Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ponec se proměnil v divadelní sál

  11:19aktualizováno  11:19
Praha - Hlavní město Praha získalo dosud chybějící stálou scénu pro taneční a pohybové umění. Občanské sdružení Tanec Praha dokončilo rekonstrukci žižkovského kina Ponec v Husitské ulici, které má pronajato již třetím rokem. Večerního zahájení provozu se zúčastní pozvaní hosté, kteří v předpremiéře zhlédnou televizní dokument o 13. ročníku Mezinárodního festivalu soudobé taneční tvorby a pohybového divadla.

Festival se v tehdy ještě rekonstruovaném Ponci konal v červnu. "Někteří zahraniční hosté byli poněkud překvapeni, že mají hrát takřka na zemi," vzpomíná organizátor Miroslav Michálek.

Náklady na rekonstrukci dosáhly přibližně 15 milionů korun. Vedle deseti milionů, které poskytla jako účelovou dotaci poslanecká sněmovna parlamentu, se na opravu Ponce podařilo získat finance od sponzorů. "Chceme poskytnout prostor především tvorbě českých choreografů, počítáme s pěti premiérami za sezonu. Plánujeme i další projekty se zahraniční účastí, například v listopadu to bude průřez taneční tvorbou severských zemí a na jaro chystáme projekt Britská taneční platforma," říká ředitelka sdružení Tanec Praha Yvonna Kreuzmannová.

Kromě tanečních vystoupení by chtěla podporovat i tvorbu pro dětského diváka či organizovat semináře o vícezdrojovém financování kultury.

Minor v novém
Vedle Ponce se přestavuje i další sál bývalého biografu - tentokrát pro potřeby loutkářů. V suterénních prostorách ve Vodičkově ulici, kde dříve sídlilo kino Skaut a posléze televizní studio, se buduje nová scéna divadla Minor.

Projekt, do něhož pražský magistrát investuje skoro 73 milionů korun, znamená pro Minor doslova vzkříšení. Jeho původní sídlo totiž bylo kvůli přístavbě Slovanského domu před dvěma lety zbořeno. "Divadlo bude mít kapacitu 205 diváků a hlediště půjde upravit i na arénu nebo poloarénu. Ve foyeru vznikne jako dekorace malé jeviště, kde děti můžou zkusit hrát. Chystáme také pořádání dětských dnů, kde představení doplní různé soutěže a hry," uvedl ředitel Zdeněk Pecháček.

"Slavnostní otevření plánujeme na říjen s inscenací pro mládež i dospělé Voda čerstvosti," doplnil. O prázdninách můžou diváci soubor vidět v pražské zoo nebo na nádvoří Novoměstské radnice.

Činohra Na Prádle
Významnou minulost má divadelní sál v budově Umělecké besedy na Kampě. V meziválečném období zde hráli Jiří Frejka, E. F. Burian, Jindřich Honzl. Tady se odehrála premiéra Vest Pocket Revue Voskovce a Wericha. Těsně po válce v tomto sálu působily soubory Divadla satiry a Realistického divadla, v poslední době byl využíván jako dabingové a nahrávací studio. Nyní jej získalo do nájmu Občanské sdružení činoherců Divadlo u Anděla, jehož jádrem jsou herci, kteří před třemi lety odešli z Městského divadla v Mladé Boleslavi.

Ti už od dubna pracují jako malíři, štukatéři či zedníci při opravě vlastní scény - divadla Na Prádle. Jelikož za sebou už mají neúspěšný pokus o rekonstrukci bývalého kina Maják v Lidické ulici, komorní prostory Prádla jim připadají jako zázrak. "Od městské části Prahy 1 jsme na rekonstrukci jeviště dostali patnáct tisíc korun. Jinak jsme do oprav vložili vlastní prostředky a hlavně svou práci," konstatoval ředitel a dramaturg Petr Hruška.

Nová scéna pojme 150 diváků a slavnostně zahájí první sezonu 13. září. "Půjde o večer plný uměleckých drobniček jako poděkování všem, kteří nám pomohli" vysvětluje Petr Hruška.

Kromě stálého divadelního souboru naleznou na levém břehu Vltavy nové útočiště i jiné ansámbly. "Nabízíme spolupráci zájemcům z řad profesionálů i amatérů," uvedl Hruška. Do budoucna by se podle jeho slov rádi stali jakýmsi centrem pouličních divadelních festivalů na Kampě. Ve foyeru bude navíc expozice Muzea populární hudby a na říjen je připravena premiéra rockové opery Petra Vášy.

Přeměna bývalého kina Ponec na divadelní sál, který bude zaměřený především na taneční představení.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Rožnov chce udržet mladé pracující, až na tři roky jim zlevní nájem

(ilustrační snímek)

Rožnov pod Radhoštěm se vylidňuje. Ještě v roce 1999 žilo ve městě něco přes 18 tisíc lidí, nyní jich téměř o dva...

Ministr vnitra exdetektiva Komárka mlčenlivosti kvůli Čapímu hnízdu nezbaví

Jiří Komárek

Ministr vnitra Lubomír Metnar nezbaví bývalého detektiva Jiřího Komárka mlčenlivosti v souvislosti s úterním zasedáním...

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z evropských dotací

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP v úterý odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z...

Najdete na iDNES.cz