Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poplatky/nepoplatky platíme/neplatíme

  1:00aktualizováno  1:00
Tak nám zrušili ty poplatky, pane Švejk, mohla by po včerejším jednání Senátu prohlásit paní Müllerová. A Josef Švejk by se zeptal: "Které, paní Müllerová – ty, co se platí v Praze všude a v městských a soukromých nemocnicích, ambulancích a lékárnách mimo ni, nebo ty, co se platí a hned vracejí v krajských nemocnicích a lékárnách, nebo snad ty, které vracejí svým klientům některé lékárny soukromé?"
Česká republika má ze států Evropské unie téměř nejnižší podíl soukromých zdrojů na úhradě zdravotní péče, avšak v počtu návštěv u lékaře jsme jednoznační šampioni. Ilustrační foto.

Česká republika má ze států Evropské unie téměř nejnižší podíl soukromých zdrojů na úhradě zdravotní péče, avšak v počtu návštěv u lékaře jsme jednoznační šampioni. Ilustrační foto.

"Pro děti a pro důchodce," na to paní Müllerová, "ale jenom některé, vědí?"

Tance okolo regulačních zdravotnických poplatků v Česku se parafrázovanému rozhovoru až příliš podobají. Přitom regulační spoluúčast pacientů je obecně přijímaný nástroj ke zvýšení efektivity financování zdravotnictví ve všech rozvinutých státech.

Rozvinutých znamená bohatších – s moderním vybavením zdravotnických zařízení a s dostupnými moderními způsoby léčby, které zachraňují zdraví či život. Taková péče je hodně drahá, a protože dynamika zavádění nových a účinnějších technologií a léků je ve zdravotnictví velmi vysoká, náklady na resort trvale stoupají.

V systému, kdy pacient neplatí za poskytnutou péči v okamžiku jejího čerpání, vzniká fenomén tzv. morálního hazardu. Dochází totiž k čerpání většího objemu zdravotní péče, než je nutné (podobně jako u snídaňového samoobslužného bufetu, kde je též vše "zadarmo").

Česká republika má ze států Evropské unie téměř nejnižší podíl soukromých zdrojů na úhradě zdravotní péče, avšak v počtu návštěv u lékaře jsme jednoznační šampioni.

Sociálně citlivá spoluúčast (zahrnující například poplatek za návštěvu lékaře či za recept) jednoznačně tyto počty snižuje, aniž tím dochází ke zhoršení zdravotního stavu populace. Tak dochází v systému k úsporám, které mohou být využity na vysoce nákladnou péči – například na léčbu onkologicky nemocných, dětí s vrozenými poruchami metabolismu či na poúrazovou resuscitační péči, kde se celkové náklady mohou pohybovat v desítkách milionů korun.

Ve srovnání s těmito částkami je výše regulačních poplatků zcela zanedbatelná a díky ročnímu limitu je i sociálně citlivá. Navíc pacient, který za poskytnuté služby (byť symbolicky) platí, se postupně stává náročnějším "zákazníkem", což má pozitivní dopad na kvalitu péče.

Regulačním poplatkům lze vytýkat některé technické i politické neobratnosti. Zcela jistě sem patří jejich aplikace na novorozence a malé děti nebo jejich kumulace v případě lékařem doporučených opakovaných ambulantních kontrolních vyšetření pacienta během víkendu.

V principu však bylo jejich zavedení správným krokem, který nepochybně plnil svou regulační roli (v čekárnách i v lékařských pohotovostních ordinacích se snížil počet pacientů) a při kvalifikované kultivaci by zvýšil efektivitu celého systému.

To, že se většině populace placení poplatků nelíbilo, není překvapivé – kdo z nás by ostatně neodpověděl záporně na otázku "Chcete platit daně?". Rušení regulačních poplatků (ať už stylem chytré horákyně v krajských zařízeních či změnami zákona) nadužívání zdravotní péče nezbrzdí a její kvalitu nezlepší.

Dříve či později by vyšší spoluúčast pacientů musela zavést kterákoli vláda, protože jinak hrozí nekontrolovatelná eskalace nákladů ve zdravotnictví a třeba i to, že na moderní a drahé metody prostě nebudeme mít.

To si uvědomují prakticky všechny rozvinuté země včetně států Evropské unie, o kterých rozhodně nelze říci, že jsou sociálně necitlivé. Věřím, že si to uvědomíme i my.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Cyklisté v Praze blokovali ulici. Protestovali proti zákazu kol v centru

Cyklisté v Praze protestovali proti zákazu kol v centru metropole (11. prosince...

Cyklisté v pondělí v podvečer na několik minut zablokovali Křižovnickou ulici v první městské části. Protestovali tak...

Noste si léky z domova, vyzývají pacienty nemocnice. Nemají na to právo

(Ilustrační snímek)

České nemocnice po pacientech chtějí, aby si nosili z domova vlastní léky nebo zdravotní pomůcky. Taková praxe přitom...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Hyundai H 350 2,5 CRDI  záruka
Hyundai H 350 2,5 CRDI záruka

r.v. 2016, naj. 3 501 km, diesel
465 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz