Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Populisté ve státních službách

  10:35aktualizováno  10:35
Předvolební boj neprobíhá jenom mezi politiky, kteří si překotnými sliby voličům snaží zajistit své další působení na politické scéně po následující čtyři roky, ale podobný daleko nebezpečnější boj probíhá mezi státními úředníky na klíčových postech ve státních institucích. Ti ve snaze zalíbit se a zviditelnit předkládají svým současným i budoucím stranickým šéfům nejrůznější inovace.
Není tedy žádnou  vyjímkou,  když  skomírající kapitálový trh  obohatí  snaživý úředník myšlenkou částečného samofinancování  SCP výběrem poplatků za správu portfolia od zbývajících investorů. Podsune  tento osvícený nápad  opět dalším snaživým mravenečkům  v instituci svého zakladatele, kteří si také potřebují ochránit svou židličku a zcestnou myšlenku  přikrášlí o svou verzi s nesmyslnou výší poplatků. Jsou za svou snaživost poplácáni po zádech. Vznikne tak paskvil, kterého se nejen po týdnu vyhlášení zaleknou sami iniciátoři, ale který dokáže napáchat na  kapitálovém trhu nedozírné škody.
Penzijní fondy, pojišťovny, podílové fondy i ostatní investoři vyprodávají kvůli nízké likviditě a nesmyslným poplatkům při sebemenším nárůstu ceny  svá portfolia. Emitenti akcií přecházejí  díky  vysokým poplatkům ze zaknihované formy akcií na listinnou, která nejen že kapitálový trh zneprůhlední , ale napomůže  i k okradení majoritního akcionáře, který nestačí sledovat  uveřejnění , kdy si má listinné akcie vyzvednout. Nevyzvednuté akcie se pak prodají v dražbě za hubičku většinou majoritnímu vlastníkovi přes nastrčenou osobu. V neposlední řadě úbytkem akcií z trhu nejen, že bude méně financí za poplatky  z převodů  do SCP, ale  dojde  i  ke zkomplikování  obchodů na veřejných trzích, které budou vyžadovat  úschovu cenných papírů proti zaplacení.Bezpečnost obchodů mimo tyto trhy bude ohrožena.  Marně si  stýská pan Ježek z prezídia KCP ve článku pro ČTK, že se podniky neucházejí o peníze na kapitálovém trhu. Každý ví, že vyspělý kapitálový trh je dlouhodobým hnacím motorem pro vyspělé ekonomiky, ale za současných podmínek  a vymýšlení inovací nevýhodných pro investora. Takto se, pane Ježku, prvního primárního úpisu akcií nedočkáte.
Vždyť i Váš kolega pan Jakub předseda KCP vydává ve svých prohlášeních v tisku / HN- 5.3.2002/  populistické zprávy o otevření diskuse za jeho účasti o financování KCP, kde minimálně deset procent  od účastníků kapitálového trhu by odcházelo do rozpočtu KCP. Jedná se prý řádově o desetitisíce korun. Jednoduchým součtem všech poplatků kupříkladu u průměrně velkého podílového fondu jde  již o statisíce či miliony. Prohlášení, které možná upevní místo pana Jakuba po volbách, ale pro malý kapitálový trh  v ČR je tato zpráva jedním z dalších hřebíků do rakve k jeho pohřbení.
Replika o samofinancování trhů v zahraničí plně nebo částečně hrazené z poplatků od účastníků trhu neobstojí, neboť obchodované objemy akcií na těchto trzích, likvidita, velikost, vyspělost, průhlednost hospodaření emitentů a důsledná ochrana  investorů je v těchto zemích nesrovnatelná. Neobstojí ani námitka ať platí  ti, co jsou na trhu zainteresováni alespoň  částí ve prospěch daňových poplatníků. Vzpomeňme si na doby, kdy právě tito daňoví poplatníci byli účastníky trhu za malých poplatků se svými akciemi z kupónové privatizace, mnohdy prodávaných za mnohonásobky investice do kupónové knížky. Zmenšuje-li se trh, je nutné zeštíhlet i výše jmenované instituce .
Mizivá podpora ze strany státu jde proti současným trendům, kdy v USA se chodí pro úspory občanů největší měrou  přes kapitálový trh ,  naši sousedé  Němci  již pochopili jeho důležitost, kdy pětinu prostředků získávají firmy veřejnou poptávkou. Jen u nás se stále vymýšlí, koho bychom ještě oškubali, odkud bychom ještě  získali peníze na  své rozhazovačné zadlužování či upevnění svých  postů  ve státních službách.
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

Další z rubriky

Silný vítr způsobil výpadky elektřiny, hasiči likvidují popadané stromy

Spadlý strom zastavil 18. ledna odpoledne nakrátko dopravu mezi Hazlovem a Aší...

Silný vítr, který odpoledne začal foukat v Čechách, způsobil na mnoha místech pády stromů i výpadky dodávek elektřiny....

Armádní laboratoř zkoumá munici, její životnost prodlouží až na 45 let

Likvidace vyřazené armádní munice v areálu muničního skladu v Týništi nad...

Největší český armádní muniční sklad v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku disponuje jako jediný v Česku speciálními...

Vzácná dlažba na budějovickém náměstí je po odstranění kluziště zvlněná

Zvlněná dlažba na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Hrboly...

Propadlá dlažba a poškozené žulové kameny zůstaly na českobudějovickém hlavním náměstí po odstranění venkovního...

Najdete na iDNES.cz