Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nejíte obědy z jídelny? Zaplaťte, nařizují školákům ve Španělsku

  5:12aktualizováno  5:12
Ekonomická krize ve Španělsku nutí tamní školy ke stále zoufalejším krokům. Nově nařizují rodičům dětí, které si do školy nosí vlastní obědy, aby platili fixní poplatek a nahradili tak školám příjmy ze stravování v běžné jídelně.
Školáci ve Španělsku musí platit i za obědy připravené doma. Ilustrační snímek.

Školáci ve Španělsku musí platit i za obědy připravené doma. Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Poplatek má podle nového nařízení "reflektovat cenu za použití jídelních stolů a dohled vyučujícího". Rodiče se ale proti absurdnímu nařízení bouří a označují ho za barbarské.

Španělská krize

Španělsko má akutní problémy zejména v bankovním sektoru, který doplatil na prasknutí realitní bubliny. Banky mají nedostatek kapitálu, a Madrid proto letos musel pro své peněžní ústavy sehnat peníze v zahraničí. To vše podporuje spekulace o tom, že Španělsko, ale také Itálie by mohly potřebovat ještě letos komplexní pomoc, podobně jako dříve Portugalsko, Irsko nebo Řecko.

Kromě drahých dluhů zemi dusí i obrovská nezaměstnanost. Ve druhém čtvrtletí stoupla na 24,6 procenta z 24,4 procenta na začátku roku. Nezaměstnanost je tak nejvyšší v novodobých dějinách země.

Tradičně se španělští školáci stravují ve školních jídelnách. Jejich rodiče stojí nákladná strava téměř 5 eur za den (asi 100 korun). Ekonomická krize a nezaměstnanost dosahující 25 procent ale nutí stále více rodin k přípravě vlastních obědů, které pak dětem přibalí do školních tašek.

Až dosud tak mohly chudé rodiny na obědech ušetřit, vládní nařízení a škrty ve školních dotacích přesahující 26 milionů eur (asi 520 milionů korun) však donutily jednotlivé regiony jednat. Podle vyjádření ministra financí regionu Madrid Percivala Manglanoa mají regiony volnou ruku v tom, jak velké poplatky budou po jejich rodičích vyžadovat. Katalánsko potvrdilo výši poplatku na 3 eura za den (asi 60 korun), Valencie pak bude po rodičích požadovat 1,45 eura (asi 30 korun).

Prezident Katolického sdružení rodičů a učitelů Luis Carbonel varoval, že nově zavedené poplatky mohou vést až k tomu, že děti budou jednoduše vynechávat oběd. "Rodiny, které jsou na tom nejhůře, raději udělají dětem větší snídani, aby vydržely bez jídla až do večeře," uvedl pro Daily Telegraph Carbonel.

"Vybírání poplatků možná vypadá barbarsky, školy ale v současné době fungují na hranici ekonomického minima a každá další finanční ztráta by pro ně mohla být smrtelná," popisuje situaci ve španělském školství Sarah Albrechtová, učitelka základní školy v Madridu.

Vedení škol si však za zavedením poplatků stojí s tím, že škola musí platit za vybavení jídelen, personál a také odborný dohled.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Turecko zahájilo v syrském Afrínu pozemní operaci, prohlásil Erdogan

Situace v Afrínu v posledních dnech eskaluje (19. ledna 2018)

Turecká armáda v sobotu v severosyrském Afrínu, který ovládají kurdské milice YPG, de facto zahájila pozemní operaci....

Izraelští rabíni se inspirují Anne Frankovou, velí k ukrývání migrantů

Většina žadatelů o azyl žije v detenčním zařízení Holot v Negevské poušti.

Skupina izraelských rabínů v čele se sestrou slavné americké komičky Sarah Silvermanové vytáhla do boje proti vyhoštění...

V Berlíně žije už téměř tisíc islamistů, roste i jejich odhodlání útočit

Policisté prohledávají i budovy v berlínské čtvrti Märkisches Viertel...

V Berlíně se za posledních šest téměř ztrojnásobil počet salafistů, zvýšila se i jejich snaha provést teroristické...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz