Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pořad ČT lhal, říká šéf Novy

  15:30aktualizováno  15:30
Kolotoč soudů kolem šéfa Novy a kandidáta do Senátu Vladimíra Železného se nezastavuje. U pražského městského soudu pokračovalo projednávání jeho žaloby na Českou televizi. Železný si stěžuje na loňskou reportáž pořadu Fakta. Informovala o plánu šéfa Novy na propojení tří českých komerčních televizí. Železný to ale popírá a domáhá se omluvy. Odo ČT chce i satisfakci v hodnotě čtvrt milionu korun.

Občanskoprávní spor se týká reportáže odvysílané loni 18. června. Podle ní zorganizoval exministr zahraničí Jan Kavan loni v květnu při návštěvě USA schůzku Železného s americkými investory TV3.

Ředitel jim podle ČT nabídl společný projekt Novy, Primy a TV3. To by bylo v rozporu s mediálním zákonem. Stejné informace o newyorské nabídce jako Česká televize získala od spolehlivého zdroje i MF DNES.

Není to pravda, tvrdí Železný. Při jednání prý nevystupoval jménem nikoho jiného než Novy. "V pořadu České televize byla celá řada nepravdivých údajů," prohlásil před soudem.

Železný před soudem vtipkoval
Železný přišel podle ČTK k soudu dobře naladěn, fotografy odměňoval úsměvy. Při výslechu objasňoval důvody schůzky s investory a dokonce se dožadoval toho, aby mohl odpovědět právníkovi ČT na dotaz, který soudkyně Dagmar Stamidisová zamítla. Chtěl mu vysvětlit otázky týkající se upisování veřejných akcií na kapitálových trzích.

Ředitel Novy shodně s dříve vyslechnutým Kavanem prohlásil, že schůzka s americkými investory se konala v souvislosti s hrozící arbitráží kvůli TV 3.

Soudu Železný dále líčil, jak ho reportáž poškodila pracovně i osobně. Zmiňoval ohrožená jednání s případnými investory Novy, opakované dotazy kolegů, pracovních partnerů a řady občanů.

"Došlo ke znedůvěryhodnění mé osoby," prohlásil Železný s tím, že si poměrně dlouho "budoval pověst čestného člověka". Újmu považuje za mimořádně velkou i proto, že reportáž shlédlo asi 800 tisíc lidí. "Koláč sledovanosti ale nemám," zavtipkoval.

Reportéři ČT žalují Železného

Železný vysvětluje i za Kavana

Železný chce všechny televize

Spor čeká na výsledky šetření v USA
Šéf Novy sledoval i výslech tří někdejších reportérů, kteří se na pořadu Fakta podíleli. Svědci označili reportáž za pravdivou, přičemž odmítli jmenovat dva na sobě nezávislé zdroje, z jejichž informací čerpali.

Železný důvěryhodnost zdrojů zpochybnil. Reportéři uvedli, že někteří oslovení lidé se tehdy nechtěli ke kauze vyjádřit kvůli obavám z hněvu mocného Železného.

Poukazovali i na to, že je Železný diskreditoval v pořadu Volejte řediteli, když prý řekl, že se v ČT dělají reportáže za peníze na zakázku. Také údajně prohlásil, že jde o pseudopolitické kauzy pro Miroslava Antla pod patronací Jana Vávry.

Spor byl odročen na neurčito. Stamidisová totiž cestou právní pomoci požádá Spojené státy o zajištění výslechů tří amerických investorů, kteří loni s Kavanem a Železným jednali.

Kavan: Co jsem slyšel, Železný o propojení nemluvil
Při prvním jednání v květnu letošního roku přišel k pražskému městskému soudu jako svědek i český ministr zahraničních věcí Jan Kavan. Ten měl říci, co je na reportáži z 18. června pravdy.

Ministr vypověděl, že při jednání ředitele televize Nova Vladimíra Železného s americkými investory nezaslechl ani slovo o nějakém plánu na propojení tří českých komerčních televizí. Připustil ale, že neposlouchal zcela pozorně.

Setkání prý zprostředkoval proto, aby odvrátil hrozící arbitráž kvůli TV3. "Nevím o tom, že by na schůzce byla diskuse o čemkoli, co by bylo v rozporu s českými zákony," prohlásil Kavan, který k soudu dorazil se zpožděním - až deset minut poté, co měl jeho výslech začít.

Podle Kavana vše začalo, když ho ministr kultury Pavel Dostál požádal, aby se sešel s americkým investorem Bernardem Winogradem. Podnikatel Kavanovi oznámil, že zvažuje arbitráž, protože Česko nezajistilo ochranu jeho investic v TV3.

Mezitím Kavanovi Železný naznačil, že Nova má zájem o silného zahraničního investora. "Když jsem zjistil, že budeme všichni tři ve stejnou dobu v New Yorku, domníval jsem se, že by bylo prospěšné takovou schůzku zprostředkovat. Mým hlavním cílem bylo odvrátit hrozící arbitráž," řekl Kavan s tím, že věřil v Železného pomoc.

"K žádné dohodě na jednání nedošlo. Skončilo to tím, že budou nadále ve styku," dodal.

Reportáž prý poškodila Železného pověst
Podle dosavadních svědků reportáž v pořadu Fakta negativně ovlivnila pověst Železného i jeho televize a zpomalila jednání o vstupu investorů do Novy.

"Reportáž způsobovala ostouzení Železného, což je pro televizi i zaměstnance destabilizující," popsala újmu Železného programová ředitelka Novy Libuše Šmuclerová.

"Po reportáži byl Železný vnímán jako člověk, který činí kroky v rozporu se zákonem," uvedl i generální ředitel televize Prima Martin Dvořák.

Ze soudního jednání se šéf Novy zatím vždy omluvil. Spor, v němž veřejnoprávní televize zažalovala Železného za slova z loňského pořadu Volejte řediteli, samosoudkyně vyloučila k samostatnému projednání. 

Veřejnoprávní televize, která trvá na pravdivosti reportáže v pořadu Fakta, naopak Železného zažalovala za slova z loňského pořadu Volejte řediteli. Žádá omluvu a 250 tisíc korun za to, že Železný kriminalizuje Českou televizi a její pracovníky.

Ředitel Novy údajně navíc obvinil jednoho z publicistů ČT, že chtěl takzvané výpalné za neodvysílání reportáže.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

O azylu ať si rozhoduje každá země, žádá Sněmovna vládu v jednání s EU

Uvnitř Zařízení pro zajištění cizinců nedaleko Bělé pod Bezdězem čekají lidé na...

Nevídaná věc se ve středu večer stala v Poslanecké sněmovně. Všech devět stran se shodlo na mandátu pro vládu pro...

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let, místo léků si dopřává dorty

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let. (17.1.2018)

Své 103. narozeniny oslavila nejstarší obyvatelka pražských Vršovic Vlasta Svobodová. Žena narozená ještě za...

Najdete na iDNES.cz