Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé si stěžovali, že platí moc za odpad. Louny jim spočítaly, že ne

  16:05aktualizováno  16:05
Obyvatelé Loun si stěžovali, že platí příliš velké částky za popelnice. Aby je radnice přesvědčila, že to není pravda, a to ani po zvýšení ceny na příští rok, rozpočítali úředníci přesné náklady, kdo za co a kolik ve městě při svozu a likvidaci odpadu zaplatí.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

"Samotná cena je zvýšená pouze o 0,75 procenta, další procento je kvůli zvýšené DPH - a pořád jsme mezi městy, kde se platí nižší ceny," upozornila tajemnice městského úřadu Renáta Čapková. V rodinném domě, kde si nechávají popelnici o objemu 120 litrů vyvážet každý týden, lidé zaplatí v roce 2013 přesně 2 170 korun.

Celkem lidé za odvoz odpadu letos zaplatí 11,6 milionu korun. Právě tolik město za odvoz směsného odpadu také zaplatí. "Vedle toho ovšem město hradí i další náklady. Například péče o sběrný dvůr, kam mohou lidé svůj odpad odkládat zadarmo, stojí 4,4 milionu korun," upozornil starosta Radovan Šabata.

Kromě toho město platí odklízení černých skládek nebo odvoz tříděného odpadu. Za to všechno letos radnice zaplatí z městského rozpočtu dalších 5,2 milionu.

Ve srovnání s dalšími městy Louny nijak nevyčnívají ohledně nákladů na likvidaci odpadů. Drží se na průměru či podprůměru, k čemuž přispívá i systém, kdy si lidé sami hradí odvoz domovních odpadků.

"Z celostátního průzkumu vyplynulo, že asi dvě třetiny nákladů v odpadech obce přenášejí na občany a třetinu doplácejí ze svého rozpočtu. V případě Loun město doplácí asi 28 procent," nabídl srovnání Jiří Čáp z odboru správy majetku.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

O azylu ať si rozhoduje každá země, žádá Sněmovna vládu v jednání s EU

Uvnitř Zařízení pro zajištění cizinců nedaleko Bělé pod Bezdězem čekají lidé na...

Nevídaná věc se ve středu večer stala v Poslanecké sněmovně. Všech devět stran se shodlo na mandátu pro vládu pro...

Demise vlády, komunista Ondráček neuspěl, dostupnější osobní bankrot

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Vláda hnutí ANO ve středu schválila svou demisi. Andrej Babiš současně zahájil jednání o...

Z Žitavy odešli i migranti. Bourá proto domy a láká Čechy na levné byty

Zatímco po válce žilo v Žitavě 48 000 lidí, dnes jich je sotva polovina.

Čtyři tisíce volných bytů, ve kterých nemá kdo bydlet, má nyní německá Žitava. Situace s vylidňováním už je tak vážná,...

Najdete na iDNES.cz