Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poplatek za školku je veliký

  19:38aktualizováno  19:38
Libuš - Tisíc korun měsíčně mají od září platit rodiče z obcí mimo Prahu, jejichž dítě chodí do školky v Libuši. Tento krok, který libušské zastupitelstvo schválilo v dubnu, je však podle primátora Jana Kasla protiprávní. Pokud své usnesení zastupitelé městské části Praha-Libuš do tří měsíců nezruší, radní hlavního města na ně podají žalobu."Je to myslím poprvé, kdy by město žalovalo městskou část," tvrdí Kasl. "Vymáháním poplatku ale zastupitelé porušili městskou vyhlášku, která stanoví vybírat od všech rodičů tři sta korun měsíčně," dodal.

Tisíc korun měsíčně mají od září platit rodiče z obcí mimo Prahu, jejichž dítě chodí do školky v Libuši. Tento krok, který libušské zastupitelstvo schválilo v dubnu, je však podle primátora Jana Kasla protiprávní. Pokud své usnesení zastupitelé městské části Praha-Libuš do tří měsíců nezruší, radní hlavního města na ně podají žalobu."Je to myslím poprvé, kdy by město žalovalo městskou část," tvrdí Kasl. "Vymáháním poplatku ale zastupitelé porušili městskou vyhlášku, která stanoví vybírat od všech rodičů tři sta korun měsíčně," dodal.

Starostka v Libuši Alena Macháčková však za rozhodnutím stojí. "I když je to marnotratné a problém samotný to neřeší, asi se opravdu budeme soudit. Proč bychom měli dotovat ty děti, jejichž trvalé bydliště není v Libuši? Musíme především hájit zájmy našich občanů," uvedla Macháčková.

Od září mělo poplatek tisíc korun platit celkem sedm mimopražských rodičů. Ti podepsali dohodu, která stanoví, že v případě, že úhradu více než měsíc nezaplatí, radnice do konce započatého měsíce ukončí docházku jejich dítěte.

Podle starostky má být tato sankce pro radnici jistotou, že přespolní budou požadovaných tisíc korun platit. Tento požadavek je však podle primátora nepřípustný. Místo ve školce podle něj nelze vynucovat poplatky. "Lepším řešením je podle mne darovací smlouva," poznamenal Kasl.

Tento návrh se však podle starostky Macháčkové v praxi neosvědčil. "Hezky se to říká, ale z jedenatřiceti rodičů, kterým jsme vloni nabídli možnost věnovat sponzorský dar, vypomohli pouze dva," řekla starostka.

Do libušské školky chodilo vloni dvě třetiny místních dětí. Zbylé sem dojížděly z poloviny z jiných městských částí a z poloviny z obcí na okraji Prahy.

Macháčková se minulý rok snažila získat namísto poplatku od rodičů dotace těch městských částí a obcí, jejichž občané do libušské školky chodí. Zástupci obcí s tím však nesouhlasili. "Nevím, proč bychom měli přispívat na provoz zařízení, které nám nepatří," sdělil starosta městské části Praha 12 Petr Hána. Ti rodiče, kteří si zvolili školku v Libuši, mohou podle něj chodit do mateřinky v sousedním Kamýku, jež pod Prahu 12 spadá.

"Pokud paní starostka nemůže svoji školku zaplatit, ať ji zruší. K tomu ale asi nemá odvahu. Z obecní školky přeci nemůže dělat školku soukromou a vybírat poplatky," dodal Hána.

Autoři:Hlavní zprávy

Nejčtenější

V italském Janově se zřítil dálniční most, zemřelo 35 lidí

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se zřítilo několik desítek...

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se v poledne zřítil asi 80metrový úsek mostu. Podle poslední bilance...

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...Najednou zmizela cesta. A byl jen pád, líčí český řidič tragédii v Janově

Vrak kamionu české přepravní společnosti Sped - it, který se v italském Janově...

„Najednou zničehonic zmizela cesta. A nebylo nic, jen pád. Myslel jsem, že zemřu. Jsem strašně šťastnej, že jsem to...

Žraloci v Egyptě útočí, cestovky mlčí. V moři je prostě živo, argumentují

Žralok tygří (Galeocerdo cuvier). Ilustrační foto

Cestovní agentury nedostatečně informují o žralocích u Egypta, tvrdí turista, který se sám na podzim roku 2017 s...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Další z rubriky

V mešitě jsem byl až v Česku, na Kavkaze jsou lidé vřelejší, říká Čerkes

Murat Temirov s rodinou (27. července 2018)

Ve zdejší národnostně velmi pestré muslimské menšině žije i několik desítek Čerkesů. Murat Temirov, jeden ze synů...

Městská hromadná sauna. V tramvaji naměřili 36 stupňů, u řidiče i padesát

Největší horko bylo v jedné ze starších tramvají, skoro 36 stupňů. Rekordních...

Letošní léto zažíváme rekordně dlouhou vlnu veder. Znatelně pociťují nezmary počasí zejména cestující a řidiči v MHD....

O křeslo v Senátu se uchází 236 kandidátů, největší konkurence je v Praze 8

Ilustrační snímek

O sedmadvacet senátorských křesel bude letos bojovat 236 kandidátů, kteří byli v pátek zaregistrováni k volbám do horní...Najdete na iDNES.cz