Bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda

Bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda | foto: MHMP

Platit za přítomnost u porodu? Nevhodné, vítá Svoboda verdikt soudu

  • 160
Žena má při porodu nárok na podporu blízkých a jejich přítomnost by se neměla zpoplatňovat, chválí úterní verdikt Ústavního soudu v rozhovoru pro iDNES.cz pražský exprimátor Bohuslav Svoboda, který působí jako porodník ve vinohradské nemocnici. Podle soudu nemocnice nesmí žádat peníze za účast při porodu, za nadstandardní služby můžou.

Jaký je váš názor na rozhodnutí Ústavního soudu?
Naše klinika ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady poplatky u porodu už dávno nevybírá a to od nikoho, kdo rodičku na porodní sál doprovází. K porodu u nás může jít vždy jeden člověk a nezáleží na tom, zdali jde o otce, maminku či kamarádku. V tomto jsme tedy dále než Ústavní soud. Jsme přesvědčeni o tom, že rodička má nárok na to, aby při porodu měla po boku někoho blízkého a nemyslíme si, že by za to měl cokoli platit.

Vybírali jste někdy takové poplatky?
Kdysi jsme vybírali poplatky za kurzy pro otce. Ti před porodem několikrát přišli na školení, na kterém jim byly sděleny informace, jak porod probíhá a co je čeká. To už je ale dávno. K tomu, k čemu dnes dospěl Ústavní soud, jsme my dospěli již dávno zdravým selským rozumem.

Otcové u porodu mají platit za nadstandard, ne za přítomnost, řekl ÚS

Nemocnice si však dle soudu i nadále mohou účtovat poplatky za nadstandardní služby. Co si pod tím má člověk představit?
Pokud jde o naši kliniku, nadstandardní služby se týkají pobytu rodičky v nemocnici. Vybíráme poplatek například za to, když žena dostane jednolůžkový pokoj a má možnost, aby v něm přespal i její manžel či přítel.

Jak často se v současné době stává, že muži chtějí být u porodu?
V současnosti se to děje dost často. V jednu dobu se jednalo spíše o módní záležitost, to už se však překonalo. Myslím si, že dnes to otcové vidí jako samozřejmost. Troufám si říct, že více než 50 procent žen má někoho během porodu po svém boku. Není to vždy otec, ale většina žen není na porodním sále sama.

Některé nemocnice argumentují, že účtování takových poplatků je nutností, jelikož s přizváním otce k porodu jsou spojeny náklady. Je to relevantní argument?
Náklady bezesporu vznikají. Otce musíte převléci do nemocničního prádla, které je na jedno použití a není levné. Musíte se o něj v případě potřeby postarat a věnovat se mu. Tyto náklady však bereme jako součást porodního děje. Porod totiž vnímáme nejen jako něco medicínského, ale také lidského. Finanční ztráty jsme si již zvykli kompenzovat. Pravdou ale je, že by porody mohly být daleko lépe zaplaceny. Částka, kterou pojišťovny za porod platí, porodní náklady již téměř nekryje.

Jak by se to podle vás dalo změnit?
Porodní činnost se musí zejména hradit jako celek. Pokud si dnes pozveme pár na konzultaci a probíráme s nimi, co je čeká, nepočítá se to jako léčebný výkon, nýbrž jako pohovor s pacientkou, za což od pojišťovny získáme 38 korun. To jsou věci, které vše komplikují, jelikož jakmile začneme s pacientkou komunikovat, nemocnice jde do ztráty. Řešení tedy vidím v tom, aby porodní děj byl hrazen jako celek, tedy včetně komunikace a dalších náležitostí, které s ním jsou spojeny.

Měli by otcové za účast u porodu platit?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 3. května 2016. Anketa je uzavřena.

NE
NE 4328
ANO
ANO 1486

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video