Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Popírač holokaustu, biskup Williamson, musí za své výroky zaplatit pokutu

  18:24aktualizováno  18:24
Pokutou 12 000 eur (asi 315 tisíc korun) potrestal soud v německém Řezně kontroverzního britského biskupa Richarda Williamsona za veřejné popírání holokaustu. Toho se podle bavorského soudu dopustil prohlášením z počátku roku pro švédskou televizi.

Biskup Richard Williamson na archivním snímku z roku 2007 | foto: Reuters

Tvrdil, že za druhé světové války nebyly žádné plynové komory, a zpochybnil i oficiálně uváděný počet šesti milionů mrtvých Židů. 

"V pondělí jsme obdrželi trestní příkaz a můj klient má čas do 9. listopadu, aby na něj reagoval," řekl dnes agentuře AP Williamsonův právník Matthias Lossmann.

Trestní příkaz je právní nástroj používaný v Německu, který umožňuje vyhnout se soudnímu projednávání přečinu. Má však stejnou váhu jako rozsudek. Pokud ho potrestaná strana nepřijme, věc jde před soud.

Popírání holokaustu je v Německu trestným činem. Britský biskup dal inkriminovaný rozhovor švédským novinářům v semináři nedaleko Řezna krátce předtím, než papež Benedikt XVI. v lednu zrušil exkomunikaci Williamsona a třech dalších biskupů kontroverzního Bratrstva svatého Pia X.

Biskup Williamson.

Biskup Williamson

Kvůli odvolání exkomunikace popírače holokaustu se na hlavu papeže snesla tvrdá kritika z celého světa. - čtěte Papež omilostnil popírače holokaustu, naštval Židy i Němce 

Bratrstvo založil v roce 1970 již zesnulý francouzský arcibiskup Marcel Lefebvre. Společenství zastává silně tradicionalistické postoje a odmítá mnohé reformy, které zavedl druhý vatikánský koncil (1962 až 1965) s cílem církev modernizovat.

Rozpory vládnou například v otázkách liturgie, vztahů katolické církve s dalšími křesťany i s jinými náboženstvími a v pohledu katolické církve na Židy. V pondělí zahájil Vatikán s tradicionalisty rozhovory, které mají za cíl členy bratrstva znovu zapojit do života církve.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

U Seiny se přemnožili potkani, Pařížany vyděsila popelnice plná hlodavců

Le Parisien zveřejnil video, v němž jeden zaměstnanec městských služeb ukazuje...

Pařížská radnice bojuje proti rychlému šíření potkanů ve čtvrtích okolo řeky Seiny. Problém se dostal do centra...

Američané a Turci se v Sýrii perou, Rusko se směje, říká expert

Turecké tanky vjíždějí do syrského Afrínu (22. ledna 2018)

Kurdové mobilizují síly k obraně Afrínu, svého kantonu na severozápadě Sýrie, na který útočí Turci a jimi podporované...

V Alabamě našli trosky škuneru Clotilda, poslední otrokářské lodě

Zbytky škuneru Clotilda v říční deltě nedaleko města Mobile ve státě Alabama...

Američtí výzkumníci našli v říční deltě na jihu státu Alabama zbytky dřevěné lodi, zřejmě posledního plavidla, které na...

Najdete na iDNES.cz