Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Porodnice čeká existenční boj. Ty velké začnou požírat malé

  2:16aktualizováno  2:16
Porodnice, kde se rodí v průměru méně než dvě děti denně, budou v příštím roce jen těžce obhajovat svou existenci. Na jejich zrušení netlačí jen zdravotní pojišťovny. Také porodníci se na víkendovém sjezdu shodli, že péči o rodičky a novorozeňata je nutné centralizovat.
Výsledkem by bylo, že zmizí i porodnice s rodinnou atmosférou. Ilustrační foto.

Výsledkem by bylo, že zmizí i porodnice s rodinnou atmosférou. Ilustrační foto. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

"Opravdu v Česku nepotřebujeme 94 porodnic na 120 tisíc porodů ročně?" ptá se Aleš Roztočil ze Sdružení nemocničních gynekologů a porodníků. Argumentuje bezpečím rodiček i dětí.

"Tam, kde se rodí v průměru méně než dvě děti denně, porodníci nemohou mít dostatek zkušeností s komplikacemi při porodu, aby pak dobře zvládli takový složitý porod," tvrdí Roztočil.

Na konkrétní hranici, kolik porodů ročně by měla porodnice splňovat, aby si uhájila svou existenci, se však porodníci neshodli.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger soudí, že porodnice se redukovat budou. Čeká ale na konkrétní návrh od lékařů. Čísla přitom padají různá: od pěti set porodů za rok přes šest set až k osmi stům.

Jisté je zatím jen jedno: mnohé malé porodnice v příštím roce skutečně skončí. Tlačí na to totiž zdravotní pojišťovny.

Znamenalo by to, že zmizí porodnice s rodinnou atmosférou, jako třeba Neratovice, kde se loni narodilo "jen" 573 dětí, nebo známé zařízení ve Vrchlabí, kde jsou lékaři a sestry nakloněni alternativním formám porodů třeba do vody. Jenže se tu rodí pouze kolem pěti set dětí ročně.

"V zahraničí, třeba v Německu, je to nemyslitelné. Rozlišovat nemocnice podle počtu porodů a podle toho určovat, kdo může nebo nemůže mít porodnici, je pěkná hloupost. Svědčí to jen o poměrech v českém zdravotnictví a o lobbingu velkých fakultních nemocnic," nesouhlasí s návrhem ředitel nemocnice ve Vrchlabí Vladimír Dryml.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Tisíce lidí nevědí, že jejich zdravotní kartu po lékařích převzal úřad

(Ilustrační snímek)

Hromadné zavírání ordinací kvůli e-receptům se nekoná. Přesto si tisíce lidí musí najít nového lékaře a nevědí, že...

Lidé v Praze protestovali proti Babišovi i komunistovi Ondráčkovi

Neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček na demonstraci proti zvolení...

Na pražském Malostranském náměstí protestovalo asi dvě stě lidí proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a proti tomu,...

Najdete na iDNES.cz