Popálená holčička bojuje o život, rodina z Vítkova o důstojné bydlení

  18:00aktualizováno  18:00
Lékaři ostravské fakultní nemocnice pustili poprvé Annu Sivákovou k těžce popálené Natálce. "Dcerka je v umělém spánku, ale když jsem na ni začala mluvit, začala otáčet hlavičku," popsala setkání. Rodina, která se stala obětí žhářského útoku ve Vítkově, se teď domáhá důstojnějšího bydlení.

Žena popálená při útoku ve Vítkově se poprvé setkala s rodinou. (29. dubna 2009) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

"Pan primář mi řekl, že Natálka je velká bojovnice, je silná a statečná, snaží se probudit, museli jí proto zesílit uspávací léky. Začala také dýchat sama - bez přístrojů," říká její matka.

Holčička a její rodiče byli popáleni 18. dubna při žhářském útoku ve Vítkově. Neznámí útočníci hodili do domku tři zápalné lahve. Dům vyhořel a tři z osmi lidí, kteří spali uvnitř, byli popáleni, Natálka nejhůře. Utrpěla popáleniny na osmdesáti procentech povrchu těla a ihned po požáru ji lékaři uvedli do umělého spánku, v němž je dodnes. - čtěte vše k případu Vítkov

Natálku podle lékařů čeká ve čtvrtek další operace. "Měla by už být poslední, umělou kůži už má na všech popáleninách. Naštěstí je podle posledních vyšetření bez infekce," říká Anna Siváková.

Zvláštní režim zacházení: dva pokoje na osm lidí

Rodina z vypáleného domku se nyní snaží získat nové bydlení. Na kontě, které pro ni zřídila vítkovská radnice, je 270 tisíc korun. To zatím na byt ani starší domek nestačí.

Ministr Michael Kocáb o nich řekl, že za útrapy, které si prožili, by teď "měli být chráněni ve zvláštním režimu zacházení". A jak vypadá ten zvláštní režim zacházení?

Anna Siváková s druhem a třemi dětmi, rodiči a jejich synem se tísní ve dvou místnostech azylové ubytovny, dva členové rodiny si v naprosto nevyhovujících podmínkách doléčují popáleniny.

Ve dvou místnostech velikosti 2,5 x 2,5 metru, kde nejvíce místa zabírají palandy a ocelové skříňky, o sebe všichni zakopávají. "Už nemůžeme dál, v ubytovně není k hnutí," řekla Anna Siváková.

Michael Kocáb ve Vítkově

Rodina byla odpoledne u starosty a snažila se jej přesvědčit, aby se pokusil najít nějaké jiné řešení její bytové situace.

"Je mi líto, ale máme jen velmi omezené možnosti. Stát se ten požár v nějaké vesnici nebo menším městě, tak postižené rodině nemůže poskytnout ani azylovou ubytovnu jako my," řekl starosta Vítkova Pavel Smolka.

Uvedl, že nabídl rodičům Anny Sivákové, že se mohou přestěhovat do tři kilometry vzdálené ubytovny v obci Čermná. "Pak by se přece jenom v naší ubytovně trochu místa uvolnilo."

Jenže rodiče Anny Sivákové, Vlasta a Václav Malí, se synem odejít z Vítkova odmítají. Ubytovna v Čermné a její okolí jsou podle nich ještě v horším stavu než azyl ve Vítkově.

"Pracovnice sociálního odboru městského úřadu se tam byla podívat, je to údajně vhodné k okamžitému nastěhování do doby, než se podaří sehnat na kontu pro postiženou rodinu peníze potřebné na nákup bytu nebo například staršího domku," oponuje starosta.

A co říká Anna Siváková na fakt, že její rodina ještě před požárem žila v domku ve dvou místnostech, tak proč jí nyní vadí stísněné prostory? "V domku ale byly dvě velké místnosti, ta menší, kde spala moje matka a její manžel, byla velká jako obě komůrky v azylové ubytovně dohromady. Měli jsme tedy i soukromí, které nyní nemáme."

Město uvažuje o slevě na nájemném

Na kontě, které radnice pro rodinu postiženou požárem vypsala, je nyní něco přes 270 tisíc korun. To na byt ani na starší domek ve Vítkově a okolí nestačí. Starosta Pavel Smolka odhaduje, že rodina bude potřebovat nejméně půl milionu korun. "Dohodli jsme se, že rodině zprostředkujeme schůzku v místní realitní kanceláři a pokusíme se společně něco vhodného najít."

Romský aktivista Kumar Vishwanathan, který se snaží rodině z Vítkova pomoci, řekl, že existuje i další řešení: "Město by mohlo rodině prodat byt a poskytnout jí nějakou slevu," navrhuje.

Radní Vítkova budou 19. května řešit, jak je možné rodině z vypáleného domku pomoci. "Budeme jednat také o tom, jak postupovat při výpočtu poplatku za užívání pokojů v azylové ubytovně," řekl starosta. Vysvětlil, že podle pravidel schválených městem by měli všichni obyvatelé azylové ubytovny platit přes padesát korun za nájem denně.

To by znamenalo, že Anna Siváková se svým druhem Pavlem Kudrikem a třemi dětmi by měli zaplatit za měsíc přes 8 tisíc korun. "Měsíc květen ještě nebudou platit nic a o červnu se budeme bavit s radními. Budeme jednat zřejmě o nějaké slevě alespoň na děti," řekl starosta.

Děti popálené ženy ve svém novém domově - azylovém domě. (29. dubna 2009)

Rodina Anny Sivákové nemá nárok na sociální dávky, protože dostala od ministra pro místní menšiny Michaela Kocába stotisícový dar a další peníze jí posílají lidé na konto zřízené městským úřadem. "Nájem za azylovou ubytovnu budeme nejspíše platit právě z daru ministra Kocába," připustila Siváková.

Policie, která žhářský čin intenzivně vyšetřuje, oznámila, že do měsíce očekává první zásadní výsledky vyšetřování. "Vypadá to, že některé motivy, jako například lichvářský, ustupují do pozadí, prověřujeme i kombinace zbylých motivů," řekl mluvčí policie Miroslav Pech, podrobnosti ale prozradit odmítl.

Uvedl, že kriminalisté mají k dispozici několik výpovědí svědků k automobilu, z něhož útočníci vhodili do domku zápalné lahve. "Kriminalisté se ale zabývají dalším obrovským počtem zjištění a výpovědí - jde o velmi rozsáhlé a náročné vyšetřování. Všichni usilovně pracují na tom, aby byl případ co nejdříve vyřešen," řekl Pech.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Vitásková angažovala kontroverzní šéfku samozvaného doněckého konzulátu

Šéfka ERÚ Alena Vitásková v pořadu ROZSTŘEL

Někdejší šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková za týden převezme státní vyznamenání od Miloše Zemana....

Příští válka může být v kyberprostoru. Je potřeba mít hackery, říká odborník

Vedoucí katedry informační bezpečnosti na Fakultě informačních technologií ČVUT...

V Praze vznikla první katedra, která „vychovává hackery“. Na Fakultě informačních technologií ČVUT studují budoucí IT...

Filip bude kvůli volebnímu debaklu komunistů čelit výzvě k rezignaci

Znovuzvolený předseda KSČM Vojtěch Filip na sjezdu strany v Praze

Vojtěch Filip uslyší na sobotním jednání vedení komunistické strany slova, na která není zvyklý. Například, že čestný...Najdete na iDNES.cz