Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Poplatky fungují, lidé jsou u lékaře výrazně méně

  7:59
Ukazuje se, že poplatky u lékaře zafungovaly. Do ordinací díky nim přišlo výrazně méně lidí. Trend ukazují nejnovější statistiky ministerstva zdravotnictví, které získala MF DNES. Česko ztratilo dlouholeté a nechvalné prvenství v žebříčku evropských zemí, jejichž obyvatelé navštěvují lékaře nejčastěji.
Loni se na regulačních poplatcích vybralo pět miliard korun a dalších pět miliard se ušetřilo tím, že lidé chodili méně k lékaři.

Loni se na regulačních poplatcích vybralo pět miliard korun a dalších pět miliard se ušetřilo tím, že lidé chodili méně k lékaři. | foto: Monika TomáškováMF DNES

Posun je patrný při pohledu na přesná čísla. Ještě v roce 2006 vyrazil průměrný Čech k lékaři celkem třináctkrát. Loni už to bylo jen jedenáct návštěv.

První v žebříčku je nyní Maďarsko. Česko spadlo na druhé místo a je už jen kousek od třetího Slovenska, které podle statistik OECD udává v průměru 10,4 návštěvy lékaře ročně na obyvatele. I to je však ještě hodně ve srovnání se zeměmi západní Evropy, kde lidé chodí k lékaři zhruba šestkrát ročně. "Určitě se nedá říci, že se tam o pacienty starají dvakrát méně, protože chodí dvakrát méně k lékaři," řekl první náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr (ODS).

Už i ČSSD se hádá

Pouze devět krajů má společný model, jak vracet poplatky

Podle statistik ministerstva zdravotnictví přispěl nižší počet návštěv pacientů v ambulancích k několikamiliardovým úsporám ve zdravotnictví. Díky nim naopak může daleko více lidí dostat drahou péči. 

"Loni poprvé získali všichni nemocní, kteří se dostali ke správnému odborníkovi, léčbu na úrovni starých zemí Evropské unie," říká brněnský onkolog Jiří Vorlíček.

O polovinu více pacientů v drahých centrech

Co způsobilo změnu k lepšímu? V systému zbylo na "novou" medicínu mnohem více peněz. Loni se na regulačních poplatcích, které se platí v ordinacích, za recept nebo třeba pobyt v nemocnici, vybralo pět miliard korun a dalších pět miliard se ušetřilo tím, že lidé chodili méně k lékaři. Ročně se ve zdravotnictví otočí 200 miliard korun.

"Díky poplatkům se změnily toky peněz ve zdravotnictví. Od paralenové solidarity se je povedlo přesměrovat ve prospěch nemocných, kteří potřebují náročnou léčbu," prohlásil Marek Šnajdr. Kromě poplatků se na placení drahé medicíny kladně projevil i fakt, že zdravotní pojišťovny změkčily limity týkající se úhrady nových metod.

Nejpřísnější byly v roce 2006, kdy byl ministrem David Rath (ČSSD). Pravděpodobně i kvůli platbě za drahou léčbu se v loňském druhém pololetí přece jen zpomalil celkový pokles výdajů na zdravotnictví.

Výsledkem změn je, že například ve specializovaných centrech (ať už onkologických či těch, která pomáhají pacientům s roztroušenou sklerózou či třeba metabolickými poruchami) se léčilo o 47 procent pacientů více než v předchozím roce.

Ušetřilo se na to třeba díky tomu, že počet ošetřovacích dnů v nemocnicích klesl o pět procent – pacienti platí za každý den pobytu, a proto je nemocnice nepřijímají už několik dní před plánovanou operací, jak se to donedávna dělalo. Pacienti by se proti tomu bouřili.

Také přišlo o patnáct procent méně lidí k ambulantním specialistům. Regulační poplatky se projevily i na spotřebě léků, poklesl jak počet vydaných balení, tak i množství levných léků, které proplácejí zdravotní pojišťovny. Pětitisícový limit, nad nějž už pojišťovny lidem zaplacené peníze vracejí, překročilo dvacet tisíc pacientů. - čtěte Pětitisícový limit ochránil před poplatky jen zlomek pacientů

Menší fronty, nová lékárna či více personálu

Peníze, které zdravotnická zařízení vyberou, zůstávají přímo jim. Ve velkých nemocnicích to mohlo být i několik desítek milionů korun. - čtěte Kam putují poplatky: lékaři vybavili ordinace, lékárny za ně platí léky

Například mladoboleslavská Klaudiánova nemocnice vybrala 22,5 milionu korun, které použila na odměny zaměstnancům, renovaci a nákup nových přístrojů.

"U nás jsme díky poplatkům vybudovali nové centrum pro odběr krve s laboratorní částí a také novou výdejnu léků," řekl mluvčí ostravské fakultní nemocnice Tomáš Oborný. Šest milionů korun se vybralo v olomoucké vojenské nemocnici. "Z regulačních poplatků můžeme zaplatit tři pracovníky v LDN," vyčíslil Stanislav Schäffer, náměstek pro ekonomiku. Peníze použili i na vylepšení prostředí pro pacienty.

Ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová uvedla, že vybraných 14 milionů zahrnuli do celkových příjmů. "Příjem z poplatků tvoří asi 1,85 procenta z příjmů nemocnice, takže nejde o rozhodující zdroj financování," dodala. Tato nemocnice je jednou z těch, v nichž nyní za lidi poplatky hradí kraj.

Ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové na poplatcích loni vydělali 37,7 milionu korun. "Náš celkový výsledek hospodaření za minulý rok byl 55 milionů, takže jsme i díky poplatkům vytvořili rezervu pro období finanční krize," uvedl ekonomický náměstek špitálu Jiří Ropek. Připomněl také, že asi osm procent výnosů mizí v nákladech, třeba na upomínání neplatičů.

Poplatky se odrazily i v ordinacích. "Měli jsme na pacienty více času, protože jich přišlo méně," řekl za Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko. Podle něho na tom díky poplatkům nebyli lékaři škodní ani finančně. "Je to lepší způsob regulace než tvrdé limity pojišťoven, protože o něm pacienti vědí," soudí Jojko.

Podle Pavla Neugebauera ze Sdružení praktiků pro děti a dorost lékaři vybrané peníze používali k vylepšení ordinací.

"My jsme neočekávali jen úspory, ale i stabilizaci systému zdravotnictví. Dosud se za normální považovalo to, že bylo zadlužené a jednou za několik let se do něj nalily nějaké peníze," podotkl náměstek ministryně Marek Šnajdr. Poplatky měly být prvním krokem v sérii reforem zdravotnictví. Následovat mělo třeba zavádění bonusů ke zdravotnímu pojištění pro pacienty, kteří by dbali o zdraví.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Řidič Porsche srazil na chodníku ženu s kočárkem

  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Mexičtí narkos už nepašují peníze, platí si šmouly. Je to legální a bez rizika

5. května 2024

Premium Vsaďte se, že nevíte, jak mexičtí narkos pašují peníze z Ameriky. Jistě, viděli jste v seriálech na...

Nová vlna podvodů. Vyluxovaným účtem to nekončí, přeprodávají se osobní data

5. května 2024

Premium Kyberzločinu dlouhodobě přibývá, v Česku se s končící lhůtou pro daňová přiznání podvodníci...

Životní prostředí v Československu patřilo k nejhorším na světě, líčí vědec

5. května 2024

Premium V roce 1989 se stal vůbec prvním ministrem životního prostředí. Profesor Bedřich Moldan patří mezi...

Auto za tahačem s tankem zastavilo. Už ale ne kamion, který osobák sešrotoval

4. května 2024  9:48,  aktualizováno  21:52

Při nehodě tří aut zemřel na dálnici D1 mezi Bohumínem a Polskem jeden člověk, další dva jsou...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....