Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi mají víc dětí, ale stárnou. Průměrnému obyvateli je 42 let

  16:24aktualizováno  16:24
Počet obyvatel Česka za posledních deset let vzrostl o téměř tři sta tisíc. Může za to vyšší porodnost a zejména migrace ze zahraničí. Česká společnosti nadále stárne, zvyšuje se ale i průměrný věk dožití, uvedl v úterý Český statistický úřad.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: AP

V Česku žilo na konci minulého roku 10 578 820 obyvatel, což je o 73,4 tisíce víc než před pěti lety. Nejvíc přibylo seniorů, kteří teď představují skoro pětinu populace. Naopak ubývá lidí v produktivním věku. Průměrný český obyvatel byl loni starý 42 let. To je od dva roky víc než před deseti lety, informovali statistici na úterní tiskové konferenci.

Populace roste především díky migrantům - od roku 2012 počet přistěhovalců stoupl o necelých 67 tisíc na skoro půl milionu. Přibývají hlavně Slováci - za minulý rok se jejich menšina rozrostla o víc než pět tisíc, takže v současnosti dosahuje více než 107 tisíc. Řady Ukrajinců se rozšířily o téměř tři a půl tisíce na necelých 110 tisíc. Vietnamců za poslední čtyři roky ubylo o tisíc na necelých 60 tisíc.

Porodnost zvolna roste už třetím rokem. V minulém roce se narodilo o skoro dva tisíce dětí víc než v roce 2015, celkem téměř 113 tisíc - na jednu ženu tedy připadá 1,63 dětí. To je sice výrazně víc, než před deseti lety, kdy na jednu ženu připadalo 1,33 dětí, ale potřebný koeficient, aby společnost nezačala vymírat, je alespoň 2,1. 

„Co se týče úhrnné plodnosti, myslím, že i v ostatních státech v posledních letech mírně roste. Samozřejmě ty nejvyšší hodnoty, které jsou v Evropě dnes zaznamenávány, se blíží dvěma dětem na jednu ženu, ke kterým máme stále daleko,“ uvedla Michaela Němečková z Českého statistického úřadu. Podle Eurostatu se nejvíc dětí v Evropské unii rodí ve Francii, kde na jednu ženu připadá 1,96 dětí. 

Přibývá dětí narozených mimo manželství

Věk českých prvorodiček se od roku 2014 příliš nemění, stagnuje okolo 28. roku. Více dětí se však oproti minulým rokům narodilo mimo manželství - nově 49 procent. To je o 16 procent víc než před deseti lety.

Životy Čechů se nadále prodlužují. U mužů se průměrný předpokládaný věk zvýšil na 76,2, u žen na 82,1. To je celkem více než o dva roky víc než před deseti lety. „Co se týče naděje dožití, naše tendence jsou rostoucí, ale stále tam zůstává rozdíl oproti nejvyspělejším státům zhruba na úrovni čtyř let,“ podotkla Němečková. Nejdelší střední délku života mají Španělé - podle statistik z roku 2015 se muži dožívají osmdesátky a ženy téměř 86 let.

Sňatků už třetím rokem přibývá - minulý rok si své „ano“ řeklo 50 tisíc párů, z nichž dvě třetiny snoubenců vstupovaly do sňatku poprvé. V manželství Češi setrvají přibližně třináct let. 

Nejpopulárnějším časem pro svatbu bylo minulý rok období od června do září - zvolilo si ho 66 procent párů. Vliv na výběr dne měly hlavně víkendy, ale i číselně zajímavé dny jako například 6. 6. nebo 16. 6. Nejmíň sňatků se uskutečnilo v lednu. 

Rozvodů oproti minulým rokům mírně ubylo. Rozvedlo se přes 45 procent párů, o tři a půl procenta méně než před deseti lety.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz