Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Porod doma skončil tragédií. Stát chce více chránit děti

  1:26aktualizováno  10:25
Nemocnice v pražském Motole podá trestní oznámení kvůli domácímu porodu, který skončil smrtí dítěte. Tragédie vyšla na povrch jen den poté, co soud za jiný domácí porod, který také skončil neštěstím, dal porodní asistentce podmíněný trest a nařídil jí zaplatit 2,7 milionu zdravotní pojišťovně. Stát chce nebezpečným porodům udělat přítrž.
Kdyby matka rodila v nemocnici, mohlo dítě žít, shodují se lékaři. Ilustrační snímek

Kdyby matka rodila v nemocnici, mohlo dítě žít, shodují se lékaři. Ilustrační snímek | foto: Josef VostárekMF DNES

Poslední případ se stal minulý týden. Sanitka o půlnoci přivezla do Motola k ošetření matku, která předtím rodila doma. Dítěti však lékaři pomoci nemohli. Bylo mrtvé. Proč přesně zemřelo, určí pitva, s největší pravděpodobností se však udusilo kvůli pupeční šňůře omotané kolem krku.

Vedení nemocnice chce kvůli tomu podat trestní oznámení, potvrdil ředitel nemocnice Miloslav Ludvík.

Lékaři argumentují, že kdyby porod probíhal v nemocnici, dítě mohlo žít. "Pupečníková komplikace se totiž v porodnici dá rozpoznat včas, protože matka je připojená na monitory, které omotaný pupečník vidí. Doma bez ultrazvuku to zjistit nelze," popsal primář gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice v Motole Roman Chmel.

Pokud má dítě omotaný pupečník kolem krku a hrozí, že by se při porodu mohlo udusit, lékaři v 99 procentech případů volí císařský řez a dítě tak zachrání. Je-li porod už pokročilý, pomohou mu na svět pomocí přístrojů.

"Případ je výjimečný, něco podobného jsem ještě nezažil a nemocnice také ještě nikdy nepodala v podobné věci trestní oznámení," říká primář. Přestože je riziko při domácím porodu vyšší než v nemocnici, úmrtí novorozenců jsou výjimečná. Lékaři odhadují, že jde nanejvýš o pět dětí do roka - jenže porodů doma je jenom pár stovek ročně.

U tragického porodu doma byla s matkou zkušená asistentka Zuzana Štromerová. "Byl to překotný porod, ale bez souhlasu matky o tom nechci mluvit, navíc nechci předjímat, teprve po pitvě bude jasné, proč dítě zemřelo," říká opatrně.

U dalšího komplikovaného domácího porodu zachraňovali lékaři ve čtvrtek v pražském Chodově. Dítě bylo sice v pořádku, ale šestatřicetiletá matka začala po porodu silně krvácet. Lékaři ji ve vážném stavu převezli do nemocnice (více čtěte zde).

Žen, které chtějí rodit doma, přibývá. Během posledních pěti let se počet takto narozených dětí zdvojnásobil z více než 200 na 500 ročně. A státu se tato praxe nelíbí, proto zpřísňuje pravidla pro domácí porody.

Ministerstvo zdravotnictví ve svých reformních zákonech proti porodům doma přitvrdilo - člověk, který by záměrně poskytoval zdravotní péči mimo zdravotnická zařízení, dostane až milionovou pokutu.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulova na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

A jsme opět ve hře, tvrdí odpůrci stavby průmyslových hal v Liticích

Vizualizace průmyslových hal, které se mají stavět na okraji plzeňské části...

Boj obyvatel Plzně-Litic proti plánu na stavbu velkých průmyslových hal na okraji jejich čtvrti se dostal do další...

Najdete na iDNES.cz