Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


22:29
Letecká společnost Air France oznámila, že začne od úterý obnovovat lety. Reaguje tak na dohodu ministrů dopravy EU o uvolnění omezení letecké dopravy. Vnitrostátní lety začnou startovat podle letového plánu od 10 hodin dopoledne.
22:00
Sopečné výpary, které nyní chrlí islandský vulkán, jsou kromě do bíla zbarveny i do žluta nebo do hněda. To ukazuje, že výtrysky stále obsahují určité množství popílku. Islandská média uvedla, že sopka také vyhazuje do vzduchu kusy lávy velké asi jako osobní automobil.
21:13
Oblak vulkanického popelu už se rozšířil přes Atlantický oceán nad břeh Kanady. Podle britských meteorologů by ale díky větrům neměl postoupit dále na západ nad severoamerický kontinent.
21:03
Také Itálie se chystá zítra ráno otevřít svůj vzdušný prostor. Nejprve odstartují vnitrostátní lety, postupně je budou následovat i ty mezinárodní.
  • Holandský turista už třetí den čeká na svůj let na letišti v Barceloně. (19. dubna 2010)

    Holandský turista už třetí den čeká na svůj let na letišti v Barceloně. (19. dubna 2010) / Autor: AP

20:34
Vzdušný prostor večer plně otevřelo také Rumunsko. "Doufáme, že nás oblak sopečného prachu znovu nezasáhne," řekl novinářům tamní ministr dopravy Marin Anton.
20:08
Letadlo ČSA na pravidelné lince z Prahy do Varšavy bylo nuceno vrátit se zpět do Prahy, protože nebyl otevřen polský vzdušný prostor. Let OK778 přitom z Ruzyně vzlétal s potvrzeným předpokladem, že polský vzdušný prostor bude otevřen.
19:40
Aerolinky British Airways předpokládají, že obnoví přílety a odlety z Londýna v úterý okolo 19:00.
19:09
Amsterdamské letiště Schiphol odbaví první letadla dnes v noci. Nizozemí tak jako první realizuje dohodu ministrů dopravy EU postupně otevírat vzdušný prostor nad Evropou. Na uzavření dohody o omezení velikosti bezletové zóny tlačily letecké společnosti, které kvůli omezení letecké dopravy ztrácí 250 milionů dolarů denně, píše agentrua Reuters.
18:50
Ministři dopravy EU se dohodli, že postupně uvolní omezení letecké dopravy. Oblast bezprostředně okolo islandského vulkánu zůstane pro letecký provoz uzavřená. V druhé zóně bude směrem od vulkánu postupně a koordinovaně otevírán vzdušný prostor, uvedla agentura Reuters.
18:37
Vulkanický popel dusí i showbyznys v Evropě. Studio Paramount oznámilo, že kvůli nejistotě v letecké dopravě přesune premiéru filmu Iron Man 2 z Londýna do Los Angeles. Přečtěte si, jak sopka způsobila zrušení koncertů v ČR.
18:13
Francie hodlá od úterý 7:00 ráno postupně otevírat svá letiště a vytvářet vzdušné koridory. Podle kancelářa francouzského premiéra Francoise Fillona by to mělo umožnit aerolinkám přepravit zpět do země "co největší počet cestujících".
18:01
Ministři dopravy EU se prostřednictvím videokonference snaží dohodnout na zmenšení bezletové zóny v blízkosti islandského vulkánu. V druhé letové zóně by se letadla měla podrobit bezpečnostním omezením.
17:39
Mrak vulkanického popela z islandské sopky srazil poptávku po leteckém palivu o nejméně jeden milion barelů denně, uvedli podle agentury Reuters analytici.
17:19
Summit Pákistán a Evropské unie plánovaný na 21. dubna v Bruselu byl kvůli ochromení leteckého provozu nad většinou Evropy odložen na neurčito.
17:14
Ministryně zahraničních věcí USA Hillary Clintonová musela kvůli oblaku sopečného popela zrušit svoji cestu do Finska.
17:15
  • HMS Ark Royal v britském přístavu Portsmouth

    HMS Ark Royal v britském přístavu Portsmouth / Autor: AP

17:07
Většina z 96 letů, které dnes přistanou a odletí z Ruzyně, jsou letadla dopravců ČSA a Travel Service. Ve všední den v Ruzyni vzlétá a dosedá zhruba 500 letadel.
16:58
Britská letiště zůstanou uzavřená přinejmenším do úterního rána. Pokud bude v úterý příznivá situace, budou letadla využívat letišť ve Skotsku.
16:06
Do České republiky má dnes celkem přiletět 34 letadel, odletět jich má 62. Podle ČT to uvedl krizový štáb Řízení letového provozu.