O místo děkana právnické fakulty v Plzni se utkal Jiří Pospíšil a Karol Hrádela.

O místo děkana právnické fakulty v Plzni se utkal Jiří Pospíšil a Karol Hrádela. | foto: MF DNES a www.akhradela.cz

Poražený kandidát na děkana práv chce u soudu zpochybnit volbu Pospíšila

  • 12
Neúspěšný kandidát na děkana plzeňských práv Karol Hrádela podal správní žalobu, kterou chce zpochybnit zvolení Jiřího Pospíšila děkanem. Podle Hrádely škola porušila předpisy, když umožnila odevzdávat návrhy kandidáta na děkana Pospíšilově sekretářce. Měl je přebírat předseda akademického senátu.

Žalobu Hrádela podal ke Krajskému soudu v Plzni v úterý v noci. "Ono je to po právní stránce mnohem složitější, takže je tam víc žalovaných subjektů a víc žalovaných věcí," řekl iDNES.cz Hrádela.

Na otázku redakce, jestli podal na univerzitu ještě další žaloby, Hrádela odpověděl pouze stručně, konkrétnější být odmítl: "No comment, ale ano, byť se tomu třeba neříká žaloba, ale samozřejmě byly podniknuty určité právní kroky a nevylučuji ještě další," řekl.

co je správní žaloba?

Správní žaloby jsou žaloby podané proti rozhodnutím vydaným v oblasti veřejné správy orgánem moci výkonné, orgánem územního samosprávného celku, jakož i fyzickou nebo právnickou osobou nebo jiným orgánem, pokud jim bylo svěřeno rozhodování o právech a povinnostech fyzických a právnických osob v oblasti veřejné správy. Žaloba končí rozsudkem, který buď žalobu zamítne. nebo zruší napadené rozhodnutí. Proti rozsudku je možné podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Zdroj: pravnipraxe.com

Známo je tak jen to, že Hrádela napadá porušování volebního jednacího řádu a postup při ustavování, kdo měl být kandidátem na děkana plzeňských práv. 

Podle Hrádely tak mohl být Pospíšil ve výhodě, protože měl přístup k prezentaci protikandidáta, když podklady přijímala sekretářka.

"Navíc mohla skutečnost, že návrhy přijímá děkanova sekretářka, některé navrhovatele odradit, a tak raději své návrhy nepodali," řekl serveru Novinky.cz Hrádela.

Otázkou, komu se mohly podávat návrhy na kandidáty, se už akademický senát zabýval, a to přímo při volbě děkana práv. Zajímala se o to totiž jedna ze studentek. Senát, zejména jeho členové z řad učitelů fakulty, tehdy neshledali ve zvoleném postupu problém.

Pospíšila zvolil akademický senát poté, co pro něj hlasovalo 11 senátorů z 18. Hrádela dostal v tajné volbě šest hlasů. - čtěte Pospíšil nabídl plán na záchranu práv v Plzni a stal se děkanem

"Mně vadí to, že za situace, kdy potřebujeme, aby tam, kde se porušovaly zákony, byly zákony přísně dodržovány, tak má nastoupit děkan v důsledku porušování správních předpisů," vysvětlil iDNES.cz Hrádela.  

"Důvod není, abych byl děkanem, ale to, že by mělo dojít k pořádku," dodal.

Podle děkana plzeňských práv se Hrádela fakultu poškozuje. "Je to zřejmá snaha zastavit reformní kroky, které nové vedení začalo dělat. Máme šanci dát fakultu do května dohromady a pak akreditační komise dá veškeré akreditace případně fakultě zpátky. Zde je jasná snaha tyto kroky zabrzdit," reagoval v Rádiu Česko Pospíšil na žalobu.

Odebrat titul bude složité

Odebírání "rychlých" titulů bude složitý a dlouholetý proces, o jehož výsledku nakonec rozhodnou soudy. Vyplývá to z analýzy advokáta Karla Čermáka, kterou ve středu předal Západočeské univerzitě. Dokument by měl univerzitě sloužit jako vodítko, jak situaci s neoprávněnými tituly vyřešit. To bude podle Čermáka neobyčejně komplikované.

"Protože jde o záležitosti správního práva oboru školství, kde není moc o co se opřít. Těch zákonných předpisů příliš není a není ani moc vnitřních předpisů Západočeské univerzity a právnické fakulty, což situaci ještě komplikuje," dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video