Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

„Popelnice“ Kinshasa ukázala při oslavách nezávislosti svoji hezčí tvář

Doporučujeme   17:17aktualizováno  2. července 8:20
Jak symbolické: 1. července začalo belgické předsednictví Evropské unie, nicméně belgický král i premiér ve čtvrtek ještě pobývali v Kongu - po velkolepých jubilejních oslavách jeho nezávislosti, jež každoročně připadají na poslední červnový den. Teprve během prvního dnes svého předsednictví se belgičtí politici vydali z někdejší africké kolonie směr starý kontinent...

Kongo - 50. výročí nezávislosti. První dáma Konžské demokratické republiky Olive Lembe Kabila (v růžovém) přichází na vojenskou přehlídku. Kinshasa, 30. června 2010 | foto: Stanislava Bočanová

Kin – belle, krásná Kinshasa, takovou mělo hlavní město Demokratické republiky Kongo přezdívku před padesáti lety. Dnes o něm zdejší obyvatelé hovoří jako o Kin – poubelle, tedy o popelnici Kinshase. I když v posledním půlroce, a zejména v posledních týdnech a dnech, připomíná centrum desetimilionové Kinshasy spíše Potěmkinovu vesnici.

Nový – čínský – asfalt dostaly čtyři hlavní tepny města. Ještě před pár dny na nich zasychala značkovací bílá barva. Narychlo se montovalo pouliční osvětlení, odkrývaly se zarostlé chodníky a na hlavním bulváru, zvaném Boulevard du 30 juin, se natíraly fasády domů. Přípravy na oslavy působily jako první úklid po půl století.

Kongo - 50. výročí nezávislosti. Pokácené stromy, poslední úklid

Kongo - 50. výročí nezávislosti. Pokácené stromy, poslední úklid

"Obyčejní lidé nic slavit nebudou. Není co, a taky není za co," podotkl k tomu učitel Etienne. Z rodiny často pracuje pouze jeden člověk, a na něm pak závisí dalších třeba deset jejích členů. Lidé žijí za méně než za dolar denně. A jestli pracovat zahrnuje i fakt dostávat výplatu, má tady práci málokdo. Pro ilustraci: před oslavami zahájili stávkovou pohotovost zaměstnanci Konžské letecké společnosti (Lignes Aériennes Congolaises) s požadavkem, aby jim vláda vyplatila chybějící mzdu za posledních 200 měsíců. Pravidelnou výplatu nedostává většina státních zaměstnanců, policisté ani vojáci.

Unaveni sluncem

Po čtvrt století přiletěl v pondělí do Kinshasy belgický král Albert II. s královnou Paolou a belgickým premiérem Letermem, aby se zúčastnili oslav půlstoletí nezávislosti Konga - nezávislosti právě na Belgii. Předchozí královská návštěva tehdejšího suveréna Baudoina I. se konala ještě za maršála Mobutua v roce 1985. Vrcholem těch nynější oslav byla vojenská přehlídka konaná ve středu 30. června.

Kongo - 50. výročí nezávislosti. Příjezd prezidenta Josepha Kabily na vojenskou přehlídku. Kinshasa, 30. června 2010

Kongo - 50. výročí nezávislosti. Příjezd prezidenta Josepha Kabily na vojenskou přehlídku. Kinshasa, 30. června 2010

Krátce po poledni, po tříhodinovém čekání hostů na rovníkovém slunci, kde byste naměřili dobrých 40 stupňů, přijíždí prezidentská kolona; v černém terénním autě sedí prezident Joseph Kabila Kabange. Prezident přestoupí ze svého "teréňáku" do vojenské otevřené toyoty a pozvolna putuje před hlavní tribunu s čestnými hosty, jíž vévodí belgický královský pár. Ve stoje z auta kyne tribuně i nastoupeným vojákům z elitní jednotky Republikánské gardy. Jejich uniformy září novotou. Všechno se v tropickém slunci vleče – ostatně nekonečné čekání je tady všudypřítomnou součástí veškerých schůzek a jednání.

Prezident Kabila konečně vystupuje z vozu a míří - spolu se suitou - k tribuně. Úvodní sekvenci přehlídky doprovází padesát dělových salv explodujících někde v dáli u Kinshasy, nicméně hosté na tribuně se instinktivně přikrčí: "Není třeba se bát, výstřely jsou součástí vojenské přehlídky," říká do mikrofonu moderátor přehlídky. Pak se mikrofonu zmocňuje zástup zástupců zdejších církví a následuje hodina modliteb. Kněží v jejich průběhu děkují a blahopřejí prezidentu Kabilovi.

Kongo - 50. výročí nezávislosti. Belgická delegace - král Albert II. a premiér Yves Leterme. Kinshasa, 30. června 2010

Kongo - 50. výročí nezávislosti. Belgická delegace - král Albert II. a premiér Yves Leterme. Kinshasa, 30. června 2010

Kromě belgického královského páru a belgického premiéra přehlídce rovněž přihlíží svazijský král a několik prezidentů afrických států - prezident Zimbabwe Robert Mugabe, Rwandy Paul Kagame a Ugandy Yoweri Museveni. Mezi posledními dvěma zmiňovanými a Kongem zuřila do roku 2003 válka, a tak návštěva hlav těchto států je snad známkou toho, že se vztahy Konga s jejich sousedy zlepšují.

Co možná nevíte

V Kongu se nachází největší mise OSN na světě, čítající cca 22 tisíc modrých přileb. Počátkem letošního roku usilovala vláda v Kinshase o jejich stažení právě do 30. června. To již není tak horké téma - rezolucí Rady bezpečnosti se od 1. července 2010 mění název mise z MONUC na MONUSCO - Mise OSN pro stabilizaci Konga.

"Mění se jméno, není to nová mise. Změna ukazuje, že Rada bezpečnosti OSN je s to rozpoznat, že Kongo vstupuje do další fáze. Hodně se již dosáhlo od příjezdu MONUC v roce 1999," řekl generální tajemník OSN Ban Ki Moon včera v Kinshase.

Konžská armáda ve slavnostní den představuje pravděpodobně veškeré své použitelné vybavení včetně nejnovějších přírůstků dodaných letos z Ukrajiny. Po rozpáleném asfaltu pochodují další a další vojáci s kalašnikovy a s protitankovými střelami.

Následuje průjezd samohybných houfnic, přelet několika vrtulníků, v závěru pak těžké tanky, které - bez gumových pásů – zle poničí před týdnem položený asfaltový koberec. Čínské firmy tak mají další zakázku jistou.

Posledním aktérem přehlídky je freneticky rozjásaný dav nesoucí prezidentovy fotografie a skandující děkovná hesla. Součástí představení jsou i vybraní přihlížející z řad prostých Konžanů. Ti si po skončení představení odnášejí domů modré plastové židle, na nichž seděli – pro většinu z nich jde o bohatý úlovek dne.

Vojenská přehlídka demonstruje Kabilovy síly. Oslavy lze považovat za jeho hvězdný moment. Měl v těchto dnech příležitost světu ukázat, jak je Kongo demokratické, hospodářsky dynamické, tolerantní a světu se otevírající. A královská návštěva z Belgie měla Kabilovi pomoci kromě jiného při jednání s bretton-woodskými institucemi o odpuštění dluhů. Jde o balík devíti miliard dolarů z celkových 13 miliard státního dluhu.

Kongo - 50. výročí nezávislosti. Pochodující vojáci při přehlídce

Kongo - 50. výročí nezávislosti. Pochodující vojáci při přehlídce

Oslavy v. pohřeb

Schůzka belgického krále s konžským prezidentem se uskutečnila mezi čtyřma očima v pondělí a už dávno před tím se vědělo, že ani jeden neposkytne veřejné prohlášení o vzájemném rozhovoru. "Král Albert II. se chystá hovořit s Kabilou nejen zdvořilostně, ale také o stavu lidských práv v zemi, a to hlavně v souvislosti s vraždou předního bojovníka za lidská práva Floriberta Chebeyi," sdělil nám minulý týden dobře informovaný zdroj z belgické delegace.

Oslavám totiž předcházel dvoudenní pohřeb Floriberta Chebeyi, ředitele organizace La Voix des sans Voix (Hlas těch bez hlasu), naplánovaný původně také na 30. června. V zemi před oběma událostmi neplánovaně zhoustla atmosféra – nikdo si totiž nedovedl představit souběh oslav výročí vyhlášení nezávislosti a pohřeb zde respektované osobnosti. Nakonec organizátoři pohřbu ustoupili – Kinshasa se s Floribertem Chebeyou rozloučila týden před "Velkým výročím" ve zdejší katedrále Notre-Dame. Stín vraždy však na monumentální oslavy i na příjezd belgického královského páru padl. Stále se hledá vrah, motiv i zadavatel zločinu.

Kongo - 50. výročí nezávislosti. Tank T 71 před Palácem lidu, v němž sídlí sněmovna i senát. Kinshasa, 30. června 2010

Kongo - 50. výročí nezávislosti. Tank T 72 před Palácem lidu, v němž sídlí sněmovna i senát. Kinshasa, 30. června 2010

Pořádný kus země

Kongo je čtyřicetkrát větší než Česká republika a osmdesátkrát větší než jeho bývalý kolonizátor Belgie. Podle posledních odhadů (z roku 2008) čítá přes 66 milionů obyvatel, což z něj činí největší frankofonní zemi světa. Rozkládá se na sever i na jih od rovníku. Nerostného bohatství je tu více než mají Austrálie a JAR dohromady. Řeka Kongo by mohla vyrábět elektřinu pro celou Afriku. Jenže poslední fungující turbína jedné vodní elektrárny – Zongo, kterou kdysi postavili Češi, dnes nestačí zásobit ani Kinshasu.

Kongo - 50. výročí nezávislosti. Modré plastové židle a deštníky s číslem 50 v rukou diváků vojenské přehlídky. Kinshasa, 30. června 2010

Kongo - 50. výročí nezávislosti. Modré plastové židle a deštníky s číslem 50 v rukou diváků vojenské přehlídky. Kinshasa, 30. června 2010

Život je zde tvrdý. Na venkově se drží v podstatě středověk. A těžké je to pro lidi i v desetimilionové Kinshase. Když vypadne proud, což je často na hodiny denně. Ovšem ve městě to ani nepoznáte. Tady neexistují metro, tramvaje, autobusy či fungující semafory. Ale v Africe se to tak nebere. Konžská demokratická republika má nejen svou minulost – tolik poznamenanou politickými převraty a lidskými tragédiemi, nýbrž i svou budoucnost. Její přírodní bohatství z ní dělá potenciálně nejbohatší zemi kontinentu. Řada zde působících zahraničních firem to velmi dobře ví. Největším investorem v zemi je Kanada. A nechybí tradiční Francouzi, Belgičané a nově i všudypřítomní Číňané. A v těchto dnech tu začíná švýcarské Nestlé stavět továrnu, do níž investuje 51 milionů dolarů.

Noviny z 29. června byly plné inzerátů, v nichž právě velké firmy blahopřály prezidentovi a zemi k výročí nezávislosti. České společnosti se do Afriky zatím nehrnou, i když za minulého režimu tu měly dveře otevřené. Je to škoda, protože jak říkají zdejší podnikatelé: Kongo je velké a skýtá místo pro všechny.

ýročí nezávislosti. Církve děkující za samostatnost.

Výročí nezávislosti. Církve děkující za samostatnost.

Autoři: Kavárna


ZPRÁVY: 40 hasičských jednotek v boji s požárem motorestu, dálnice D10 byla uzavřenaHlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Požár motorestu poblíž Hlavence u Prahy (18. listopadu 2017).

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.