Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pořadatelé Czech Press Phota provozují podivné marketingové tance

  8:50aktualizováno  8:50
Co je to vlastně za taktiku, kterou hrají pořadatelé akce Czech Press Photo? Tak se lze ptát na základě nakládání s Fotografií roku 2009.

Diskutovaný snímek Jana Zatorského - že by záběr z dovolené? | foto: Czech Press Photo-Jan Zatorsky, Týden/Instinkt

Czech Press Photo (CPP) je sledovaná a diskutovaná soutěž, což je pochopitelné už proto, že jejími účastníky jsou zaměstnanci a spolupracovníci redakcí a ty pak akci logicky věnují pozornost. Vloni na podzim mezinárodní porota rozhodla, že hlavní cenu, titul Fotografie roku, přiřkne Joeu Klamarovi z AFP za snímek amerického prezidenta Baracka Obamy řečnícího v Praze. Záběr, na němž převažuje pražské nebe a Obama je "figurkou" v levé dolní části snímku a vpravo dole na něho hledí socha T. G. Masaryka, byl komentován i v této rubrice – 31. října 2009.

Fotografie roku 2009

Týž den vyšel v Lidových novinách záznam diskuse o CPP, jíž jsem se – spolu s redaktorem Respektu Janem H. Vitvarem, pedagogem a historikem fotografie Vladimírem Birgusem a pořadatelkou CPP Danielou Mrázkovou – zúčastnil. Všichni čtyři jsme se shodli, že za Fotografii roku bychom zvolili jiný záběr, od Jana Zatorského, na němž otec nese na zádech dceru v zaplavené české krajině.

Co se však nestalo: vzápětí se objevil jak rozmnožen na papíře, tak zavěšen na internetových stránkách CPP (http://czechpressphoto.cz) materiál nazvaný Opět jsou otazníky nad Fotografií roku. Anonymní úvod, sepsaný zřejmě Danielou Mrázkovou, očividně naráží na diskusi z Lidových novin, aniž ji však jmenuje, a tím pádem aniž je přiznáno, že Mrázková byla účastnicí diskuse a co sama o Fotografii roku během debaty tvrdila. "Člověk si maně klade otázku, co že se těch devět, deset či jedenáct odborníků z celého světa tak pomýlilo, že přiřklo hlavní cenu něčemu, co za to vlastně nestojí…" píše se v úvodu "vysvětlujícího" materiálu.

Následují obhajoby Klamarovy fotografie od čtyř z porotců – Němky Ruth Eichhornové, Brita Toma Anga, Maďara Pétera Kornisse a Itala Elia Piazzy. Jisté pochyby o pozornosti některých porotcovských pohledů zakládá tvrzení Kornisse, že u Zátorského fotografie "není jasné ani to, že jde o povodeň. Bez ostatních snímků série si divák může myslet, že jde o snímek otce s unaveným děckem na výletě". Zadíváte-li se na tu fotografii jen trochu soustředěně, spatříte zaplavenou krajinu s utopenými stromy, zmáčeného otce a zmoženou dceru vlečenou jím bez bot. Na výletě?! – to tedy ani náhodou.


Pointa však teprve přijde. Při takové sonorní chvále Klamarovy Fotografie roku, a také u vědomí toho, že porota – slovy jejího člena Toma Anga – "si je vědoma s využitím tohoto snímku v tisku, protože jeho působivost závisí na velkém formátu", by se dalo předpokládat, že Klamarův snímek bude "ikonou" celého podniku. Že se objeví na plakátech k výstavě, která do konce ledna probíhá na Staroměstském náměstí v Praze. Tak tomu ostatně v minulých ročnících CPP s Fotografií roku bylo. Ale ouha – na plakátech, právě na tom "velkém formátu", se nachází zpravodajsky sladký záběr manželů Obamových nad Prahou, který získal třetí cenu v kategorii Lidé, o nichž se mluví. Proč? Zřejmě proto, že pořadatelé, což samozřejmě nikdy nepřiznají, nevěří v marketingový potenciál Klamarova snímku, je to pro ně obraz nejspíš málo využitelný, složitě jednoduchý.

Plakát Czech Press Phota v okně Staroměstské radnice v Praze

Najednou všechna ta porotcovská slova, určená pro zatlačení názoru zpochybňujícího verdikt o Fotografii roku, nic neplatí. Takový "diferencovaný" přístup lze označit za schizofrenii. Nebo za čirý pragmatismus.

Autor:


ZPRÁVY: Ministr kultury podepsal smlouvu na odkup vepřína v Letech za 450 milkionůHlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...Najdete na iDNES.cz