Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

PORG přišel o dalšího ředitele, měl nahradit Václava Klause mladšího

  12:27aktualizováno  18:27
Po Václavu Klausovi mladším odchází ze soukromé školy PORG další ředitel. Rezignaci v pondělí potvrdil Martin Metelka, který vede pobočku v pražské Krči a byl jedním z kandidátů, který měl vystřídat Klause mladšího. Stejně jako Klausovi se ani jemu nelíbí požadavky ze strany investora školy Martina Romana.

Donedávna vedl obecně prospěšnou společnost PORG, která provozuje několik škol, Václav Klaus mladší. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

"Rezignace je k dnešnímu dni. Podal jsem ji proto, že považuji svoji osobu za záruku, že Nový PORG bude pokračovat jako doposud, sám ale takové záruky nemám," řekl iDNES.cz Metelka. Na jeho rezignaci upozornil Týden.cz.

Potvrdil, že jeho odchod souvisí s požadavky Martina Romana, bývalého šéfa ČEZ, jenž obecně prospěšné společnosti PORG, jíž patří několik gymnázií a základních škol, v minulosti daroval desítky milionů korun na investice. Roman je podle obchodního rejstříku předsedou správní rady společnosti. Ve správní radě sedí i další členové jeho rodiny.

Romanův dopis rodičům

Celé znění vyjádření Martina Romana

Ačkoliv se škola umístila v žebříčku úspěšnosti státních maturit na špičce, Roman podle Metelky není spokojen s úrovní výuky.

"Poslední tři dny jsem strávil s panem Romanem, takže bezpochyby můj krok s ním souvisí," uvedl Metelka. "Jsem přesvědčený, že škola musí být řízena z ředitelny, PORG měl silného ředitele, a to nebojuji za Václava Klause ml., v tuto chvíli jej ale nemá. Má tři lokální ředitele ve třech lokálních pobočkách. Nabyl jsem ale pocit, že to řízení se přesouvá z ředitelny směrem k Martinovi Romanovi," dodal Metelka.

Roman: Klaus ml. se cítil jako majitel školy

Martin Roman v dopise rodičům, kteří žáky posílají do soukromé školy, uvedl, že žádné "příkré změny" tam nikdo nepřipravoval, a proto rezignaci vedení Nového PORGu nechápe.

"Kořenem současného sporu je bohužel věc, kterou jsem podcenil a to, že Václav Klaus se stále více cítil jako majitel PORGu, jak to ostatně sám uvedl v dopise na rozloučenou. A tak moje návrhy, jak školu dále zlepšovat, založené především na mých rozhovorech s vámi rodiči, vnímal jako nepřijatelné zasahování do jeho 'vlastnických práv' a nakonec proto rezignoval," napsal Roman v dopise, který má iDNES.cz k dispozici.

Metelka vysvětluje odchod

Rozhovor s ředitelem, který rezignoval

Klaus ale v dopise neuvedl, že je majitelem, ale jen to, že je hrdý na to, že jej většina společnosti a polovina rodičů považuje za majitele (více čtěte zde).

Kdo za PORGem personálně stojí, je těžké z veřejně dostupných dat zjistit. Na webu školy tato informace není. V obchodním rejstříku se píše, že zakladatelem je občanské sdružení Pro gymnázium. Z databáze sdružení ministerstva vnitra ale není jasné, kdo za tímto občanským sdružením stojí.

Metelka odchází z postu ředitele Nového PORGu, tedy gymnázia a základní školy v pražské Krči. Podle vlastních slov v minulých dnech odmítl nabídku, aby vedl obecně prospěšnou společnost PORG. Z této funkce minulý týden odešel Václav Klaus mladší. I on jako důvody odchodu uvedl neshody s Romanem.

Klause mladšího podle webu školy už ve funkci vystřídala Dagmar Dluhošová, která dosud vedla PORG Ostrava. Správní rada v minulých dnech také sdělila, že vedení celé skupiny škol významně posílí britský expert Peter Winter v roli poradce pro strategii.

"Potřebujeme teď hlavně zachovat chod společnosti a zklidnit emoce, které nejsou oprávněné," řekla MF DNES Dluhošová s tím, že jejím cílem není měnit školu od základů.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sokolskou boudu v Janských Lázních nahradí restaurace s pivovarem

Chátrající Sokolská bouda na Černé hoře v Krkonoších (4.12.2015).

Na Černé hoře v Krkonoších by měla v příštích letech vzniknout rozsáhlá restaurace s pivovarem. Vyrůst má na místě...

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Babiš slyšel podmínky ČSSD. ANO ale nehodlá nabízet jiného premiéra

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka, úřadující šéf strany Milan Chovanec a...

Andrej Babiš zahájil jednání o nové vládě a jako možného partnera oslovil ČSSD. „My se do vlády netlačíme. Není to...

Najdete na iDNES.cz