Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poplatky za televizi se nezmění

  11:58aktualizováno  11:58
Poplatky za televizi a rádio se zatím nezmění. Poslanci odmítli senátní verzi zákona, který měl zvýšit platby na sto korun za televizi a 45 za rozhlas a vzít ČT část reklamy. Smetli i svůj původní návrh, aby platily všechny domácnosti včetně těch, které přístroj nevlastní.

HLASUJTE V ANKETĚ:
Podporujete zvýšení poplatků za televizi na stokorunu?

Pro senátorskou verzi zákona zvedlo ruku 24 poslanců, proti bylo 131. Z potřebných 101 hlasů nezbytných pro schválení svého návrhu sněmovna sehnala jen 86.

Poplatky stouply naposledy v roce 1997. Od té doby lidé platí měsíčně 75 korun za televizní a 37 korun za rozhlasový přijímač.

Poslanci původně navrhovali, aby od léta platily za vysílání všechny domácnosti. S tím však nesouhlasili senátoři. Do zákona včlenili možnost poplatkům se vyhnout. Každý, kdo nemá rádio ani televizi, by to musel uvést v čestném prohlášení.

Veřejnoprávní stanice by k tomu dostaly možnost porovnávat své databáze koncesionářů s informacemi z evidence obyvatelstva na ministerstvu vnitra. Neplatiče by pak mohly vyzvat, aby se k placení přihlásili.

Poslanci odmítli myšlenku senátorů osvobodit od placení lidi s příjmy nepřevyšujícími životní minimum. Dosud byla hranice na úrovni 1,4 násobku minima.

"Financování České televize tak ponesou na svých bedrech ti nejchudší občané," namítla poslankyně Taťána Fischerová. "Člověk s celkovým měsíčním příjmem pět tisíc korun bude muset platit částku pro něj často fatální."

ZRUŠENÉ A OHROŽENÉ POŘADY

Četnické humoresky (nové díly), Šumná města, Předčasná úmrtí, Noc s Andělem, Sama doma, Kinobox, Filmopolis, Zpověď, Z očí do očí, Diagnóza, Ještě jsem tady, Posezení s Janem Burianem, Putování za vínem, O poklad Anežky České, dobročinná akademie Paraple, Cestománie, Kalendárium, Na hraně.

Méně reklamy pro ČT
Dolní i horní komora se naopak shodly na zkrácení reklamního času na České televizi na 0,8 procent vysílacího času. To je o pětinu méně než dosud, kdy ČT získává z reklamy kolem miliardy korun ročně.

Kavčí hory odhadly ztrátu, kterou by jim způsobilo plánované omezení reklamy, na více než 200 milionů korun.

Senátoři navíc navrhli, aby televize nemohla reklamní čas volně přesouvat z ČT 2 na sledovanější a lukrativnější první program. Podle ministra kultury Pavla Dostála by to ale mohlo vést až k likvidaci dvojky.

"Mohlo by docházet k tomu, že ČT 2 bude hledat jiná témata a jiné žánry. Časem bychom se mohli dožít toho, že ve sněmovně zazní hlas, že ČT 2 neplní svou veřejnoprávní funkci, a někdo navrhne její privatizaci," řekl Dostál.

Ministrova slova pobouřila poslance ODS Ivana Langra. "Já jsem se nestačil divit, co pronesl za úvahy. To je z mozku člověka, který ztrácí půdu pod nohama. Je to nesmysl," prohlásil Langer.

"Zákaz slučování reklamy, jak ho navrhl Senát, by pro nás znamenal ročně ztrátu až 400 milionů korun," upřesnil mluvčí České televize Martin Krafl. ČT by tak podle něj novým zákonem získala zhruba 300 milionů korun ročně.

"Ta verze nebyla výhodná, ale byla lepší než stávající situace," dodal Krafl.

Televize zatím pořady rušit nebude
Veřejnoprávní televize dříve uvedla, že bude muset šetřit, i když se koncesionářské poplatky zvýší. Prozatím ale neuvažuje, že by začala naplňovat krizový scénář, který počítá s rušením některých úspěšných pořadů.

"Doposud nebylo rozhodnuto o zrušení žádného pořadu. To, co se objevilo v tisku, jsou spekulace," tvrdí mluvčí Krafl. Nevyloučil však, že ČT letos přeci jen k úsporám v programu přistoupí. Vše bude záviset na výsledcích hospodaření.

"V prvním čtvrtletí roku Česká televize snížila náklady zhruba o 60 milionů korun a zvýšila výnosy asi o 100 milionů korun než předpokládal plán," vyčíslil Krafl. Televize podle něj rušila nevýhodné smlouvy, propouštěla a hledala úspory ve výrobě.

"Současná výše poplatku 75 korun představuje přibližně 0,4 procenta z průměrného příjmu v České republice, který činí 16 917 korun. Je to nejnižší poplatek v Evropě," argumentuje televize.

Ministr Dostál předpokládá, že by se sněmovna měla opět zabývat zákonem na podzim. Vypracují ho poslanci a bude kopírovat původní vládní návrh.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Lepší silnice, rychlejší auta, ale víc agrese

Škoda Favorit

Klidnější provoz na českých silnicích za minulého režimu vystřídala divoká porevoluční léta, kdy se krajinou proháněla...Najdete na iDNES.cz