Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Popírání holokaustu nemusí být trestné, říká Nečasův poradce Joch

  20:02aktualizováno  19. srpna 13:56
Málokterý výběr "pouhého" poradce vzbudí tolik pozornosti, jako když si premiér Petr Nečas do svého týmu vzal Romana Jocha. Šéf Občanského institutu v chatu na iDNES.cz vysvětloval své postoje, které kritizují zejména levicově zaměření lidé.

Roman Joch | foto: Občanský institut

Proti Jochovi se dokonce v Praze ve středu ráno sešla asi stovka demonstrantů. Joch jim vzkázal, že ve svobodné společnosti lze demonstrovat proti čemukoliv.

ODPOVĚDI ROMANA JOCHA ČTĚTE ZDE

Čtenářům odpovídal ředitel Občanského institutu a nastupující poradce premiéra Nečase

Některé kritizované výroky čtenáři Jochovi připomněli i v chatu, například údajnou větu, že gentleman smí vlastnit otroky.

"Napsal jsem, že někteří z nejlepších gentlemanů v dějinách, například George Washington, vlastnili otroky. A vzápětí hned bezprostředně další věta říkala, že aby byli skutečnými gentlemany, byli zavázáni ve svém svědomí ony otroky propustit, dát jim svobodu! Tuto druhou větu mí kritici zamlčeli," vysvětloval Joch.

Ve výslovně osobním názoru se nový premiérův poradce vyjádřil i k dalším otázkám, které rozdělují společnost.

"Popírání holokaustu nemusí být trestné, obhajoba holokaustu či navádění k němu ano. Držení dětské pornografie by trestné být mělo (...), pěstování konopí by trestné být nemělo," soudí Joch.

Další z otázek cílila na skandál s pedofilií, který otřásl římskokatolickou církví. "Zločin je zločin a má být potrestán, jeho kořeny odstraněny. Církev a tento papež to nyní velice intenzivně řeší. Není ale pravdou, že by v církvi došlo statisticky k více pedofilním skutkům než v jakékoli jiné stejně početné instituci. Ve skutečnosti jich bylo méně, ale církev je pod drobnohledem. Nicméně pokud by došlo byť jen k jednomu jedinému pedofilnímu činu, je to o jeden více, než se mělo stát," řekl Joch.

Mešity v Česku? Za kostely a synagogy v Arábii

Obšírněji se poradce vyjádřil k tématu, zda by v Česku měly stát mešity. "Jakákoliv modlitebna (i mešita), ze které není hlásáno nic proti právu na život a náboženské svobodě jiných lidí, má právo na existenci. Bylo by ideální, kdyby existovala společná iniciativa za náboženskou svobodu v České republice a Saúdské Arábii a všichni čeští občané - tj. i čeští muslimští občané - by se vyjádřili za stejné právo na existenci mešit u nás a kostelů či synagog v Saúdské Arábii," uvedl Joch.

"Jsou-li čeští muslimové za náboženskou svobodu křesťanů, židů či dalších jinověrců ve většinově muslimských zemích, pak mají samozřejmě plné a zásadní právo na náboženskou svobodu u nás či kdekoli, kde jsou menšinou," dodal.

ODPOR PROTI JOCHOVI

Jochovi kritici žádají premiéra Nečase, aby vzal zpět výběr Jocha do týmu poradců. V petici vyjmenovávají sedm důvodů, proč by poradcem premiéra neměl být - od argumentu, že "vůbec neví, co lidská práva jsou", po obhajobu někdejšího chilského diktátora Pinocheta.

Celý text petice zveřejnila iniciativa ProAlt, která se vymezuje proti reformám vlády Petra Nečase a která spolupořádala středeční demonstraci. Iniciativa má personální vazby na sdružení Ne základnám, jež bojuje proti rozmístění jakýchkoliv prvků protiraketové ochrany americké provenience v Česku.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Z Žitavy odešli i migranti. Bourá proto domy a láká Čechy na levné byty

Zatímco po válce žilo v Žitavě 48 000 lidí, dnes jich je sotva polovina.

Čtyři tisíce volných bytů, ve kterých nemá kdo bydlet, má nyní německá Žitava. Situace s vylidňováním už je tak vážná,...

Poslanci odmítli, aby komisi pro kontrolu GIBS vedl komunista Ondráček

Komunista Zdeněk Ondráček na schůzi Sněmovny

Sněmovna odmítla, aby komunista Zdeněk Ondráček, muž, který před listopadem 1989 v Pohotovostním pluku Veřejné...

Demise vlády, komunista Ondráček neuspěl, dostupnější osobní bankrot

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Vláda hnutí ANO ve středu schválila svou demisi. Andrej Babiš současně zahájil jednání o...

Najdete na iDNES.cz