Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dubí si rozmyslelo návrat poplatků za popelnice, prodělalo by miliony

  12:47aktualizováno  12:47
Radnice v Dubí na Teplicku zvažovala, že kvůli hospodářské krizi a špatnému financování obcí opět zavede poplatky za vyvážení popelnic. Nakonec si ale spočítala, že by ji to stálo mnohem víc, než kolik by vybrala. Lidé v Dubí tak za svoz odpadu dál nebudou platit.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Dubí platí za svoz odpadu od 8 000 lidí zhruba 4,3 milionu korun ročně. Pokud by město poplatek zavedlo, vzrostly by podle starosty Petra Pípala roční náklady zhruba o půl milionu za rozesílání složenek a plat úředníka vyčleněného na evidenci a vymáhání peněz. Aby se náklady zaplatily, musel by každý obyvatel Dubí zaplatit za vysypání popelnice 600 korun.

Jenže Pípal předpokládá, že kvůli specifické skladbě obyvatelstva Dubí by zhruba třetina lidí nezaplatila. "V době, kdy se poplatky v Dubí vybíraly, se toto číslo blížilo dokonce k 50 procentům," říká Pípal.

I kdyby neplatičů byla jen odhadovaná třetina, radnice by přišla o 1,44 milionu korun. Město by pohledávky muselo vymáhat. Zaslání upomínek 2 400 dlužníkům vyčíslil Pípal na 96 tisíc. Na výzvu k zaplacení podle zkušeností radnice přitom reaguje jen asi desetina lidí.

"Zbude 1 800 obyvatel. Jejich dluh je však zapotřebí také vymáhat, a tak oslovíme právníka," pokračuje Pípal. Právní služba, soudní poplatek a odměna exekutorovi bude činit nejméně 8 000 korun. Podle zkušeností Pípala přitom bude po soudním řízení třetina až polovina pohledávek označena za nevymahatelnou.

Z některých lidí peníze nedostanete, říká starosta

"Jsou skupiny obyvatel, ze kterých to zkrátka nedostanete. Pokud připustím, že ani po soudním vymáhání nezaplatí 800 občanů, a to si myslím je v Dubí dost optimistické číslo, přejde povinnost zaplatit právní a soudní poplatky na věřitele. Tedy na město," říká Pípal.

Pokud by město muselo zaplatit za každého dlužníka 8 000 korun, vyšlo by to i s upomínkami na 6,6 milionu korun. Po odečtení peněz, které by radnice vybrala na poplatcích, by bylo město téměř 2,3 milionu v minusu.

"Pokud peníze budeme vymáhat, tak je to celé ekonomický nesmysl a pokud je nebudeme vymáhat, budeme oprávněně zlobit slušné platící občany a postupně bude přibývat těch, co platit přestanou," říká Pípal.

Řešením není ani to, že by radnice vyvážela jen předem zaplacené popelnice. Ti, kteří by je neplatili, by odpad jednoduše vozili na černé skládky. Radnice proto zastupitelstvu v září navrhne, aby svoz odpadu ve městě zůstal zdarma.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

S Milošem mě spojil havlistický režim, říká Klaus v rozhovoru MF DNES

Bývalý prezident Václav Klaus

„S Milošem Zemanem jsme si vždycky byli blíž, když proti nám jakkoli definovaný režim přitvrdil, a naše velikánské...

Není to o strachu, ale respektu, říká Brabec o možnosti být premiérem

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec řekl iDNES.cz, že cítí „obrovský respekt a obrovskou...

Statisíce pro herce Rodena, autobus smrti a útoky v prezidentské kampani

Karel Roden (28. února 2017)

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, že herec Karel Roden vysoudil statisíce na bulváru, že do prezidentské...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz