Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poradkyně: O učitelích mluvte jen v dobrém

  18:18aktualizováno  18:18
Už se vám stalo, že jste se nepohodli s učitelem svého potomka? Přestože máte společný zájem, totiž výchovu dítěte ve vzdělaného a slušného občana, ne vždy se shodnete na metodách. I když se s kantorem vy nebo vaše dítě neshodnete, snažte se s ním vždy dobře vycházet. Je to v zájmu dítěte.
Ke každému učiteli lze nakonec najít cestu. Ilustrační foto

Ke každému učiteli lze nakonec najít cestu. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Má si při problémech zvát učitel žákovy rodiče "na kobereček", jak tomu bývalo zvykem zejména v minulosti, nebo si má naopak rodič stěžovat na pedagoga, že dítě nezvládá?

"Nikdy nehovořte před dětmi o učitelích negativně. Jinak se totiž nemůžete divit, když nebudou mít u dětí respekt a nebudou je zvládat," radí vedoucí Střediska výchovné péče v Kolíně Zuzana Matulová, která také působí jako psychologický poradce na kutnohorském gymnáziu.

Pedagogové, se kterými bývá domluva těžší, se dají rozdělit na několik základních typů. Přečtěte si, jak na ně.

Chodící utrpení
Nejčastěji to bývá subtilní dáma, která má ráda děti. Pronásledují ji však pocity úzkosti, které jí u žáků snižují autoritu často až pod přípustnou mez.

"Učitel nejistý a úzkostný je chudák, kterého děti nerespektují, dělají si z něho legraci a doma o něm vyprávějí rodičům příhody, jak ho vytočily," poznamenává Zuzana Matulová.

Čím více se učitel obává, že ve své roli selže, o to pravděpodobněji se to skutečně stane.

"Při jednání s takovým učitelem je důležité mu pozvednout sebevědomí, dát najevo, že si ho vážíte, víte, co vše dělá pro vaše děti," doporučuje Matulová.

Pan řídící
Právě on je tím typem, z jehož kabinetu budete po rodičovském sdružení odcházet jako po výprasku.

"Přesně to se mi nedávno stalo," vzpomíná matka dvou školáků Jana Ostrovská. "Nedokázala jsem učiteli staršího syna vysvětlit, že to jsem já, kdo by se měl zlobit, že můj potomek nechápe probíranou látku."

Přestože s arogantním pedagogem je někdy těžké pořízení, rodič by měl v některých případech v zájmu dítěte ustoupit a odložit své pocity ponížení stranou.

"Podstatné je věc konstruktivně vyřešit tak, aby z toho dítě vyvázlo dobře," říká školní psycholožka Matulová. "To, že je učitel sebestředný a arogantní, v podstatě značí jeho nejistotu, kterou se snaží takto maskovat."

Přednáškový automat
Takový učitel by nejraději učil v prázdné třídě. "Náš dějepisář si na hodinu vždycky přinese tlustý sešit a monotónním hlasem předčítá svoje poznámky. Sám nám někdy říká, jak by bylo hezké, kdybychom tam nebyli," popisuje student osmiletého gymnázia Tomáš.

Vše, co se děje kolem tohoto typu pedagoga, jako by ho rušilo při práci.
"Takový kantor však bývá velmi vzdělaný, často má přirozený respekt, a pokud ho žáci blíže poznají, dokážou si ho vážit," připomíná školní psycholožka.

"Když poodhrnete slupku zneváženého vědce, který je na tomto ústavu nedoceněn, často uvidíte milého člověka, s kterým se bude dobře jednat."

Mladý revolucionář
Čerstvý absolvent pedagogické fakulty, který si ještě dobře vzpomíná na všechny nešvary českého školství. Přináší do školy novou krev a konečně už chce zahájit tu skutečnou reformu výuky podle západních vzorů. Neustále vymýšlí převratné novinky, které následující hodinu přestávají platit buď proto, že se neosvědčily, nebo že na ně zkrátka mezitím zapomněl.

Každou hodinu se píše písemka, protože pedagoga vášnivě baví opravování a známkování.

"Tohoto učitele se snažte chápat, podporovat. Ale protože bude většinou mladší než vy, můžete ho nenápadně usměrňovat a vlídným slovem upozorňovat třeba na chyby," radí Zuzana Matulová.

Stará škola
Konzervativní starší pán, který truchlí po časech, kdy byli lidé slušní, mládež čistě oblečená a disciplinovaná. Neumí používat počítač, nikdy nedržel v ruce mobilní telefon ani žádnou z těch dalších blikajících krabiček, se kterými žáci v poslední době tak často vyrušují.

Nerozumí současné mluvené češtině a každou nedbale vyslovenou koncovku trpělivě opravuje. Nemá příliš ponětí o prostředí, ve kterém se jeho žáci většinu dne pohybují. Těm je proto většinou pro smích.

"Žáci znají probíranou látku pouze z nadpisu na tabuli, testy se obvykle zvrhávají v hromadnou debatu nad těžkým životem kantora a jeho ještě těžším mládím," přidává Zuzana Matulová. V jeho hodinách není dobré provokovat příliš osobitým oblečením, mobilem nebo přehrávačem MP3.

"S takovým profesorem se bude jednat dobře, pokud používáte spisovnou češtinu," dodává s nadsázkou školní psycholožka.

Autoři:


Témata: Studium, Psycholog

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Policie: O adventu a Vánocích budeme víc vidět, někde i s dlouhými zbraněmi

První náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek na tiskové konferenci...

Policie v době adventu a vánočních svátků chystá intenzivní bezpečnostní opatření, která se zaměří na místa s vysokou...

Má kampaň MeToo smysl? O chování mužů promluví v Rozstřelu Hašková Coolidge

Bývalá asistentka pěti amerických prezidentů a odbornice na etiketu Eliška...

Kampaň #MeToo zaměřila pozornost na sexuální násilí a obtěžování žen. Jak ji hodnotí bývalá asistentka pěti amerických...

Pokuta za předvolební kampaň míří na hnutí ANO i autory Žlutého barona

Andrej Babiš při prezentaci své knihy O čem sním, když náhodou spím (22. června...

Hnutí ANO dostalo od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí pokutu třicet jedna tisíc...Najdete na iDNES.cz