Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poplatky u lékaře bude řešit soud

  0:01aktualizováno  0:01
Když si chce člověk ve zdravotnictví připlatit nějaký luxus navíc, třeba kvalitnější sádru či přítomnost vyvoleného doktora u porodu, narazí. Alespoň pokud to chce udělat oficiálně. Brání tomu zákon, který připlácení za luxus ve většině případů neumožňuje. Padesát poslanců ODS a Unie svobody se včera kvůli němu obrátilo na Ústavní soud. Poslanec Marek Benda uvedl, že takový zákon je diskriminační - pro lékaře i pacienty.

Pravidla, co všechno si může pacient u lékaře zaplatit nad rámec pojištění, dnes nejsou vůbec srozumitelná. Je v tom chaos, shodují se pacienti, lékaři i pojišťovny. Navenek se zdravotní systém tváří jako takřka bezplatný a hlásá rovnost pro všechny, ale mnozí si už dávno zvykli platit za lepší služby když ne oficiálně, tak potají. V Praze za zvoleného porodníka někdy třeba deset tisíc.

Poslanci ve své stížnosti k Ústavnímu soudu protestují proti takzvanému "paragrafu poslankyně Fischerové". Ten říká, že lékař nesmí vybírat žádné poplatky za výkony poskytnuté v souvislosti s péčí hrazenou ze zdravotního pojištění. "To je ovšem, přísně vzato, prakticky jakýkoli nadstandard," tvrdí praktický lékař z Prahy 6 Jan Jelínek, který podání stížnosti u poslanců inicioval.

Podle něj si kvůli tomuto paragrafu nesmí pacient připlatit například za nadstandardní sádru, s níž by se mohl o dovolené koupat ve vodě. "Ale cizinec se smluvním pojištěním tuto možnost má. To je diskriminace," uvedl Jelínek.

Lékařská komora se pokusila vnést letos v lednu do plateb aspoň trochu jasno a vydala katalog, obsahující desítky položek, za něž mohou lékaři inkasovat peníze. Žádný problém není například s různými potvrzeními o zdravotním stavu či vyšetřeními na vlastními žádost.

Jasno je i ve stomatologii. Jinak lékaři nadále tápou, co se smí a co ne. "Aby se navodila situace, kdy bude pro pacienta jasné, za co se platit musí a kdy naopak může platbu s přehledem odmítnout, a stejně tak aby bylo i pro lékaře jasné, že poskytnutím čehokoli nad rámec pojištění neohrozí svou existenci, je nutné zrušit zmíněný paragraf," řekl Jelínek.

S výkony na výslovnou žádost pacienta, jako je například vyšetření pro řidičský průkaz či potvrzení do školy, samozřejmě žádný problém není a pacient je platí. "Ale co když si pozvu pacienta mimo ordinační hodiny a jemu vyhovuje, že nemusí čekat, i když si připlatí? Sám zákon v některých případech zcela jistě překračuji," míní.

I Všeobecná zdravotní pojišťovna přiznává, že s výjimkou zubní péče dnes není jasně vymezeno, co je ve zdravotnictví standard a co nadstandard. Projevilo se to i ve chvíli, kdy VZP oslovila nemocnice, aby jí sdělily různé údaje včetně nadstandardních služeb, které poskytují.

Zatímco nemocnice v Rýmařově v klidu přiznala i nadstandardní sádry, nemocnice v Pardubicích neuvedla ani jinde zcela běžné nadstandardní pokoje. "Máme za to, že zákon je třeba dodržovat, byť s ním zcela nesouhlasíme," vysvětlilo to vedení nemocnice.

Sociálnědemokratická poslankyně Fischerová prosadila zmíněný paragraf do zákona v době, kdy mnozí lékaři požadovali po svých pacientech, aby jim za ošetření dávali sponzorské dary. Tomu chtěla Fischerová podle svých slov zabránit. Obává se nadto, že zrušení paragrafu povede k praxi, kdy lékaři budou pacientům nadstandard vnucovat.

Jenže ani vybírání sponzorských darů se beze zbytku zabránit nepodařilo. "Zrovna minulý týden mi volala známá z Teplic, že po ní gynekoložka chce poplatek dvě stě korun za každou návštěvu, aby měla na nový ultrazvuk," uvedla ředitelka VZP Jiřina Musílková.

Na různých místech republiky se lidé setkávají s naprosto rozdílnými pravidly hry. Někde lékaři nevybírají záměrně. V Praze 10 kvůli tomu Sdružení praktických dětských lékařů řeší spor dvou lékařek. "Doktorka z polikliniky si stěžuje na kolegyni, že jí přetahuje pacienty - nabízí, že jim bude vystavovat různá potvrzení zadarmo. Lékařka to považuje za nekalou soutěž," řekl místopředseda sdružení Milan Kudyn.

Osobně se domnívá, že "práce má být zaplacena, i kdyby to byla desetikoruna." Oficiálně je finanční spoluúčast pacientů v Česku - tedy to, co si lidé platí přímo - jedna z nejnižších ve srovnání s vyspělými evropskými zeměmi, dokonce i ministr Bohumil Fišer připustil, že nižší je jen v Lucembursku. Lidé platí větším dílem jen za léky, ostatní minimálně. Určitou výjimkou je zubní péče.

Nikdo však nesleduje, kolik dnes platí pacienti lékařům "načerno". "Například osobní přítomnost gynekologa či zvoleného porodníka u porodu se v Praze, pokud vím, pohybuje většinou mezi osmi až patnácti tisíci korunami," sdělil jeden pražský porodník obeznámený s praxí. Trval však na zachování anonymity. "Je to vlastně úplatek. Za porod se legálně platit nedá - patrně," zaváhal.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Zeman nepřekvapil, potvrzuje se jeho pakt s Babišem, říká TOP 09 i ODS

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová a...

Prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že i když neuspěje při volbě prezidenta, jmenuje premiérem znovu Andreje Babiše,...

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Najdete na iDNES.cz