Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Počet poprav ve světě klesl o pětinu, Čína však nedodala údaje

  10:59aktualizováno  10:59
V roce 2014 bylo ve světě popraveno nejméně 607 lidí, což je o téměř 22 procent méně než v roce předchozím. Informovala o tom ve své výroční zprávě organizace Amnesty International. Tento údaj ale nezahrnuje Čínu, kde bylo popraveno mnohem více lidí než v celém zbytku světa dohromady.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: AP

Hrdelní tresty byly vykonávány nejvíce Íránu, Saúdské Arábii, Iráku a Spojených státech. Přesný počet poprav v Číně není znám, protože Peking údaje týkající se výkonu nejvyššího trestu považuje za státní tajemství. Amnesty International (AI) však odhaduje, že jich je až několik tisíc ročně (kompletní zprávu Amnesty International najdete zde).

Popravy se loni uskutečnily ve 22 zemích světa, což je stejný počet jako v roce 2013. Ve srovnání se situací před dvaceti lety jde ale o výrazný pokles, v roce 1995 docházelo k popravám ve 42 státech.

Na 140 států, tedy dvě třetiny zemí světa, tresty smrti zrušilo nebo je nevykonává. Nejméně 112 osobám z devíti zemí světa, které byly odsouzeny k trestu smrti, byl trest nakonec zmírněn.

Jak AI ve své zprávě uvedla, znepokojivé množství zemí používá trest smrti, aby se vypořádaly se skutečným nebo zdánlivým ohrožením státní bezpečnosti v souvislosti s terorismem, trestnou činností či vnitřní nestabilitou. Pokud jde o vynesení rozsudků smrti, těch v minulém roce oproti roku 2013 významně přibylo. Bylo jich 2 466 v 55 zemích světa, zatímco loni to bylo 1925 v 57 zemích. 

Egypt a tresty smrti

Velký podíl na tom nese zejména vývoj v Egyptě, kde bylo v posledním roce odsouzeno k nejvyššímu trestu množství stoupenců islamistického hnutí Muslimské bratrstvo svrženého prezidenta Muhammada Mursího. V roce 2013 zde bylo vyneseno 109 trestů smrti, loni to bylo nejméně 509 těchto trestů. Nárůst byl zaznamenán i v Nigérii, kde letos odsoudili k hrdelnímu trestu 659 lidí, zatímco loni to bylo 141.

„Vlády, které využívají trest smrti při boji se zločinem, klamou samy sebe. Neexistuje žádný důkaz, který by ukazoval, že hrozba popravou je více odstrašující než jakýkoli jiný trest,“ uvedl generální tajemník AI Salil Shetty. „Je ostudné, že si množství států po celém světě v podstatě hraje s životy lidí. Posílají je na smrt za ´terorismus´ nebo kvůli tomu, aby potlačily vnitřní nestabilitu na základě nedostatečně promyšleného předpokladu, že jde o odstrašení,“ dodal.

Kromě Číny bylo nejvíce poprav vykonáno v Íránu - 289 oficiálně oznámených a nejméně 454 dalších, které úřady nepřiznaly. V Saúdské Arábii bylo popraveno nejméně 90 osob, v Iráku nejméně 61 a ve Spojených státech 35.

„Čísla mluví sama za sebe - trest smrti se stává minulostí. Těch pár zemí, které popravy stále vykonávají, by se na sebe mělo vážně podívat do zrcadla a zeptat se samy sebe, zda chtějí pokračovat v porušování práva na život, nebo zda se chtějí připojit k drtivé většině států, které od tohoto krutého a nelidského trestu upustily,“ komentoval zprávu své organizace Salil Shetty.

Nejčastějším způsobem popravy bylo v loňském roce stětí, oběšení, vpich smrtící injekce a zastřelení popravčí četou.

Data nedodala ani KLDR

V Africe bylo v roce 2014 vykonáno 46 poprav ve třech zemích - v Rovníkové Guineji, Somálsku a Súdánu, což znamená pokles oproti roku předchozímu, kdy došlo ke 64 popravám v pěti afrických zemích. Jedinou zemí, která provádí popravy na americkém kontinentu, jsou Spojené státy.

V Asii došlo k nejméně 32 popravám, toto číslo ale nezahrnuje údaje z Číny. Rovněž není možné přesně určit počet vykonaných rozsudků smrti v Severní Koreji. Podle důvěryhodných zdrojů jich bylo nejméně 50, Amnesty International se ale domnívá, že jejich skutečný počet je daleko vyšší.

V regionu Blízkého východu a severní Afriky se nejvíce poprav odehrálo v Íránu, Iráku a Saúdské Arábii. Zda dochází k výkonům nejvyššího trestu v Sýrii, kterou zmítá více než čtyři roky ozbrojený konflikt, nebylo možné potvrdit. Jedinou zemí, která provádí popravy v Evropě, je Bělorusko. Loni byl tento trest vykonán nad třemi lidmi; jejich rodiny a právníci se o tom dozvěděli dodatečně.

Na území Česka byl trest smrti zrušen v roce 1990. Poslední poprava zde byla vykonána v únoru 1989. Za dobu trvání Československa (bez období německé okupace) bylo podle Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu popraveno 1 217 lidí, přičemž u 21 procent z nich to bylo za politické trestné činy.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Při obchodování Trumpa s Rusy se mohly prát peníze, naznačila výpověď

Donald Trump

Zakladatel firmy Fusion GPS Glenn Simpson při své výpovědi ve výboru amerického Kongresu naznačil, že při obchodování...

VIDEO: V Turecku vyprostili letoun, který po přistání sjel na sráz

Na letišti v tureckém Trabzonu ve čtvrtek vyzvedli stroj, který sjel před pár...

Na letišti v tureckém Trabzonu ve čtvrtek dva velké jeřáby vyzvedly havarovaný letoun aerolinek Pegasus Airlines, který...

Orkán se řítí Evropou směrem na východ. Zemřelo nejméně jedenáct lidí

Německo zasáhl ve čtvrtek silný vítr. Komplikoval dopravu a zjevně také život...

Už nejméně jedenáct obětí si vyžádala čtvrteční větrná bouře v Evropě. Oběti hlásí Německo, Nizozemsko, Belgie a...

Najdete na iDNES.cz