát

Touha po dítěti nutí zřejmě některé lidi hledat jakékoli cesty. Třeba sehnat dítě na inzerát. V Mladé frontě DNES vyšel v uplynulých dnech hned třikrát inzerát, který si zaplatili nejmenovaní manželé. Hledají jeho prostřednictvím ženu, která by do adopce předala neplánované dítě.

Redakce MF DNES se v pondělí pokoušela s těmito lidmi telefonicky spojit. Žena na druhém konci aparátu nejprve sdělila, že zavolá zpátky, ale už se neozvala. Pak už nikdo nezvedl telefon.

Co mohli tito lidé inzerátem sledovat? Přísně vzato musí každý zájemce o adopci projít úřední mašinérií. Na miminko se však mnohdy čeká řadu let. Lidé proto zkoušejí například tuto cestu: najdou ženu, která dítě nechce, a požádají ji, aby právě je označila za rodinu, jíž chce svěřit dítě. Anebo těhotná žena za otce prostě označí muže z manželského páru, který má o adopci zájem - a pak se dítěte jakoby vzdá.

I když podle některých expertů (například Marie Vodičkové z Fondu ohrožených dětí) takové postupy zákony umožňují, nelze vyloučit, že v takových transakcích hrají roli peníze.

Některé ženy uzavírají smlouvy o adopci ještě před narozením dítěte. Před devíti lety takto prodala své dítě žena z Pelhřimova. S odstupem času začala adoptivní rodinu vydírat, aby dostala dítě zpět.

(rea)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Lepší silnice, rychlejší auta, ale víc agrese

Škoda Favorit

Klidnější provoz na českých silnicích za minulého režimu vystřídala divoká porevoluční léta, kdy se krajinou proháněla...

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...Najdete na iDNES.cz